Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 19:41

Parametry soczewek kontaktowych - co oznaczają?

Soczewki kontaktowe działają w sposób analogiczny do okularów korekcyjnych. Leczenie za ich pomocą polega na określonym załamywaniu światła, docierającego do oka i kierowaniu go na siatkówkę. Dzięki temu poprawia się ostrość widzenia.
Różnorodność i mnogość rodzajów oraz parametrów soczewek kontaktowych powoduje, że można je doskonale dopasować do większości problemów ze wzrokiem.

Soczewki kontaktowe to skuteczna metoda leczenia najczęściej występujących wad wzroku: krótko- i dalekowzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. Szkła do leczenia dwóch pierwszych chorób noszą nazwę sferycznych, trzeciej -torycznych, a ostatniej multifokalnych.

Soczewki kontaktowe dzieli się według czasu noszenia. Wyróżnia się więc soczewki jednodniowe, siedmiodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne. W zależności od zastosowanych w nich rozwiązań technologicznych istnieją szkła wymagające pielęgnacji za pomocą płynu konserwującego lub nie potrzebujące takich zabiegów.

Podstawowymi parametrami dotyczącymi soczewek kontaktowych są:
• stopień uwodnienia
• tlenoprzepuszczalność/gazoprzepuszczalność
• moc sferyczna, moc cylindryczna, oś cylindra
• promień krzywizny
• średnica soczewki.

Stopień uwodnienia określa zawartość wody w materiale, z którego zbudowana jest soczewka. Im wyższy jego poziom, tym więcej tlenu przedostanie się przez soczewkę do powierzchni oka.
Tlenoprzepuszczalność jest równie ważnym parametrem. Wynika to z faktu, że gałka oczna wymaga odpowiedniego dotlenienia do prawidłowego funkcjonowania. Aby zapewnić przepuszczalność tlenu przez soczewkę kontaktową musi być ona wystarczająco cienka.

Moc sferyczna to parament, określający moc wyrażoną w dioptriach, którą dobiera się adekwatnie do wielkości posiadanej wady wzroku. W soczewkach sferycznych określana jest skrótem PWR, w torycznych oprócz PWR określa się również moc cylindryczną i oś cylindra.

Wartość promienia krzywizny informuje o geometrii powierzchni wewnętrznej soczewki.
Średnica jest właściwością niezbędną do pokrycia rogówki przez soczewkę, stąd jej dobór musi być dopasowany indywidualnie w badaniu okulistycznym.
Soczewki kontaktowe posiadają liczne parametry, służące ich prawidłowemu i zgodnemu z przeznaczeniem doborowi. Ma to na celu zapewnienie maksymalnego efektu leczniczego i jak najlepszej ostrości widzenia. Dobrze dobrane soczewki kontaktowe, poza optymalnymi właściwościami, charakteryzują się także wysokim komfortem noszenia, nie są wyczuwalne na oku, nie powodują zaczerwienienia oraz podrażnień oczu, nawet przy wydłużonym trybie noszenia.

Czytany 55 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.