Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 25 luty 2014 17:16

Helicobacter pylori atakuje!

Bakteria helicobacter pylori Bakteria helicobacter pylori

Gram-ujemna wyposażona w kilka witek bakteria o helikalnym kształcie. zaliczana jest do pałeczek. Bakteria ta zasiedla powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka.Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że zainfekowanych tą bakterią jest ok. 70% ludzi w krajach rozwijających się i ok. 30% w krajach rozwiniętych.

Uważa się, że że bakteria Helicobacter pylori odpowiada za blisko 80% przypadków rozwoju choroby wrzodowej żołądka i 90% wszystkich wrzodów dwunastnicy. Brzmi groźnie? Owszem, tej bakterii najlepiej unikać. 

Jak rozpoznać objawy? Niestety, jest to trudne. Samo zakażenie bakterią nie daje absolutnie żadnych objawów, które mogą jednoznacznie wskazać na obecność H. pylori w organizmie. By wykryć zakażenie można wykonać np. test ureazowy, który potwierdzi lub wykluczy obecność bakterii w żołądku. Innymi metodami wykrywania H. pylori to gastroskopia z biopsją, testy na obecność przeciwciał, badanie metodą PCR, lub wykonywanie rzadziej posiewy mikrobiologiczne i wykonywanie preparatów histopatologicznych.

Czy obecność bakterii w żołądku zawsze wywołuje chorobę wrzodową? Nie. Przyjmuje się, że w Polsce procent zarażonych Helicobacter pylori wynosi co najmniej 70. Nie oznacza to jednak, że u wszystkich rozwinie się choroba wrzodowa! U większości osób zakażenie przebiegnie zupełnie bezobjawowo, zatem nie wywoła choroby.

Zarazić się można bardzo łatwo. Wystarczy kontakt ze śliną osoby zakażonej, przez żywność lub przez jedzenie brudnymi rękoma. 

Leczenie zakażenia polega na całkowitym usunięciu zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka bakterii,  tzw. eradykacji Helicobacter pylori. W tym celu stosuje się kombinację antybiotyków, inhibitorów pompy protonowej i innych leków. Usunięcie bakterii przyczynia się do zwolnienia rozwoju choroby wrzodowej oraz zapobiega nawrotom choroby. Niestety z biegiem lat bakteria uodparnia się na obecnie dostępne leki, przyczyniając się do spadku efektywności leczenia. Innym problemem jest zjawisko reinfekcji, czyli ponownego zakażenia bakterią.

Jak widać, z bakterią da się żyć i żadnej z nas nie pokona. 

 

Czytany 1269 razy

Artykuły powiązane

 • Zakażenie wirusem HIV – czy jest szansa na normalne życie? Zakażenie wirusem HIV – czy jest szansa na normalne życie?

  Pierwsza myśl o dalszym życiu zakażonego wirusem HIV – to koniec.  W rzeczywistości to nie jest koniec, chociaż nic nie będzie już takie jak dawniej. Jak żyć z wirusem HIV?

 • Zdrowy brzuch na wakacjach Zdrowy brzuch na wakacjach

  Co zrobić, aby swobodnie cieszyć się wypoczynkiem na wakacjach? Pakując walizkę, nie można zapomnieć o wakacyjnej apteczce. W środku - oprócz kremów z filtrami chroniących skórę, bandażu i plastrów - powinien znaleźć się lek, który wyleczy nas w przypadku biegunki.

 • Babcine sposoby na choroby gardła, a leki bez recepty Tantum Verde Babcine sposoby na choroby gardła, a leki bez recepty Tantum Verde

  Wyziębienie, kiepska pogoda, stres, przemęczenie. Codziennie cały nasz organizm musi walczyć z przeróżnymi infekcjami, bakteriami oraz grzybami. Te wszystkie nieprzyjemności powodują choroby gardła. To ono musi codziennie toczyć nierówną walkę, przez co zaczyna się poddawać. W odpowiedzi pojawia się ból, który powoduje dyskomfort, nieprzyjemne uczucie w trakcie połykania pokarmów, o rozmowie nie wspominając.

 • Zdrowe, jędrne i piękne piersi każdego dnia! Zdrowe, jędrne i piękne piersi każdego dnia!

  Każda z nas chciałaby mieć piękne i jędrne piersi. Czasem jednak stawiamy wygląd na pierwszym miejscu nie dbając o ich zdrowie. Co więc zrobić, by nasze piersi były nie tylko piękne, ale także zdrowe? Oto pięć rad, dzięki którym już nigdy nie będziemy narzekać na ich "obwisanie", zgniecenie lub po prostu brzydki i nieapetyczny wygląd. 

 • Nietrzymanie moczu? Wylecz swój pęcherz moczowy z zabiegiem MonaLisa Nietrzymanie moczu? Wylecz swój pęcherz moczowy z zabiegiem MonaLisa

  Nietrzymanie moczu to temat, który powoduje wstyd i skrępowanie. Bardzo często nie potrafimy powiedzieć nawet lekarzowi o swoim problemie. Kłopoty z pęcherzem moczowym przede wszystkim dotyczą kobiet, ponieważ to one mają bardziej wrażliwe na zmiany hormonalne narządy. Szacuje się, że zmaga się z nim lub będzie miała ten problem w przyszłości, 1 na 4 kobiety.