Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:43

Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?

Pierwsza kąpiel noworodka jest niezwykle stresującym doświadczeniem dla młodych rodziców. Wystarczy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, które sprawią, że czas wieczornej toalety stanie się prawdziwą przyjemnością dla wszystkich zainteresowanych.

Pierwsza kąpiel noworodka

Aby kąpiel noworodka przebiegła sprawnie i była miłym doświadczeniem zarówno dla maluszka, jak i rodziców należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie komfortowych warunków ablucji. Rodzice poświęcają bardzo dużo czasu na wybór odpowiedniej wanienki, gąbeczek i środków do pielęgnacji skóry dziecka. To wszystko jest oczywiście ważne. Niemniej jednak, kluczową rolę w przypadku kąpieli odgrywa temperatura - temperatura pomieszczenia i temperatura wody. Należy mieć na uwadze fakt, że niemowlęta nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego systemu termoregulacji. Na tym początkowym etapie życia ich tkanka tłuszczowa jest mała, przez co nie zapewnia skutecznej ochrony przed zimnem. Dlatego trzeba zapewnić noworodkom optymalne warunki, które pozwolą zapobiec przeziębieniu lub przegrzaniu.

Odpowiednia temperatura dla noworodków

Temperatura pomieszczenia, w którym będzie odbywać się toaleta maluszka powinna wynosić 23 - 25 stopni Celsjusza, z zastrzeżeniem, że im mniejsze dziecko tym wyższa temperatura powietrza. Należy także wyłączyć wentylator i klimatyzację.
W przypadku wody, najodpowiedniejsza temperatura w trakcie pierwszych miesięcy życia oscyluje pomiędzy 35 a 37 stopni Celsjusza. Jak się upewnić, że woda w wanience ma odpowiednią temperaturę? Nasze babcie i mamy zanurzały łokieć w wanience z wodą. Ta metoda nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, jako że każdy z nas inaczej odbiera wrażenie przyjemnego ciepła. Może nam się wydawać, że woda ma idealną temperaturę podczas gdy dla dziecka będzie za ciepła lub za zimna. Żeby uniknąć tego problemu, warto zaopatrzyć się w specjalny termometr do wody. Jest to całkowicie bezpieczne, najczęściej plastikowe urządzenie, zawierające w sobie płyn pochodzenia naturalnego (na rynku dostępne są także elektryczne termometry), przeznaczone do mierzenia temperatury wody w wanience. Występują w wielu wariantach kolorystycznych i designerskich. Kosztują kilka złotych (ceny termometrów elektrycznych są znacznie wyższe).
Termometr do wody to małe, niepozorne urządzenie, które warto mieć w domu, w którym pojawił się noworodek. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że woda w wanience ma odpowiednią temperaturę, a to już połowa sukcesu.

Czytany 14 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?