środa, kwiecień 24, 2024
środa, 03 luty 2021 10:54

Olej z czarnuszki - jak zrobić?

olej z czarnuszki - jak zrobić olej z czarnuszki - jak zrobić

Czarnuszka - roślina o długiej historii i szerokich walorach zdrowotnych. Najczęściej wykorzystywana jest w formie oleju. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić olej z czarnuszki tak, aby cieszyć się jego wszechstronnymi właściwościami.

Czy jest czarnuszka?

Czarnuszka jest rośliną z rodziny jaskrowatych. Ze względu na swój specyficzny wygląd posiada wiele potocznych nazw. Robiąc olej z czarnuszki, możesz więc natrafić na jej różne określenia. Do najpopularniejszych należą: czarny sezam (lub kminek), rzymska kolendra, a nawet pieprz dla ubogich.

Według danych historycznych, już sama Kleopatra ceniła jej wspaniałe wartości. Źródła podają, że egipska królowa używała oleju z czarnuszki do pielęgnacji skóry i włosów. Skoro więc, nawet Kleopatra nie mogła obyć się bez czarnuszkowego rytuału, może warto, abyś przyjrzał się tej roślinie i odkrył jej cenny wpływ na ludzki organizm.

Czarnuszka - bomba witamin i minerałów

Jak zostało to wcześniej wspomniane, czarnuszka jest rośliną mającą wiele zastosowań. Zawdzięcza to przede wszystkim temu, że jest bogata w mnóstwo składników odżywczych. W jej składzie znajdziemy cały szereg witamin (m.in. A, B3, B6, E), mnóstwo minerałów (takich jak: wapń, magnez, żelazo czy potas), biotynę, kwasy tłuszczowe oraz związki typu: malantyna, tymol, kwercetyna czy karwakrol. Dodatkowo, czarnuszka wykazuje działania antyoksydacyjne, antyzapalne czy nawet antynowotworowe. Roślina poprawia również metabolizm, dlatego jest polecana osobom walczącym z nadwagą.

Całość sprawia, że “czarny kminek” znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Najczęściej jednak olej z czarnuszki wykorzystywany jest w kosmetologii i na rynku spożywczym. 

Olej z czarnuszki - jak zrobić?

Na pewno czytając początek artykułu, w twojej głowie zrodziło się pytanie olej z czarnuszki - jak zrobić? Nic dziwnego, czarnuszka kusi swoimi wartościami odżywczymi, a jej długotrwałe stosowanie ma wspaniały wpływ zdrowotny na organizm człowieka. Roślinę można stosować w różnych formach, ale najprzyjemniejszym z nich jest na pewno zrobiony z niej olej.

Moda na naturalne kosmetyki wraca teraz do łask, dlatego pewnie sam chciałbyś zrobić olej z czarnuszki w domowym zaciszu. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ do tłoczenia oleju potrzebna byłaby ci domowa prasa do oleju. Jest to niewielkie urządzenie kuchenne, dzięki któremu mógłbyś sam tworzyć całkowicie naturalne oleje w swojej kuchni. Niemniej jednak, nie oszukujmy się - prasa do oleju nie jest artykułem niezbędnym w domowym agd. Dzięki dostępności rośliny na rynku, bardzo łatwo jest znaleźć i zakupić gotowy już olej z czarnuszki w sprawdzonych sklepach z bio żywnością. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas oraz da gwarancję, że artykuł jest zrobiony z najwyższą starannością i przy użyciu wysokiej jakości składników.

Na co można stosować olej z czarnuszki?

Ogólnie rzecz biorąc, olej z czarnuszki można stosować na wszystko. Jest to tak bogata w związki roślina, że tak naprawdę każdy może z niej korzystać. Jedni pokochali ją w kuchni jako przyprawę, olej czy napar. Inni, wykorzystując jej potencjał pielęgnacyjny, używają czarnuszki do dbania o skórę, włosy czy paznokcie.

Korzystając z niej regularnie możesz wzmocnić swoje włosy, wygładzić je i dodać im blasku. Ponadto, czarnuszka zapobiega łysieniu oraz działa stymulująco na cebulki włosów.

Czarnuszka pomocna będzie również, jeżeli zmagasz się z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą - ze względu na działania łagodzące ból, jej stosowanie pomoże przynieść ulgę przy zmianach skórnych.

Dzięki właściwościom odżywczym, czarnuszka ma zbawienny wpływ na delikatne i łamliwe paznokcie oraz suche, bolące skórki.

Czarnuszka wspomaga także walkę z wieloma chorobami czy symptomami. Spokojnie mogą z niej korzystać osoby z wysokim cholesterolem, ponieważ jej regularne stosowanie obniża jego poziom. Po czarnuszkę powinny również sięgnąć osoby walczące z nadwagą, posiadające problemy żołądkowe lub zmagające się z chorobami tarczycy (w tym np. Hashimoto).

Stałe stosowanie oleju z czarnuszki wspomaga również układ immunologiczny, wzmacnia odporność, działa uspokajająco i antydepresyjnie