Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:39

Dieta w chorobach prostaty

Przerost prostaty dotyka coraz więcej mężczyzn. Problem ten utrudnia codzienne funkcjonowanie, poprzez bardzo częste oddawanie moczu (nawet nocą), ciągłe parcie na pęcherz oraz nasilające bóle podbrzusza.

Czym jest prostata?

Prostata to gruczoł krokowy, z którego chorobami borykają się głównie dojrzali mężczyźni. Szacuje się, że problemy te dotykają aż 50% osób powyżej 60 roku życia. Nie należy lekceważyć nawet najłagodniejszej postaci choroby, bowiem nieleczone dolegliwości szybko się nasilają powodując jeszcze gorsze objawy i ogromny dyskomfort. Rozrost komórek gruczołowych powoduje znaczący ucisk na przewód moczowy, stąd problemy z oddawaniem moczu.

Leczenie problemu

Walkę z chorobą należy rozpocząć jak najszybciej, by zapobiec pogłębianiu się schorzenia. Leczenie prostaty zaburza aktywność seksualną, a zażywanie leków zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyrzeczeń. Czasem jednak przyjmowanie preparatów nie wystarczy i konieczna jest operacja polegająca na całkowitym usunięciu prostaty.

Dieta w chorobach rozrostu prostaty

Prostata to nie wyrok, należy w ramach profilaktyki zadbać o zdrową dietę. Powinna ona być oparta na owocach i warzywach, gdyż jest to źródło wielu witamin i przeciwutleniaczy, a także składników mineralnych, które hamują stany zapalne w organizmie człowieka. W celu obkurczenia gruczołu krokowego niezbędne jest spożywanie odpowiedniej ilości cynku - można go znaleźć w orzechach, mleku, jajkach oraz owocach morza. Ważne są także zdrowe tłuszcze. Niezbędne witaminy przy problemach z prostatą to: witamina D, witamina C i witamina B. Niezwykle istotny jest również związek o nazwie diindolometan, który zmniejsza w znacznym stopniu przyrost gruczołu i jednocześnie pomaga regulować odpowiedni poziom hormonów. Najczęściej przyjmuje się go w postaci suplementu, ale występuje naturalnie także w brokułach, kalafiorach, kapustach i brukselkach. Gdy prostata daje o sobie znak należy unikać nadmiernego spożycia cukrów, wystrzegać się produktów z zawartością syropu glukozowo-fruktozowego i słodyczy. Warto również zamienić białe pieczywo na ciemne. Dobrym rozwiązaniem jest także rezygnacja z alkoholu i innych używek.
Oprócz diety ważnym elementem na walkę z prostatą jest zmiana stylu życia, dążenie do zachowania właściwej masy ciała, rozpoczęcie aktywności fizycznej oraz unikanie stresujących sytuacji. Połączenie ze sobą wszystkich aspektów na pewno poprawi ogólne zdrowie i stan fizyczny chorego oraz wzmocni organizm w walce z problemem. Bardzo ważne jest wsparcie bliskich i otoczenia, dlatego warto otaczać się życzliwymi osobami.

Czytany 14 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.