Jak powstają przerośnięte fałdy skórne przy odbycie?
Fałdy anodermalne mogą powstawać na tle różnych czynników. Czasem przez dłuższy czas nie dają żadnych objawów i zostają wykryte dopiero podczas rutynowego badania proktologicznego. Główne przyczyny powstawania fałdów brzeżnych odbytu:
- zakrzepica okołoodbytnicza – jest powikłaniem choroby hemoroidalnej, prowadzi do zwiększenia objętości i rozciągnięcia tkanek w okolicy odbytu;
- poród – rozciąganie i napięcie tkanek podczas porodu, zwłaszcza jeśli jest on długi i trudny, może przyczynić się do tworzenia luźnych, powiększonych fałdów skórnych;
- intensywny wysiłek fizyczny – szczególnie dźwiganie dużych ciężarów lub wysiłek, który obciąża obszar okołoodbytniczy, zwiększa nacisk na okolicę odbytu, co przyczynia się do nadmiernego rozciągnięcia tkanek.
Nawracające stany zapalne wokół odbytu, które pojawiają się na skutek chorób proktologicznych, powodują przewlekłe rozciągnięcie skóry i tkanki podskórnej, co może z czasem prowadzić do powiększenia fałdów skórnych. Niektórzy ludzie mogą mieć skłonność do tworzenia się przerośniętych fałdów skórnych w okolicy odbytu z powodu czynników genetycznych lub indywidualnych cech anatomicznych.
Objawy fałdów anodermalnych
Nadmiernie powiększone fałdy anodermalne mogą prowadzić do nieprzyjemnych objawów, których nasilenie może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta. Najczęściej występujące dolegliwości związane z fałdami okołoodbytniczymi:
- pieczenie i swędzenie w okolicy odbytu;
- wrażenie ciągle mokrego odbytu;
- obecność niebolesnych guzków wokół odbytu.
Okołoodbytnicze przerośnięte fałdy skórne utrudniają utrzymanie prawidłowej higieny okolic odbytu. Z czasem może to zwiększać ryzyko podrażnień czy nawracających stanów zapalnych.
Sposoby leczenia fałdów brzeżnych odbytu
Zazwyczaj na początku stosuje się leczenie objawowe fałdów brzeżnych odbytu, które polega na stosowaniu maści lub kremów zawierających substancje łagodzące i zmniejszające objawy podrażnienia skóry. W przypadku, gdy takie leczenie nie przynosi ulgi i nie poprawia komfortu pacjenta, proktolog może zalecić zabieg usunięcia fałdów. Dostępne metody usuwania fałdów anodermalnych:
- usuwanie przy pomocy lasera (małoinwazyjny zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym);
- krioterapia (zamrażanie przerośniętych fałdów skórnych przy pomocy niskich temperatur);
- elektrokoagulacja (wykorzystanie prądu elektrycznego do usunięcia fałdów anodermalnych poprzez koagulację tkanek).
W przypadku znacznego nasilenia dolegliwości proktolog może zalecić operację wycinania fałdów przy pomocy skalpela. Choć jest to metoda wysoce skuteczna, jest również dość inwazyjna, bardziej obciążająca dla pacjenta i wymaga dość długiej rekonwalescencji. Po operacji mogą wystąpić powikłania takie jak krwawienie i ból, istnieje ryzyko rozwoju infekcji czy pozostania trwałych blizn.