Leczenie zębów, a implanty NFZ
Podjęcie ostatecznej decyzji pozostaje związane z decyzji stomatologa, a także opinii i możliwości danej osoby, która zmaga się z problemami natury stomatologicznej. Niemniej jednak, w ostatnich latach możemy zauważyć znaczący wzrost popularności implantów zębów. Stanowią one technologiczne rozwiązaniem zapewniające rozwiązanie problemów utraty zębów oraz wysoki komfort związany z ich użytkowaniem. Wielu pacjentów docenia implanty, podkreślając że nie widzą różnicy pomiędzy naturalnym uzębieniem, a także zwracają uwagę na komfort stosowania. Implanty stomatologiczne umożliwiają ponowne normalne funkcjonowanie oraz co najważniejsze uśmiechanie się bez poczucia jakiegokolwiek dyskomfortu. Pacjenci, u których utrata zębów związana jest z wypadkiem, przebytą próchnicą lub inną chorobą z powodzeniem mogą zastąpić zniszczone naturalne uzębienie implantami.
Implanty zębów dofinansowanie nfz
Podstawowym zadaniem implantów zębowych jest ich funkcjonowanie na wzór normalnego, zdrowego uzębienia. Dotyczy to zarówno względów mechanicznych, jak i fizjologicznych. Implantacja jest zabiegiem o średniej inwazyjności i uważanym obecnie za najbezpieczniejszy w swojej klasie. Implanty zębowe produkuje się z biozgodnego materiału – tytanu, nie powoduje on odczynów zapalnych czy alergicznych. Implanty zębowe są więc trwałe, mocne i bezpieczne. Dlatego stają się coraz bardziej powszechne. Jednak jest to zabieg, na który jeszcze nie każdy może sobie pozwolić.
Czy implanty mogą być refundowane?
Wielu osobom na hasło wstawienie implantu zębowego objawia się perspektywa pełnego pokrycia kosztów leczenia. Jednak okazuje się, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość całkowitej refundacji kosztów wstawienia implantów zębowych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wielu pacjentów boryka się z problemem utraty zębów. Często, szczególnie w wyniku wypadków, dotyczy to nie tylko jednego zęba. Utrata większej ilości zębów wiąże się z nieestetyczną „dziurą”, wieloma problemami stomatologicznymi – pozostałe zęby rozluźniają się i mają większą tendencję do wypadania oraz zgryz ulega przesunięciu, ale przede wszystkim wiązać się to może z drastycznym obniżeniem komfortu w gryzieniu i przeżuwaniu pokarmów. Dlatego zastosowanie implantów zębowych w celu zastąpienia utraconych zębów wydaje się być wspaniałą opcją. Jednak konfrontacja z kosztami takiej operacji często zniechęca ludzi do korzystania z tej opcji.
Czy implanty zębów są refundowane nfz
W Polsce leczenie stomatologiczne jest w bardzo ograniczonym stopniu finansowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wielu pacjentów jest więc zmuszonych do prywatnego i niekiedy kosztownego leczenia. Niestety, także w przypadku - leczenia implantoprotetycznego - nie jest ono w żadnym stopniu refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że żaden z podmiotów leczniczych nie może ubiegać się o przyznanie jakiejkolwiek ilości zabiegów, które zostaną zrefundowane przez NFZ oraz żaden z pacjentów nie może starać się o zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów, gdyż leczenie tą techniką nie znajduje się w wykazie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Jednak istnieją pewne odstępstwa od tej reguły.
Implanty zębów NFZ
Zdaniem ekspertów istnieje szereg wyjątkowych sytuacji, w których osoba poszkodowana utraciwszy zęby w okolicznościach nieszczęśliwego wypadku, może ubiegać się o zwrot kosztów tego rodzaju leczenia odtwórczego. Jednak związane jest to ze złożeniem indywidualnego podania do właściwego Dyrektora Wojewódzkiego Oddziału NFZ, w którym znajdzie się poświadczenie, że utrata zębów wynikała w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Ważne jest wówczas przedstawienie stosownej dokumentacji od prowadzącego lekarza stomatologa.
Na liście zabiegów stomatologicznych objętych finansowaniem w ramach umowy z NFZ znajdują się limitowane usługi stomatologiczne takie jak: raz do roku badanie lekarskie oraz trzy razy w roku lekarskie badanie kontrolne, a także zabiegi nielimitowane: zdjęcie zębowe wewnątrzustne, znieczulenie miejscowe powierzchniowe, leczenie próchnicy powierzchownej, opatrunek leczniczy w zębie stałym oraz usunięcie zęba jedno- lub wielokorzeniowego.
Implanty zębów NFZ
Do szczególnych przypadków należy wspomniane powyżej leczenie odtwórcze uzębienia poprzez implanty zębowe. Jednak w porównaniu do usług komercyjnych oczekiwanie na wykonanie zabiegu refundowanego jest znacznie dłuższe. Natomiast większość doświadczonych lekarzy stomatologii podkreśla, że kwota refundacji wstawienia implantów zębowych jest zbyt niska aby było możliwe zastosowanie najwyższej jakości nowoczesnych materiałów.
Refundacja wstawienia implantów zębowych może podlegać refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to możliwe jedynie w przypadku udokumentowanej utraty zębów na skutek nieszczęśliwego wypadku. Pomimo możliwości rezygnacji z kosztów leczenia, refundowane implantacje wiążą się z pewnymi niedogodnościami, których uniknięcie jest możliwe w przypadku usług komercyjnych.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub kwestii spornych związanych z lekarzami stomatologii lub ścisłą tematyką implantów zębów i ich leczeniem, warto pokusić się o próbę skontaktowania się z jednym z ekspertów. W ten sposób, unikniemy pojawiających się niedomówień i jakichkolwiek komplikacji, jakie mogą wyniknąć w trakcie wdrażania leczenia, czy podejmowania się zakładania implantów. Jeśli chcesz zapewnić sobie doskonałą opiekę lekarza stomatologa podejdź do całej sytuacji odpowiednio i z należytym zaangażowaniem.