piątek, kwiecień 19, 2024
sobota, 27 sierpień 2022 13:53

Jak działa naltrekson – wszywka narkotykowa

wszywka narkotykowa wszywka narkotykowa pixabay

Esperal (dawna nazwa) czy też disulfiram są znanymi lekami pozwalającymi walczyć w specyficzny sposób z nałogiem alkoholowym. Często słyszymy, że ktoś „dał się zaszyć” albo że ma wszywkę alkoholową.

Osoby które korzystają z tej metody nie są na ogół przekonane, że wytrwają w silnym postanowieniu odstawienia alkoholu. Zaszyty medykament ma być dodatkowym zabezpieczeniem ponieważ powrót do wypicia nawet niewielkiej dawki alkoholu spowoduje: wymioty, nasilone lęki, tachykardię (przyspieszona akcja serca), duszności i inne bardzo nieprzyjemne odczucia.

Mówiąc dosadnie ten rodzaj zabezpieczenia ma przestraszyć osobę uzależnioną. Implant jest zaszyty w trudno dostępnym miejscu. Po to aby możliwie najbardziej utrudnić osobie zaszytej dostęp gdyby pod wpływem chwili zamierzała zmienić zdanie.

A co z narkotykami?

Mniej ludzi ma świadomość, że istnieje coś takiego jak wszywka narkotykowa. Naltrekson (tak nazywa się ta substancja) jest tzw. antagonistą receptorów opiatowych. Lekarstwo to używa się w określonym zakresie nałogu narkotykowego. Przede wszystkim w leczeniu uzależnienia od opiatów jak heroina, kodeina, tramal, opium, morfina, oxycodon. Jest także jednym z dwóch leków zarejestrowanych jako bezwarunkowo skutecznych w leczeniu choroby alkoholowej oraz w uzasadnionych przypadkach lekomanii.

Odmienny mechanizm działania

W odróżnieniu od Esperalu, naltrekson ma odmienny mechanizm działania. Wyróżnia go zerowa toksyczność. Jego funkcjonowanie opiera się na skutecznym blokowaniu określonych receptorów w mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu.

Co więcej organizm nie uodparnia się na naltrekson. Pomimo dużej dawki zimplantowanej pod skórę tolerancja na lek nie wzrasta. Zaszycie tego lekarstwa uniemożliwia pacjentowi osiągnięcie haju narkotykowego czy upojenia alkoholowego.

Jego rolą nie jest spowodowanie strachu u osoby uzależnionej lecz swego rodzaju neutralizacji. Osoba, która zażywa kolejna dawkę narkotyku lub spożywa dodatkowa ilość alkoholu nie czuje jednocześnie narastającej przyjemności.

Jak przebiega zaszycie naltreksonem

Aby skorzystać z tej terapii pacjent musi przejść wcześniej pełen cykl detoksykacji organizmu a także zachować pełną abstynencję od opiatów co najmniej przez 7 dni.

W ośrodku detoksykacyjnym przeprowadzany jest test na obecność narkotyków. Odtruwanie może być przeprowadzone bezpośrednio w ośrodku. W kolejnym kroku pacjent przechodzi przez szczegółowy wywiad z lekarzem na temat przebytego ciągu narkotykowego oraz przebytych chorób. Lekarz wykona implantację naltreksonu. Lek jest zaszywany podskórnie w podbrzusze lub na ramieniu. Zabieg jest bezbolesny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut.

Wszywka narkotykowa pomaga wielu osobom. Po implantacji pacjent może opuścić ośrodek i normalnie funkcjonować.

Po czasie około 100 dni zabieg należy powtórzyć.