Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:44

Domowe sposoby na przeziębienie

Okres jesienno-zimowy to czas najczęstszych zachorowań na przeziębienie. Ta uciążliwa choroba pojawia się nagle i jest powodem wielu nieobecności w szkole i w pracy, ponadto jest bardzo uciążliwa. Na szczęście, można poradzić sobie z nią domowymi sposobami.

Skąd się bierze przeziębienie?

Zimne powietrze, niedobór witaminy C, częsta zmiana temperatur, kiedy przechodzimy z zimnego do ciepłego – powodów, dla którego dopada nas przeziębienie jest wiele. Przeziębienie jest wirusem, który wolno rozwija się w organizmie, ale jego „rozkwit” dopada nas niespodziewanie – niewinny katar przemienia się nagle w stan podgorączkowy, kaszel i ból gardła. Jest to spowodowane jednym z ponad dwustu wirusów, które są odpowiedzialne za tą uciążliwą chorobę. Wirusy te przenoszone są drogą kropelkową – chory, kaszląc i kichając rozpyla wokół siebie zarazki, które przenoszą się do naszego organizmu poprzez kontakt z przedmiotami, na których wirusy osiadły. Ważne jest mycie rąk, dzięki temu możemy zminimalizować zachorowania.

Jak leczyć przeziębienie

Jeżeli przeziębienie już nas dopadnie, trzeba z nim skutecznie walczyć. Choć samo przeziębienie nie jest groźne, to jego powikłania już mogą nam poważnie zaszkodzić. W rzeczywistości jednak walka z przeziębieniem sprowadza się do załagodzenia jego objawów. Należy zatem dużo wypoczywać i nie obciążać organizmu, bo to pogarsza objawy. Jeśli jest taka potrzeba, należy położyć się do łóżka na dzień lub dwa. Powinno się dużo pić: wody mineralnej w temperaturze pokojowej, herbaty z cytryną i miodem, herbat ziołowych (np. z lipy) i owocowych. Można sięgnąć także po syropy wykrztuśne i krople do nosa, które pomagają zwalczyć katar.

Co robić, żeby zapobiegać przeziębieniom

W okresie jesienno-zimowym, kiedy zachorowań jest najwięcej, warto jest stosować profilaktykę. Nie zaszkodzi przyjmowanie witaminy C, oczywiście w zalecanych dawkach (przy przedawkowaniu witamina C co prawda nie zagraża życiu, ale może wywołać biegunkę, dlatego lepiej tego uniknąć; ponadto przyjmowanie tej witaminy w zbyt dużych dawkach utrudnia jej wchłanianie). Powinno się unikać przebywania w towarzystwie osób chorych na przeziębienie i trzeba zadbać o częstą i dokładną higienę rąk. Warto pamiętać o tym, by ani się nie przegrzewać, ani nie wychładzać organizmu. Odpoczynek również jest bardzo ważny – jeśli jesteśmy zmęczeni i osłabieni, wirusy łatwiej zadomowią się w naszym organizmie.

Czytany 26 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.