Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:59

Jak się obudzić na wiosnę?

Stres, mnóstwo pracy, pośpiech, wykonywanie kilku czynności naraz i wiele innych rzeczy, które mogą przyprawić o ból głowy. Przykłady można by mnożyć. Są to czynniki, przynoszące nie tylko frustrację, ale też zmęczenie i bezsenność, czego efektem jest totalny brak sił witalnych.

 

W jaki sposób sobie pomóc?

Brak energii rodzi skuteczne zniechęcenie, nie tylko do pracy, ale też do robienia tego, co daje radość. Niechęć do aktywności fizycznej, czytania, wyjścia z bliskimi na kawę czy pójścia na rajd – przemęczony człowiek nie jest w stanie cieszyć się życiem. Rodzi się apatia i tylko jedna myśl, aby się w końcu solidnej wyspać i zregenerować siły. Jak sobie przywrócić energię do działania, oprócz zaaplikowania sobie solidnej dawki snu i odpoczynku? Jest kilka skutecznych sposobów, ale aby je wprowadzić w życie, trzeba tego chcieć i wykazać się odrobiną silnej woli.

To, co jesz, ma znaczenie!

Zacznij od zmiany nawyków żywieniowych. Jedzenie przed snem, zapychanie głodu słodyczami, chipsami, tłuste mięso i sporo używek – to najkrótsza droga do złego samopoczucia. Jak się okazuje, zdrowa dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Posiłki bogate w odpowiednie składniki odżywcze, będzie wpływać na stymulację produkcji enzymów, hormonów oraz neuroprzekaźników. Czego więc potrzebuje mózg do prawidłowego funkcjonowania? Glukozy i tlenu. Nie jest to jednak cukier prosty, ale węglowodany złożone, które można znaleźć m.in. w nasionach, ziarnach zbóż, ziemniakach czy fasoli. Tego typu węglowodany są trawione powoli, dlatego organizm może je jak najlepiej spożytkować. Oprócz tego pełne są witamin, minerałów oraz błonnika.

Ashwaganda – ze skarbca zielnika

Zioła wspomagają leczenie, ale też chronią przed rozwojem infekcji oraz przywracają siły witalne. Dla osób przemęczonych, znerwicowanych, apatycznych będzie pomocna np. Ashwagandha, czyli żeń szeń syberyjski. Zawarta w nim m.in. ginsenozyda zwiększa zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu. Efektem jej działania jest wzrost sił witalnych, zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Oprócz tego wzmacnia się układ odpornościowy, a to też pośrednio wpływa na wzrost energii życiowej. Ashwaganda działa również uspokajająco i relaksacyjnie. Dzięki temu nie odczuwa się tak mocno skutków stresu i można efektywniej odpocząć w czasie wolnym od wykonywania codziennych obowiązków. Nie można zapomnieć oczywiście o tym, że ashwaganda działa na układ nerwowy, polepsza koncentrację i zdolności zapamiętywania. Czy to wszystkie zalety stosowania tego roślinnego preparatu? Na pewno nie! Dzięki ashwagandzie można też poprawić stan włosów i kondycję skóry. Wpływa też pozytywnie na pracę innych układów, o czym można szerzej poczytać w pismach branżowych czy na stronach tematycznych. w Internecie

Czy coś jeszcze?

Oczywiście, że tak! Nie można zapomnieć o sporej dawce ruchu. Aktywność na świeżym powietrzu skutecznie dotlenia mózg i powoduje produkcję hormonów szczęścia oraz nowych komórek nerwowych. Niwelowane jest odczucie stresu, zmęczenia i bólu. Liczy się także dobre nastawienie do życia i dobre relacje z ludźmi. Nie bez znaczenia jest także rozwijanie swojej pasji, co często bardzo mocno aktywizuje do działania i poczucia prawdziwej radości.

Czytany 117 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.