Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:50

Szczelina odbytu - czym jest, jak leczyć i zapobiegać?

Szczelina odbytu jest nieprzyjemną przypadłością, która dotyka zarówno kobiety, mężczyzn jak i dzieci. Szacuje się, że najwięcej przypadków dotyczy osób w wieku od 20 do 40 lat. W wyniku pęknięcia powstałego w końcowym odcinku kanału odbytu proste i codzienne czynności w toalecie stają się bolesne. Czym jest szczelina odbytu, jakie są jej przyczyny i jak możemy ją leczyć?

Szczelina odbytu i przyczyny jej powstawania

Odbyt jest krótkim, ciasnym oraz końcowym odcinkiem naszego przewodu pokarmowego, otoczonym przez mięśnie wewnętrzne oraz zewnętrzne. Szczeliną odbytu nazywam natomiast ranę błony śluzowej odbytu, która ma postać linijnego pęknięcia pojawiającą się po pęknięciu wewnętrznej warstwy odbytu.
Za powstanie szczeliny odbytu odpowiedzialne jest wzmożone napięcie zwieracza wewnętrznego. Pęknięcie to najczęściej tworzy się po wydaleniu twardego stolca, ponieważ dochodzi wtedy to powstania urazu mechanicznego i znacznego rozciągnięcia odbytu.

Inne przyczyny, które mogą powodować powstanie szczeliny odbytu to:
• luźny oraz biegunkowy stolec, ponieważ soki trawienne powodują podrażnienie i szybko przedostają się do odbytu, stwarzając warunki do powstania urazu i pęknięcia,
• długotrwałe zaparcia,
• uprawianie seksu analnego,
• chora Leśniowskiego- Crohna,
• wrzody jelita,
• zakażenie gruczołów odbytowych,
• niedokrwienie ściany odbytu.

Objawy powstania szczeliny odbytu

Objawami powstania szczeliny odbytu jest w pierwszej kolejności ból podczas oddawania stolca. Najczęstszym momentem odczuwania bólu jest przechodzenie stolca przez odbyt oraz następne kilka minut po jego oddaniu. Jednakże czasami zdarza się, że uczucie dyskomfortu utrzymuje się znacznie dłużej, a towarzyszy mu ostre i silne pieczenie.
Ponadto, jednym z charakterystycznych symptomów świadczących o powstaniu pęknięcia jest krwawienie w trakcie wypróżniania się. Krwawienie przeważnie nie jest wzmożone, choć w niektórych przypadkach może trwać nieco dłużej. Powstawanie szczeliny w odbycie objawia się także uczuciem silnego parcia na stolec.

Leczenie

Leczenie ostrej szczeliny odbytu jest znacznie prostsze niż leczenie stanu przewlekłego w przypadku którego najczęściej konieczny będzie zabieg operacyjny, gdyż rany przy szczelinach przewlekłych goją się gorzej, następują większe krwawienia oraz dolegliwości bólowe.
Przy powstaniu ostrej i powierzchownej szczeliny stosuje się najczęściej środki zachowawcze, takie jak:
• środki zmiękczające stolec,
• preparaty łagodzące podrażnienia oraz stan zapalny w formie maści i kremów,
• gdy przyczyną są często występujące zaparcia warto sięgnąć po leki takie jak Xenna, Obstilax czy Radirex Max,
• leki, które zmiękczają napięcie zwieracza wewnętrznego (nitrogliceryna oraz diltiazem),
• stosowanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik, warzywa i owoce,
• nawadnianie organizmu,
• ciepłe kąpiele, które mają za zadanie zrelaksować mięśnie odbytu i złagodzić podrażnienia.

Czytany 103 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.