wtorek, 26 marzec 2019 19:43

Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?

Pierwsza kąpiel noworodka jest niezwykle stresującym doświadczeniem dla młodych rodziców. Wystarczy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, które sprawią, że czas wieczornej toalety stanie się prawdziwą przyjemnością dla wszystkich zainteresowanych.

Pierwsza kąpiel noworodka

Aby kąpiel noworodka przebiegła sprawnie i była miłym doświadczeniem zarówno dla maluszka, jak i rodziców należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie komfortowych warunków ablucji. Rodzice poświęcają bardzo dużo czasu na wybór odpowiedniej wanienki, gąbeczek i środków do pielęgnacji skóry dziecka. To wszystko jest oczywiście ważne. Niemniej jednak, kluczową rolę w przypadku kąpieli odgrywa temperatura - temperatura pomieszczenia i temperatura wody. Należy mieć na uwadze fakt, że niemowlęta nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego systemu termoregulacji. Na tym początkowym etapie życia ich tkanka tłuszczowa jest mała, przez co nie zapewnia skutecznej ochrony przed zimnem. Dlatego trzeba zapewnić noworodkom optymalne warunki, które pozwolą zapobiec przeziębieniu lub przegrzaniu.

Odpowiednia temperatura dla noworodków

Temperatura pomieszczenia, w którym będzie odbywać się toaleta maluszka powinna wynosić 23 - 25 stopni Celsjusza, z zastrzeżeniem, że im mniejsze dziecko tym wyższa temperatura powietrza. Należy także wyłączyć wentylator i klimatyzację.
W przypadku wody, najodpowiedniejsza temperatura w trakcie pierwszych miesięcy życia oscyluje pomiędzy 35 a 37 stopni Celsjusza. Jak się upewnić, że woda w wanience ma odpowiednią temperaturę? Nasze babcie i mamy zanurzały łokieć w wanience z wodą. Ta metoda nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, jako że każdy z nas inaczej odbiera wrażenie przyjemnego ciepła. Może nam się wydawać, że woda ma idealną temperaturę podczas gdy dla dziecka będzie za ciepła lub za zimna. Żeby uniknąć tego problemu, warto zaopatrzyć się w specjalny termometr do wody. Jest to całkowicie bezpieczne, najczęściej plastikowe urządzenie, zawierające w sobie płyn pochodzenia naturalnego (na rynku dostępne są także elektryczne termometry), przeznaczone do mierzenia temperatury wody w wanience. Występują w wielu wariantach kolorystycznych i designerskich. Kosztują kilka złotych (ceny termometrów elektrycznych są znacznie wyższe).
Termometr do wody to małe, niepozorne urządzenie, które warto mieć w domu, w którym pojawił się noworodek. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że woda w wanience ma odpowiednią temperaturę, a to już połowa sukcesu.

Czytany 185 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.