Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 11 grudzień 2014 10:22

Dieta makrobiotyczna przy osteoporozie

Wśród popularnych diet odchudzających stosowanych na całym świecie można wyróżnić dietę makrobiotyczną, skonstruowaną przez George`a Oshawę, na podstawie klasyfikacji produktów spożywczych na dwie części - Yin i Yang. Część Yin odpowiada za słodkie, przyjemne dla podniebienia smaki, a część Yang za smaki słone. Obie części powinny znaleźć się w diecie makrobiotycznej. Nie jest ona jednak zalecana u osób cierpiących na osteoporozę.

 Na czym polega dieta makrobiotyczna?

Zadaniem diety makrobiotycznej jest detoksykacja organizmu człowieka i zmniejszenie masy ciała. W ciągu dwóch tygodni jej restrykcyjnego stosowania można schudnąć około 5 kg. Stosując dietę makrobiotyczną należy odpowiednio ułożyć proporcje między pierwiastkami Yin i Yang w menu, co pozwoli na zniwelowanie wielu dolegliwości oraz na walkę z nadwagą. Pierwiastek Yin to głównie słodycze, nabiał i owoce, a Yang - mięso, jaja i sól oraz przyprawy. Nadużywanie w diecie jednego z pierwiastków - żeńskiego Yin czy męskiego Yang nie wpływa korzystnie na układ nerwowy, wagę i samopoczucie człowieka. Częściej choruje on na takie choroby jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Dieta makrobiotyczna polega na wyeliminowaniu ze swojej diety:

-mięsa zwierząt, w tym drobiu,
-jaj,
-nabiału,
-cukru i produktów słodkich,
-soków owocowych,
-kawy i herbaty czarnej,
-owoców tropikalnych.

Sporadycznie w codziennym jadłospisie mogą pojawiać się ryby, owoce morza, rośliny strączkowe, warzywa i owoce, glony i wodorosty. Tłuszczem dopuszczalnym w diecie makrobiotycznym pozostaje oliwa z oliwek, a jej podstawą jest brązowy ryż, pszenica, jęczmień, owies i kukurydza. Dieta jest bogata w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Pobudza do pracy jelita, dzięki czemu organizm oczyszcza się z toksyn i chudnie.

Dlaczego nie w osteoporozie?

Osteoporoza objawia się zbyt małą zawartością wapnia w kościach pacjenta. Jeśli na dodatek prowadzi on dietę makrobiotyczną, która jest uboga w wapń, albo w ogóle nie uwzględnia tego pierwiastka w codziennym jadłospisie, stan chorego może się jedynie pogarszać. Dodatkowo, wykluczenie z diety produktów odzwierzęcych prowadzi do niedoboru pełnowartościowego białka, witaminy B12 czy żelaza, co skutkuje anemią (niedokrwistością), zmęczeniem i dużym osłabieniem organizmu, który staje się znacznie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia.

Brak witaminy D w diecie, która w naturalnej postaci występuje w warzywach i owocach, powoduje, że u pacjenta osłabia się proces wchłaniania wapnia i innych składników mineralnych, ważnych dla zachowania swoistej równowagi organizmu. Jego kości stają się słabe i bardziej narażone na złamania. Dieta makrobiotyczna stosowana przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do osteoporozy u osób nawet w młodym wieku i do powstania nieodwracalnych deformacji kostnych.

Zatem pamiętać musimy, że nie każda dieta jest właściwa dla każdego, najlepiej taką dietę skonsultować z diabetologiem.

Publikacja przy udziale portalu http://www.drogapozdrowie.pl/

Czytany 12417 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

Media