Polecane artykuły

 • 1
piątek, 28 luty 2014 12:37

Spóźnia Ci się okres? Poznaj 4 najczęstsze przyczyny!

Gdy miesiączka spóźnia się choć kilka dni, pierwszą myślą jest ciąża lub menopauza. Zaczynamy się stresować, zastanawiać. Powody jednak mogą być zupełnie inne, w ogóle nie związane z wiekiem czy "wpadką". Zobacz, dlaczego okres może się spóźnić. Kiedy nieregularne miesiączki powinny zaniepokoić? Kilkudniowe, sporadyczne odstępstwa od okresowego kalendarza zdarzają się większości z nas.

Zazwyczaj mają związek z czymś, co wybija organizm z normalnego rytmu (tak więc i wpływa na rozregulowanie gospodarki hormonalnej). Bywają efektem podróży, przepracowania, intensywnych ćwiczeń czy nadmiaru emocji (także tych towarzyszących szczęśliwym zdarzeniom). Jeśli taka sytuacja się przedłuża lub wielokrotnie powtarza, pora porozmawiać z ginekologiem. To ważne, bo rozregulowany okres może sygnalizować zdrowotne problemy. Nie zapomnijmy o tym wspomnieć choćby przy wizycie kontrolnej. Lekarz na pewno nie przejdzie obok tego obojętnie i być może zleci dodatkowe badania. Jednak najczęściej przyczyny są błahe. Oto niektóre z nich.

Pierwsza i najczęstsza to infekcja. Do wstrzymania miesiączki dochodzi czasem w wyniku stanu zapalnego przydatków. Ale nie tylko! Nawet kilkunastodniowe opóźnienie może spowodować grypa czy inna infekcja, która wyczerpuje organizm. Gdy się wyleczysz, cykl powinien wrócić do normy.

Drugim powodem może być zażywanie lekaów. Nieregularne miesiączki mogą występować aż przez 3 miesiące po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Bywają także skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, np. psychotropowych, na nadciśnienie czy długotrwale (pond pół roku) stosowanych kortykosterydów. Mimo wszystko nie przerywaj kuracji na własną rękę, lecz zgłoś problem lekarzowi, który zapisał Ci środki, które podejrzewasz o zahamowanie miesiączki.

Trzecim winowajcą może być niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy (T3 i T4) pełnią wiele ważnych funkcji, m.in. regulują pracę jajników. Przy zbyt niskim poziomie T3 i T4 wzrasta produkcja estrogenów, co prowadzi często do rozregulowania cyklów. Aby miesiączka znowu stała się przewidywalna, trzeba zażywać syntetyczne hormony tarczycy ( na szczęście nie mają one skutków ubocznych).

Czwartą i ostatnią przyczyną może być niewłaściwa waga. Jeśli jesteś zbyt szczupła albo intensywnie się odchudzasz, zostaje zahamowana owulacja i zanika owulacja, co za tym idzie i miesiączka. Wszystko powinno wrócić do normy, gdy zaczniesz się lepiej odżywiać i odzyskasz siły. Miesiączka może pojawiać się za wcześnie lub za późno także przy dużej nadwadze. Tkanka tłuszczowa potrafi bowiem produkować żeńskie hormony – estrogeny. Ich nieprawidłowy poziom wpływa negatywnie na cykl.

 

 

 

Czytany 1244 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.