Polecane artykuły

 • 1

piątek, 28 luty 2014 11:37

Spóźnia Ci się okres? Poznaj 4 najczęstsze przyczyny!

Gdy miesiączka spóźnia się choć kilka dni, pierwszą myślą jest ciąża lub menopauza. Zaczynamy się stresować, zastanawiać. Powody jednak mogą być zupełnie inne, w ogóle nie związane z wiekiem czy "wpadką". Zobacz, dlaczego okres może się spóźnić. Kiedy nieregularne miesiączki powinny zaniepokoić? Kilkudniowe, sporadyczne odstępstwa od okresowego kalendarza zdarzają się większości z nas.

Zazwyczaj mają związek z czymś, co wybija organizm z normalnego rytmu (tak więc i wpływa na rozregulowanie gospodarki hormonalnej). Bywają efektem podróży, przepracowania, intensywnych ćwiczeń czy nadmiaru emocji (także tych towarzyszących szczęśliwym zdarzeniom). Jeśli taka sytuacja się przedłuża lub wielokrotnie powtarza, pora porozmawiać z ginekologiem. To ważne, bo rozregulowany okres może sygnalizować zdrowotne problemy. Nie zapomnijmy o tym wspomnieć choćby przy wizycie kontrolnej. Lekarz na pewno nie przejdzie obok tego obojętnie i być może zleci dodatkowe badania. Jednak najczęściej przyczyny są błahe. Oto niektóre z nich.

Pierwsza i najczęstsza to infekcja. Do wstrzymania miesiączki dochodzi czasem w wyniku stanu zapalnego przydatków. Ale nie tylko! Nawet kilkunastodniowe opóźnienie może spowodować grypa czy inna infekcja, która wyczerpuje organizm. Gdy się wyleczysz, cykl powinien wrócić do normy.

Drugim powodem może być zażywanie lekaów. Nieregularne miesiączki mogą występować aż przez 3 miesiące po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Bywają także skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, np. psychotropowych, na nadciśnienie czy długotrwale (pond pół roku) stosowanych kortykosterydów. Mimo wszystko nie przerywaj kuracji na własną rękę, lecz zgłoś problem lekarzowi, który zapisał Ci środki, które podejrzewasz o zahamowanie miesiączki.

Trzecim winowajcą może być niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy (T3 i T4) pełnią wiele ważnych funkcji, m.in. regulują pracę jajników. Przy zbyt niskim poziomie T3 i T4 wzrasta produkcja estrogenów, co prowadzi często do rozregulowania cyklów. Aby miesiączka znowu stała się przewidywalna, trzeba zażywać syntetyczne hormony tarczycy ( na szczęście nie mają one skutków ubocznych).

Czwartą i ostatnią przyczyną może być niewłaściwa waga. Jeśli jesteś zbyt szczupła albo intensywnie się odchudzasz, zostaje zahamowana owulacja i zanika owulacja, co za tym idzie i miesiączka. Wszystko powinno wrócić do normy, gdy zaczniesz się lepiej odżywiać i odzyskasz siły. Miesiączka może pojawiać się za wcześnie lub za późno także przy dużej nadwadze. Tkanka tłuszczowa potrafi bowiem produkować żeńskie hormony – estrogeny. Ich nieprawidłowy poziom wpływa negatywnie na cykl.

 

 

 

Czytany 1149 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?