Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:43

Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?

Pierwsza kąpiel noworodka jest niezwykle stresującym doświadczeniem dla młodych rodziców. Wystarczy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, które sprawią, że czas wieczornej toalety stanie się prawdziwą przyjemnością dla wszystkich zainteresowanych.

Pierwsza kąpiel noworodka

Aby kąpiel noworodka przebiegła sprawnie i była miłym doświadczeniem zarówno dla maluszka, jak i rodziców należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie komfortowych warunków ablucji. Rodzice poświęcają bardzo dużo czasu na wybór odpowiedniej wanienki, gąbeczek i środków do pielęgnacji skóry dziecka. To wszystko jest oczywiście ważne. Niemniej jednak, kluczową rolę w przypadku kąpieli odgrywa temperatura - temperatura pomieszczenia i temperatura wody. Należy mieć na uwadze fakt, że niemowlęta nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego systemu termoregulacji. Na tym początkowym etapie życia ich tkanka tłuszczowa jest mała, przez co nie zapewnia skutecznej ochrony przed zimnem. Dlatego trzeba zapewnić noworodkom optymalne warunki, które pozwolą zapobiec przeziębieniu lub przegrzaniu.

Odpowiednia temperatura dla noworodków

Temperatura pomieszczenia, w którym będzie odbywać się toaleta maluszka powinna wynosić 23 - 25 stopni Celsjusza, z zastrzeżeniem, że im mniejsze dziecko tym wyższa temperatura powietrza. Należy także wyłączyć wentylator i klimatyzację.
W przypadku wody, najodpowiedniejsza temperatura w trakcie pierwszych miesięcy życia oscyluje pomiędzy 35 a 37 stopni Celsjusza. Jak się upewnić, że woda w wanience ma odpowiednią temperaturę? Nasze babcie i mamy zanurzały łokieć w wanience z wodą. Ta metoda nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, jako że każdy z nas inaczej odbiera wrażenie przyjemnego ciepła. Może nam się wydawać, że woda ma idealną temperaturę podczas gdy dla dziecka będzie za ciepła lub za zimna. Żeby uniknąć tego problemu, warto zaopatrzyć się w specjalny termometr do wody. Jest to całkowicie bezpieczne, najczęściej plastikowe urządzenie, zawierające w sobie płyn pochodzenia naturalnego (na rynku dostępne są także elektryczne termometry), przeznaczone do mierzenia temperatury wody w wanience. Występują w wielu wariantach kolorystycznych i designerskich. Kosztują kilka złotych (ceny termometrów elektrycznych są znacznie wyższe).
Termometr do wody to małe, niepozorne urządzenie, które warto mieć w domu, w którym pojawił się noworodek. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że woda w wanience ma odpowiednią temperaturę, a to już połowa sukcesu.

Czytany 30 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.