Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 26 marzec 2019 19:50

Szczelina odbytu - czym jest, jak leczyć i zapobiegać?

Szczelina odbytu jest nieprzyjemną przypadłością, która dotyka zarówno kobiety, mężczyzn jak i dzieci. Szacuje się, że najwięcej przypadków dotyczy osób w wieku od 20 do 40 lat. W wyniku pęknięcia powstałego w końcowym odcinku kanału odbytu proste i codzienne czynności w toalecie stają się bolesne. Czym jest szczelina odbytu, jakie są jej przyczyny i jak możemy ją leczyć?

Szczelina odbytu i przyczyny jej powstawania

Odbyt jest krótkim, ciasnym oraz końcowym odcinkiem naszego przewodu pokarmowego, otoczonym przez mięśnie wewnętrzne oraz zewnętrzne. Szczeliną odbytu nazywam natomiast ranę błony śluzowej odbytu, która ma postać linijnego pęknięcia pojawiającą się po pęknięciu wewnętrznej warstwy odbytu.
Za powstanie szczeliny odbytu odpowiedzialne jest wzmożone napięcie zwieracza wewnętrznego. Pęknięcie to najczęściej tworzy się po wydaleniu twardego stolca, ponieważ dochodzi wtedy to powstania urazu mechanicznego i znacznego rozciągnięcia odbytu.

Inne przyczyny, które mogą powodować powstanie szczeliny odbytu to:
• luźny oraz biegunkowy stolec, ponieważ soki trawienne powodują podrażnienie i szybko przedostają się do odbytu, stwarzając warunki do powstania urazu i pęknięcia,
• długotrwałe zaparcia,
• uprawianie seksu analnego,
• chora Leśniowskiego- Crohna,
• wrzody jelita,
• zakażenie gruczołów odbytowych,
• niedokrwienie ściany odbytu.

Objawy powstania szczeliny odbytu

Objawami powstania szczeliny odbytu jest w pierwszej kolejności ból podczas oddawania stolca. Najczęstszym momentem odczuwania bólu jest przechodzenie stolca przez odbyt oraz następne kilka minut po jego oddaniu. Jednakże czasami zdarza się, że uczucie dyskomfortu utrzymuje się znacznie dłużej, a towarzyszy mu ostre i silne pieczenie.
Ponadto, jednym z charakterystycznych symptomów świadczących o powstaniu pęknięcia jest krwawienie w trakcie wypróżniania się. Krwawienie przeważnie nie jest wzmożone, choć w niektórych przypadkach może trwać nieco dłużej. Powstawanie szczeliny w odbycie objawia się także uczuciem silnego parcia na stolec.

Leczenie

Leczenie ostrej szczeliny odbytu jest znacznie prostsze niż leczenie stanu przewlekłego w przypadku którego najczęściej konieczny będzie zabieg operacyjny, gdyż rany przy szczelinach przewlekłych goją się gorzej, następują większe krwawienia oraz dolegliwości bólowe.
Przy powstaniu ostrej i powierzchownej szczeliny stosuje się najczęściej środki zachowawcze, takie jak:
• środki zmiękczające stolec,
• preparaty łagodzące podrażnienia oraz stan zapalny w formie maści i kremów,
• gdy przyczyną są często występujące zaparcia warto sięgnąć po leki takie jak Xenna, Obstilax czy Radirex Max,
• leki, które zmiękczają napięcie zwieracza wewnętrznego (nitrogliceryna oraz diltiazem),
• stosowanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik, warzywa i owoce,
• nawadnianie organizmu,
• ciepłe kąpiele, które mają za zadanie zrelaksować mięśnie odbytu i złagodzić podrażnienia.

Czytany 251 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • O co kobiety dbają najbardziej? O co kobiety dbają najbardziej?

  Uważa się, iż panowie nie poświęcają zbyt wiele uwagi na swój własny wygląd, jednak tak naprawdę kobiety nie są od nich lepsze w tej kwestii. Jednak wśród tych dbających o siebie można wyszczególnić pewne rzeczy, o które dbają najbardziej. Oczywiście są w tym gronie kosmetyki niezbędne do makijażu (np. 4 lashes), preparaty do włosów, a także buty. Co jeszcze?

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.