Polecane artykuły

 • 1

piątek, 28 luty 2014 12:37

Spóźnia Ci się okres? Poznaj 4 najczęstsze przyczyny!

Gdy miesiączka spóźnia się choć kilka dni, pierwszą myślą jest ciąża lub menopauza. Zaczynamy się stresować, zastanawiać. Powody jednak mogą być zupełnie inne, w ogóle nie związane z wiekiem czy "wpadką". Zobacz, dlaczego okres może się spóźnić. Kiedy nieregularne miesiączki powinny zaniepokoić? Kilkudniowe, sporadyczne odstępstwa od okresowego kalendarza zdarzają się większości z nas.

Zazwyczaj mają związek z czymś, co wybija organizm z normalnego rytmu (tak więc i wpływa na rozregulowanie gospodarki hormonalnej). Bywają efektem podróży, przepracowania, intensywnych ćwiczeń czy nadmiaru emocji (także tych towarzyszących szczęśliwym zdarzeniom). Jeśli taka sytuacja się przedłuża lub wielokrotnie powtarza, pora porozmawiać z ginekologiem. To ważne, bo rozregulowany okres może sygnalizować zdrowotne problemy. Nie zapomnijmy o tym wspomnieć choćby przy wizycie kontrolnej. Lekarz na pewno nie przejdzie obok tego obojętnie i być może zleci dodatkowe badania. Jednak najczęściej przyczyny są błahe. Oto niektóre z nich.

Pierwsza i najczęstsza to infekcja. Do wstrzymania miesiączki dochodzi czasem w wyniku stanu zapalnego przydatków. Ale nie tylko! Nawet kilkunastodniowe opóźnienie może spowodować grypa czy inna infekcja, która wyczerpuje organizm. Gdy się wyleczysz, cykl powinien wrócić do normy.

Drugim powodem może być zażywanie lekaów. Nieregularne miesiączki mogą występować aż przez 3 miesiące po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Bywają także skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, np. psychotropowych, na nadciśnienie czy długotrwale (pond pół roku) stosowanych kortykosterydów. Mimo wszystko nie przerywaj kuracji na własną rękę, lecz zgłoś problem lekarzowi, który zapisał Ci środki, które podejrzewasz o zahamowanie miesiączki.

Trzecim winowajcą może być niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy (T3 i T4) pełnią wiele ważnych funkcji, m.in. regulują pracę jajników. Przy zbyt niskim poziomie T3 i T4 wzrasta produkcja estrogenów, co prowadzi często do rozregulowania cyklów. Aby miesiączka znowu stała się przewidywalna, trzeba zażywać syntetyczne hormony tarczycy ( na szczęście nie mają one skutków ubocznych).

Czwartą i ostatnią przyczyną może być niewłaściwa waga. Jeśli jesteś zbyt szczupła albo intensywnie się odchudzasz, zostaje zahamowana owulacja i zanika owulacja, co za tym idzie i miesiączka. Wszystko powinno wrócić do normy, gdy zaczniesz się lepiej odżywiać i odzyskasz siły. Miesiączka może pojawiać się za wcześnie lub za późno także przy dużej nadwadze. Tkanka tłuszczowa potrafi bowiem produkować żeńskie hormony – estrogeny. Ich nieprawidłowy poziom wpływa negatywnie na cykl.

 

 

 

Czytany 1215 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.