Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:39

Dieta w chorobach prostaty

Przerost prostaty dotyka coraz więcej mężczyzn. Problem ten utrudnia codzienne funkcjonowanie, poprzez bardzo częste oddawanie moczu (nawet nocą), ciągłe parcie na pęcherz oraz nasilające bóle podbrzusza.

Czym jest prostata?

Prostata to gruczoł krokowy, z którego chorobami borykają się głównie dojrzali mężczyźni. Szacuje się, że problemy te dotykają aż 50% osób powyżej 60 roku życia. Nie należy lekceważyć nawet najłagodniejszej postaci choroby, bowiem nieleczone dolegliwości szybko się nasilają powodując jeszcze gorsze objawy i ogromny dyskomfort. Rozrost komórek gruczołowych powoduje znaczący ucisk na przewód moczowy, stąd problemy z oddawaniem moczu.

Leczenie problemu

Walkę z chorobą należy rozpocząć jak najszybciej, by zapobiec pogłębianiu się schorzenia. Leczenie prostaty zaburza aktywność seksualną, a zażywanie leków zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyrzeczeń. Czasem jednak przyjmowanie preparatów nie wystarczy i konieczna jest operacja polegająca na całkowitym usunięciu prostaty.

Dieta w chorobach rozrostu prostaty

Prostata to nie wyrok, należy w ramach profilaktyki zadbać o zdrową dietę. Powinna ona być oparta na owocach i warzywach, gdyż jest to źródło wielu witamin i przeciwutleniaczy, a także składników mineralnych, które hamują stany zapalne w organizmie człowieka. W celu obkurczenia gruczołu krokowego niezbędne jest spożywanie odpowiedniej ilości cynku - można go znaleźć w orzechach, mleku, jajkach oraz owocach morza. Ważne są także zdrowe tłuszcze. Niezbędne witaminy przy problemach z prostatą to: witamina D, witamina C i witamina B. Niezwykle istotny jest również związek o nazwie diindolometan, który zmniejsza w znacznym stopniu przyrost gruczołu i jednocześnie pomaga regulować odpowiedni poziom hormonów. Najczęściej przyjmuje się go w postaci suplementu, ale występuje naturalnie także w brokułach, kalafiorach, kapustach i brukselkach. Gdy prostata daje o sobie znak należy unikać nadmiernego spożycia cukrów, wystrzegać się produktów z zawartością syropu glukozowo-fruktozowego i słodyczy. Warto również zamienić białe pieczywo na ciemne. Dobrym rozwiązaniem jest także rezygnacja z alkoholu i innych używek.
Oprócz diety ważnym elementem na walkę z prostatą jest zmiana stylu życia, dążenie do zachowania właściwej masy ciała, rozpoczęcie aktywności fizycznej oraz unikanie stresujących sytuacji. Połączenie ze sobą wszystkich aspektów na pewno poprawi ogólne zdrowie i stan fizyczny chorego oraz wzmocni organizm w walce z problemem. Bardzo ważne jest wsparcie bliskich i otoczenia, dlatego warto otaczać się życzliwymi osobami.

Czytany 30 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę? Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę?

  Dobrze zaaplikowany samoopalacz pozwala uzyskać efekt naturalnej opalenizny bez potrzeby zażywania kilkugodzinnych kąpieli słonecznych i narażania skóry na szkodliwe działania promieni UV. Czym są te kosmetyki, jaki rodzaj wybrać i jak je stosować aby osiągnąć zadowalający rezultat?

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.