Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 11 grudzień 2014 09:22

Dieta makrobiotyczna przy osteoporozie

Wśród popularnych diet odchudzających stosowanych na całym świecie można wyróżnić dietę makrobiotyczną, skonstruowaną przez George`a Oshawę, na podstawie klasyfikacji produktów spożywczych na dwie części - Yin i Yang. Część Yin odpowiada za słodkie, przyjemne dla podniebienia smaki, a część Yang za smaki słone. Obie części powinny znaleźć się w diecie makrobiotycznej. Nie jest ona jednak zalecana u osób cierpiących na osteoporozę.

 Na czym polega dieta makrobiotyczna?

Zadaniem diety makrobiotycznej jest detoksykacja organizmu człowieka i zmniejszenie masy ciała. W ciągu dwóch tygodni jej restrykcyjnego stosowania można schudnąć około 5 kg. Stosując dietę makrobiotyczną należy odpowiednio ułożyć proporcje między pierwiastkami Yin i Yang w menu, co pozwoli na zniwelowanie wielu dolegliwości oraz na walkę z nadwagą. Pierwiastek Yin to głównie słodycze, nabiał i owoce, a Yang - mięso, jaja i sól oraz przyprawy. Nadużywanie w diecie jednego z pierwiastków - żeńskiego Yin czy męskiego Yang nie wpływa korzystnie na układ nerwowy, wagę i samopoczucie człowieka. Częściej choruje on na takie choroby jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Dieta makrobiotyczna polega na wyeliminowaniu ze swojej diety:

-mięsa zwierząt, w tym drobiu,
-jaj,
-nabiału,
-cukru i produktów słodkich,
-soków owocowych,
-kawy i herbaty czarnej,
-owoców tropikalnych.

Sporadycznie w codziennym jadłospisie mogą pojawiać się ryby, owoce morza, rośliny strączkowe, warzywa i owoce, glony i wodorosty. Tłuszczem dopuszczalnym w diecie makrobiotycznym pozostaje oliwa z oliwek, a jej podstawą jest brązowy ryż, pszenica, jęczmień, owies i kukurydza. Dieta jest bogata w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Pobudza do pracy jelita, dzięki czemu organizm oczyszcza się z toksyn i chudnie.

Dlaczego nie w osteoporozie?

Osteoporoza objawia się zbyt małą zawartością wapnia w kościach pacjenta. Jeśli na dodatek prowadzi on dietę makrobiotyczną, która jest uboga w wapń, albo w ogóle nie uwzględnia tego pierwiastka w codziennym jadłospisie, stan chorego może się jedynie pogarszać. Dodatkowo, wykluczenie z diety produktów odzwierzęcych prowadzi do niedoboru pełnowartościowego białka, witaminy B12 czy żelaza, co skutkuje anemią (niedokrwistością), zmęczeniem i dużym osłabieniem organizmu, który staje się znacznie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia.

Brak witaminy D w diecie, która w naturalnej postaci występuje w warzywach i owocach, powoduje, że u pacjenta osłabia się proces wchłaniania wapnia i innych składników mineralnych, ważnych dla zachowania swoistej równowagi organizmu. Jego kości stają się słabe i bardziej narażone na złamania. Dieta makrobiotyczna stosowana przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do osteoporozy u osób nawet w młodym wieku i do powstania nieodwracalnych deformacji kostnych.

Zatem pamiętać musimy, że nie każda dieta jest właściwa dla każdego, najlepiej taką dietę skonsultować z diabetologiem.

Publikacja przy udziale portalu http://www.drogapozdrowie.pl/

Czytany 12216 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?

Media