Polecane artykuły

 • 1
niedziela, 20 lipiec 2014 20:24

Sposoby na łatwe oczyszczanie zębów

Zdrowe zęby z Jordan Zdrowe zęby z Jordan

Higiena jamy ustnej jest pierwszym krokiem do zachowania zdrowia, dlatego regularne oczyszczanie i kontrolowanie stanu naszego uzębienia jest bardzo istotną kwestią. Szczotkujemy zęby, używamy płynów do płukania, żujemy gumy, aby zachować prawidłowe pH w ustach. Jednak ekspert marki Jordan, lekarz dentysta Paulina Wojas zwraca uwagę, że to nie wystarcza. Istotnym elementem higieny jamy ustnej jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowej. 

 

Szczoteczka do zębów skutecznie usunie osad i kamień z łatwo dostępnych miejsc, jakimi jest przednia, tylna i górna część zęba. Płyn do płukania skutecznie odkazi jamę ustną, jednak nie jest w stanie dokładnie jej oczyścić.

Przestrzeń międzyzębowa jest obszarem, w którym najczęściej tworzą się przebarwienia, osadza się kamień, dochodzi do rozwoju próchnicy. Dzieje się tak ze względu na utrudnioną dostępność tych miejsc i w konsekwencji do zaniedbań, które przyczyniają się do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. 

Na szczęście rynek dentystyczny wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów oferując szeroką gamę produktów pomagających utrzymać higienę przestrzeni pomiędzy zębami. Produkty są dostosowane do sprawności użytkowników, ich znajomości budowy szczęki, wygody korzystania, itp., reasumując – każdy znajdzie coś dla siebie, a wybierać można spomiędzy: nitek i taśm dentystycznych, Superfloss (nić dentystyczna dla osób noszących aparat ortodontyczny), szczoteczki do zębów, których budowa przystosowana jest do przerw międzyzębowych, szczoteczki jednopęczkowe i irygatory wodne. 

Jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia przestrzeni międzyzębowej jest wykorzystanie nici dentystycznej. Na polskim rynku występuje duże zróżnicowanie tego typu produktów; w zależności od potrzeb znajdziemy nici woskowane i niewoskowane, nasycone fluorem, lub nasycone środkami antybakteryjnymi, pachnące miętą. Ostatnimi czasy pojawiły się w sprzedaży nawet nici dentystyczne o właściwościach wybielających (Jordan Whitening jest potentatem na rynku) – co zyskuje duże poparcie dentystów.

Innym typem nici dentystycznej dostępnej na polskim rynku jest nić typu Expand, której charakterystyczną cechą jest rozszerzanie się w trakcie użytkowania. Umożliwia to dokładne oczyszczenie nawet szerszych szczelin. Efekt ten jest możliwy dzięki zastosowaniu nylonowego, wielopęczkowego włókna, które posiada odmienną od klasycznych nici strukturę. Nić typu Expand jest delikatna dla dziąseł, dlatego polecana jest dla osób z nadwrażliwością zębów i recesją dziąseł.

Kolejnym popularnym typem nici dentystycznych są wspomniane już wcześniej nici woskowane. Przedstawicielem tego „gatunku” jest nić Jordan Everyday Floss. Produkt jest polecany osobom o regularnych, prawidłowych przestrzeniach międzyzębowych. Jego cechą charakterystyczną są włókna pokryte specjalnym woskiem, który zabezpiecza czyszczoną powierzchnię przed szkodliwym wpływem spożywanego pokarmu, działaniu kwasów; otacza je powłoką ochronną. Takie rozwiązanie posiada jedną wadę: utrudnia wchłanianie fluoru z pasty do zębów, jednak producent nici sugeruje po prostu używanie jej po szczotkowaniu zębów.

Dentyści zgodnie polecają używanie nici dentystycznych, ponieważ są one doskonałym środkiem do samokontroli stanu naszego uzębienia. Podczas stosowania nici, warto zwrócić uwagę na jej strukturę; poszarpana może świadczyć o ukrytych ubytkach, naruszonych wypełnieniach wcześniejszych ubytków, lub o kamieniu. 

Używanie nici dentystycznych nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego przed rozpoczęciem stosowania powinniśmy poprosić o krótki instruktaż stomatologa. Uchroni nas to przed uszkodzeniem sobie dziąseł, głównie w okolicach przyzębia – co tylko przysporzy nam większych problemów. Aby dobrze rozpocząć swoją przygodę z nitkowaniem zębów należy odciąć odpowiednią długość nitki. Nie należy jej oszczędzać, zwłaszcza jeśli jesteśmy laikami. Odpowiednia długość nitki wynosi około 45cm, taki odcinek owijamy wokół palców wskazujących tak, aby pomiędzy nimi pozostał fragment nici o długości około 5centymetrów. Następnie odsuwamy od siebie palce tak, aby nić była napięta. Trzymamy ją zdecydowanie, gdyż tylko taki uścisk pozwala na pełną kontrolę i uzyskanie odpowiedniego nacisku niezbędnego do oczyszczania przestrzeni międzyzębowej. Upewniwszy się, że nitka pewnie trzyma się na naszych palcach, ostrożnie wsuwamy ją do szczeliny pomiędzy zębami. Dla efektywnego oczyszczania ważna jest wymiana nitki przy każdej czyszczonej przestrzeni – zapobiega to przenoszeniu bakterii.

Jeśli nie potrafisz się przyzwyczaić do trzymania nici dentystycznej, lub sprawia to, że korzystanie z niej jest niewygodne – marka Jordan wychodzi naprzeciw. Stworzono specjalne urządzenie służące do przytrzymywania nici (lub taśmy), które nazywa się flosser. Niektóre flossery posiadają wymienne główki, dozownik długości nici, ostrze do jej odcinania. Dodatkowo Jordan 3w1 Flosser posiada praktyczną kosmetyczkę, w której można przechowywać cały zestaw tak, aby zawsze pozostawał pod ręką. 

Jak widać, higiena jamy ustnej jest istotnym elementem naszego zdrowia. Zaniedbania prowadzą do obniżenia odporności organizmu, przewlekłych bólów zębów, no i zwiększają częstotliwość wizyt u stomatologa, które nie każdy lubi. Szczoteczka pozbywa się około 60% osadu, jednak warto zadbać o pozostałe 40% z przestrzeni międzyzębowej, które najczęściej prowadzą do chorób dziąseł i zębów. 

Czytany 1061 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.

Media

Znajdź najtaniej w tysiącach sklepów w Polsce