Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 11 grudzień 2014 09:22

Dieta makrobiotyczna przy osteoporozie

Wśród popularnych diet odchudzających stosowanych na całym świecie można wyróżnić dietę makrobiotyczną, skonstruowaną przez George`a Oshawę, na podstawie klasyfikacji produktów spożywczych na dwie części - Yin i Yang. Część Yin odpowiada za słodkie, przyjemne dla podniebienia smaki, a część Yang za smaki słone. Obie części powinny znaleźć się w diecie makrobiotycznej. Nie jest ona jednak zalecana u osób cierpiących na osteoporozę.

 Na czym polega dieta makrobiotyczna?

Zadaniem diety makrobiotycznej jest detoksykacja organizmu człowieka i zmniejszenie masy ciała. W ciągu dwóch tygodni jej restrykcyjnego stosowania można schudnąć około 5 kg. Stosując dietę makrobiotyczną należy odpowiednio ułożyć proporcje między pierwiastkami Yin i Yang w menu, co pozwoli na zniwelowanie wielu dolegliwości oraz na walkę z nadwagą. Pierwiastek Yin to głównie słodycze, nabiał i owoce, a Yang - mięso, jaja i sól oraz przyprawy. Nadużywanie w diecie jednego z pierwiastków - żeńskiego Yin czy męskiego Yang nie wpływa korzystnie na układ nerwowy, wagę i samopoczucie człowieka. Częściej choruje on na takie choroby jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Dieta makrobiotyczna polega na wyeliminowaniu ze swojej diety:

-mięsa zwierząt, w tym drobiu,
-jaj,
-nabiału,
-cukru i produktów słodkich,
-soków owocowych,
-kawy i herbaty czarnej,
-owoców tropikalnych.

Sporadycznie w codziennym jadłospisie mogą pojawiać się ryby, owoce morza, rośliny strączkowe, warzywa i owoce, glony i wodorosty. Tłuszczem dopuszczalnym w diecie makrobiotycznym pozostaje oliwa z oliwek, a jej podstawą jest brązowy ryż, pszenica, jęczmień, owies i kukurydza. Dieta jest bogata w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Pobudza do pracy jelita, dzięki czemu organizm oczyszcza się z toksyn i chudnie.

Dlaczego nie w osteoporozie?

Osteoporoza objawia się zbyt małą zawartością wapnia w kościach pacjenta. Jeśli na dodatek prowadzi on dietę makrobiotyczną, która jest uboga w wapń, albo w ogóle nie uwzględnia tego pierwiastka w codziennym jadłospisie, stan chorego może się jedynie pogarszać. Dodatkowo, wykluczenie z diety produktów odzwierzęcych prowadzi do niedoboru pełnowartościowego białka, witaminy B12 czy żelaza, co skutkuje anemią (niedokrwistością), zmęczeniem i dużym osłabieniem organizmu, który staje się znacznie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia.

Brak witaminy D w diecie, która w naturalnej postaci występuje w warzywach i owocach, powoduje, że u pacjenta osłabia się proces wchłaniania wapnia i innych składników mineralnych, ważnych dla zachowania swoistej równowagi organizmu. Jego kości stają się słabe i bardziej narażone na złamania. Dieta makrobiotyczna stosowana przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do osteoporozy u osób nawet w młodym wieku i do powstania nieodwracalnych deformacji kostnych.

Zatem pamiętać musimy, że nie każda dieta jest właściwa dla każdego, najlepiej taką dietę skonsultować z diabetologiem.

Publikacja przy udziale portalu http://www.drogapozdrowie.pl/

Czytany 12258 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści. 

Media