Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:50

Szczelina odbytu - czym jest, jak leczyć i zapobiegać?

Szczelina odbytu jest nieprzyjemną przypadłością, która dotyka zarówno kobiety, mężczyzn jak i dzieci. Szacuje się, że najwięcej przypadków dotyczy osób w wieku od 20 do 40 lat. W wyniku pęknięcia powstałego w końcowym odcinku kanału odbytu proste i codzienne czynności w toalecie stają się bolesne. Czym jest szczelina odbytu, jakie są jej przyczyny i jak możemy ją leczyć?

Szczelina odbytu i przyczyny jej powstawania

Odbyt jest krótkim, ciasnym oraz końcowym odcinkiem naszego przewodu pokarmowego, otoczonym przez mięśnie wewnętrzne oraz zewnętrzne. Szczeliną odbytu nazywam natomiast ranę błony śluzowej odbytu, która ma postać linijnego pęknięcia pojawiającą się po pęknięciu wewnętrznej warstwy odbytu.
Za powstanie szczeliny odbytu odpowiedzialne jest wzmożone napięcie zwieracza wewnętrznego. Pęknięcie to najczęściej tworzy się po wydaleniu twardego stolca, ponieważ dochodzi wtedy to powstania urazu mechanicznego i znacznego rozciągnięcia odbytu.

Inne przyczyny, które mogą powodować powstanie szczeliny odbytu to:
• luźny oraz biegunkowy stolec, ponieważ soki trawienne powodują podrażnienie i szybko przedostają się do odbytu, stwarzając warunki do powstania urazu i pęknięcia,
• długotrwałe zaparcia,
• uprawianie seksu analnego,
• chora Leśniowskiego- Crohna,
• wrzody jelita,
• zakażenie gruczołów odbytowych,
• niedokrwienie ściany odbytu.

Objawy powstania szczeliny odbytu

Objawami powstania szczeliny odbytu jest w pierwszej kolejności ból podczas oddawania stolca. Najczęstszym momentem odczuwania bólu jest przechodzenie stolca przez odbyt oraz następne kilka minut po jego oddaniu. Jednakże czasami zdarza się, że uczucie dyskomfortu utrzymuje się znacznie dłużej, a towarzyszy mu ostre i silne pieczenie.
Ponadto, jednym z charakterystycznych symptomów świadczących o powstaniu pęknięcia jest krwawienie w trakcie wypróżniania się. Krwawienie przeważnie nie jest wzmożone, choć w niektórych przypadkach może trwać nieco dłużej. Powstawanie szczeliny w odbycie objawia się także uczuciem silnego parcia na stolec.

Leczenie

Leczenie ostrej szczeliny odbytu jest znacznie prostsze niż leczenie stanu przewlekłego w przypadku którego najczęściej konieczny będzie zabieg operacyjny, gdyż rany przy szczelinach przewlekłych goją się gorzej, następują większe krwawienia oraz dolegliwości bólowe.
Przy powstaniu ostrej i powierzchownej szczeliny stosuje się najczęściej środki zachowawcze, takie jak:
• środki zmiękczające stolec,
• preparaty łagodzące podrażnienia oraz stan zapalny w formie maści i kremów,
• gdy przyczyną są często występujące zaparcia warto sięgnąć po leki takie jak Xenna, Obstilax czy Radirex Max,
• leki, które zmiękczają napięcie zwieracza wewnętrznego (nitrogliceryna oraz diltiazem),
• stosowanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik, warzywa i owoce,
• nawadnianie organizmu,
• ciepłe kąpiele, które mają za zadanie zrelaksować mięśnie odbytu i złagodzić podrażnienia.

Czytany 120 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę? Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę?

  Dobrze zaaplikowany samoopalacz pozwala uzyskać efekt naturalnej opalenizny bez potrzeby zażywania kilkugodzinnych kąpieli słonecznych i narażania skóry na szkodliwe działania promieni UV. Czym są te kosmetyki, jaki rodzaj wybrać i jak je stosować aby osiągnąć zadowalający rezultat?

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.