Polecane artykuły

 • 1

niedziela, 20 lipiec 2014 20:24

Sposoby na łatwe oczyszczanie zębów

Zdrowe zęby z Jordan Zdrowe zęby z Jordan

Higiena jamy ustnej jest pierwszym krokiem do zachowania zdrowia, dlatego regularne oczyszczanie i kontrolowanie stanu naszego uzębienia jest bardzo istotną kwestią. Szczotkujemy zęby, używamy płynów do płukania, żujemy gumy, aby zachować prawidłowe pH w ustach. Jednak ekspert marki Jordan, lekarz dentysta Paulina Wojas zwraca uwagę, że to nie wystarcza. Istotnym elementem higieny jamy ustnej jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowej. 

 

Szczoteczka do zębów skutecznie usunie osad i kamień z łatwo dostępnych miejsc, jakimi jest przednia, tylna i górna część zęba. Płyn do płukania skutecznie odkazi jamę ustną, jednak nie jest w stanie dokładnie jej oczyścić.

Przestrzeń międzyzębowa jest obszarem, w którym najczęściej tworzą się przebarwienia, osadza się kamień, dochodzi do rozwoju próchnicy. Dzieje się tak ze względu na utrudnioną dostępność tych miejsc i w konsekwencji do zaniedbań, które przyczyniają się do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. 

Na szczęście rynek dentystyczny wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów oferując szeroką gamę produktów pomagających utrzymać higienę przestrzeni pomiędzy zębami. Produkty są dostosowane do sprawności użytkowników, ich znajomości budowy szczęki, wygody korzystania, itp., reasumując – każdy znajdzie coś dla siebie, a wybierać można spomiędzy: nitek i taśm dentystycznych, Superfloss (nić dentystyczna dla osób noszących aparat ortodontyczny), szczoteczki do zębów, których budowa przystosowana jest do przerw międzyzębowych, szczoteczki jednopęczkowe i irygatory wodne. 

Jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia przestrzeni międzyzębowej jest wykorzystanie nici dentystycznej. Na polskim rynku występuje duże zróżnicowanie tego typu produktów; w zależności od potrzeb znajdziemy nici woskowane i niewoskowane, nasycone fluorem, lub nasycone środkami antybakteryjnymi, pachnące miętą. Ostatnimi czasy pojawiły się w sprzedaży nawet nici dentystyczne o właściwościach wybielających (Jordan Whitening jest potentatem na rynku) – co zyskuje duże poparcie dentystów.

Innym typem nici dentystycznej dostępnej na polskim rynku jest nić typu Expand, której charakterystyczną cechą jest rozszerzanie się w trakcie użytkowania. Umożliwia to dokładne oczyszczenie nawet szerszych szczelin. Efekt ten jest możliwy dzięki zastosowaniu nylonowego, wielopęczkowego włókna, które posiada odmienną od klasycznych nici strukturę. Nić typu Expand jest delikatna dla dziąseł, dlatego polecana jest dla osób z nadwrażliwością zębów i recesją dziąseł.

Kolejnym popularnym typem nici dentystycznych są wspomniane już wcześniej nici woskowane. Przedstawicielem tego „gatunku” jest nić Jordan Everyday Floss. Produkt jest polecany osobom o regularnych, prawidłowych przestrzeniach międzyzębowych. Jego cechą charakterystyczną są włókna pokryte specjalnym woskiem, który zabezpiecza czyszczoną powierzchnię przed szkodliwym wpływem spożywanego pokarmu, działaniu kwasów; otacza je powłoką ochronną. Takie rozwiązanie posiada jedną wadę: utrudnia wchłanianie fluoru z pasty do zębów, jednak producent nici sugeruje po prostu używanie jej po szczotkowaniu zębów.

Dentyści zgodnie polecają używanie nici dentystycznych, ponieważ są one doskonałym środkiem do samokontroli stanu naszego uzębienia. Podczas stosowania nici, warto zwrócić uwagę na jej strukturę; poszarpana może świadczyć o ukrytych ubytkach, naruszonych wypełnieniach wcześniejszych ubytków, lub o kamieniu. 

Używanie nici dentystycznych nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego przed rozpoczęciem stosowania powinniśmy poprosić o krótki instruktaż stomatologa. Uchroni nas to przed uszkodzeniem sobie dziąseł, głównie w okolicach przyzębia – co tylko przysporzy nam większych problemów. Aby dobrze rozpocząć swoją przygodę z nitkowaniem zębów należy odciąć odpowiednią długość nitki. Nie należy jej oszczędzać, zwłaszcza jeśli jesteśmy laikami. Odpowiednia długość nitki wynosi około 45cm, taki odcinek owijamy wokół palców wskazujących tak, aby pomiędzy nimi pozostał fragment nici o długości około 5centymetrów. Następnie odsuwamy od siebie palce tak, aby nić była napięta. Trzymamy ją zdecydowanie, gdyż tylko taki uścisk pozwala na pełną kontrolę i uzyskanie odpowiedniego nacisku niezbędnego do oczyszczania przestrzeni międzyzębowej. Upewniwszy się, że nitka pewnie trzyma się na naszych palcach, ostrożnie wsuwamy ją do szczeliny pomiędzy zębami. Dla efektywnego oczyszczania ważna jest wymiana nitki przy każdej czyszczonej przestrzeni – zapobiega to przenoszeniu bakterii.

Jeśli nie potrafisz się przyzwyczaić do trzymania nici dentystycznej, lub sprawia to, że korzystanie z niej jest niewygodne – marka Jordan wychodzi naprzeciw. Stworzono specjalne urządzenie służące do przytrzymywania nici (lub taśmy), które nazywa się flosser. Niektóre flossery posiadają wymienne główki, dozownik długości nici, ostrze do jej odcinania. Dodatkowo Jordan 3w1 Flosser posiada praktyczną kosmetyczkę, w której można przechowywać cały zestaw tak, aby zawsze pozostawał pod ręką. 

Jak widać, higiena jamy ustnej jest istotnym elementem naszego zdrowia. Zaniedbania prowadzą do obniżenia odporności organizmu, przewlekłych bólów zębów, no i zwiększają częstotliwość wizyt u stomatologa, które nie każdy lubi. Szczoteczka pozbywa się około 60% osadu, jednak warto zadbać o pozostałe 40% z przestrzeni międzyzębowej, które najczęściej prowadzą do chorób dziąseł i zębów. 

Czytany 1028 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.

Media

Znajdź najtaniej w tysiącach sklepów w Polsce