Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 27 grudzień 2018 20:17

Zioła na uspokojenie - naturalna alternatywa dla leków

W dzisiejszym świecie nie brakuje dni pełnych nerwów i ciągłego stresu. Szybkie tempo życia, wymagająca praca czy życie rodzinne to tylko kilka czynników, które mogą negatywnie wpływać na kondycję naszego zdrowia psychicznego. Często w takich chwilach sięgamy po leki na uspokojenie bez recepty, ale czy rzeczywiście warto to robić?

 

Dostępność preparatów farmaceutycznych redukujących napięcie nerwowe jest tak duża, że często mamy problem z wyborem tego najskuteczniejszego. Z kolei, nieodpowiednie stosowanie któregoś z nich, może dostarczyć nam kolejnych problemów zdrowotnych. Bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem na załagodzenie nerwów są naturalne zioła uspokajające.

Naturalny sposób na nerwy i stres

W wielu przypadkach zioła na uspokojenie to skuteczna alternatywa dla leków syntetycznych. Odpowiednio dobrane i przygotowane zioła to naturalne wsparcie organizmu w sytuacjach napięcia nerwowego lub rozdrażnienia. Ich składniki ułatwiają odprężenie, odzyskanie równowagi emocjonalnej, wpływając przy tym na spokojny sen nie powodując przy tym skutków ubocznych.

Przez wiele stuleci ziołolecznictwo było traktowane jako podstawowa forma leczenia. Spożywano suszone lub świeże zioła, a także nacierano nimi ciało. Dzisiejsza medycyna również wykorzystuje je do produkcji lekarstw i antybiotyków. Ziołowe lekarstwa są dostępne zarówno w aptekach jak i sklepach medycznych w różnorodnych formach, tak jak np.:

 • zioła w tabletkach
 • herbaty ziołowe
 • oleje
 • surowce zielarskie
 • wyciągi i nalewki ziołowe
 • soki i syropy
 • maści

Zioła lekarskie podobnie jak pozostałe leki należy stosować z rozsądkiem. W porównaniu z lekami syntetycznymi, zioła mogą mieć czasem nieco wolniejsze działanie. Wybór ich jest bardzo duży, a każdy gatunek rośliny leczniczej ma odpowiednie właściwości na konkretną dolegliwość.

Popularne zioła na uspokojenie

Zioła klasyfikuje się zasadniczo według właściwości leczniczych. Dostępne w sprzedaży środki ziołowe bez recepty dzielą się na trzydzieści sześć zestawów objawowo-skutkowych.

Do jednej z tych grup zaliczają się zioła na uspokojenie z których możemy wyróżnić kilka najczęściej stosowanych.:

Melisa - zaliczamy ją do jednego z najpopularniejszych ziół działających uspokajająco, zmniejszających stany lękowe i bezsenność. Skuteczność jej pomaga w zwalczaniu nerwicy i depresji. Swoje zastosowanie znajdzie także w wielu innych przypadkach takich jak bóle głowy, bóle menstruacyjne czy problemy z trawieniem.

Chmiel zwyczajny - olejki eteryczne zawarte w szyszkach chmielu działają uspokajająco i nasennie w stanach zmęczenia i wyczerpania nerwowego. Badania naukowe potwierdzają, że ekstrakt z szyszek chmielu posiada również właściwości antygrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe..

Kozłek lekarski - potocznie nazywany jako waleriana. Zalecany dla osób żyjących w stresie, stanie napięcia nerwowego oraz mających problemy ze snem. Działa odprężająco, uspokaja i “wycisza” organizm. Ma też on wiele innych właściwości leczniczych, m.in. rozkurczające, które pomogą w dolegliwościach żołądkowych oraz podczas bolesnych miesiączek.

Męczennica cielista - jej działania przeciwlękowe i uspokajające zostały potwierdzone badaniami przeprowadzonymi na zwierzętach i z udziałem ludzi. Skutecznie obniża poziom stresu oraz poprawia jakość snu, za pomocą związków czynnych, które są w niej zawarte. Wykorzystywana też często w terapiach uzależnień od narkotyków i alkoholu.

Produkty ziołowe mogą występować w jednoskładnikowej lub łączonej formie tak, aby zwiększyć siłę ich działania. W aptekach możemy często spotkać wieloskładnikowe leki ziołowe, których skuteczna receptura pochodzi wyłącznie z naturalnych składników.

Korzyści płynące z leczenia ziołami

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że leki syntetyczne oprócz pomocy niosą ze sobą także skutki uboczne. Czy w takim razie warto porzucić standardowe środki lecznicze zalecane przez lekarzy i całkowicie przejść na fitoterapię?

Wszystko zależy od sytuacji w jakiej obecnie się znajdujemy. Produkty pochodzenia naturalnego to skuteczny i bezpieczny sposób w walce z wieloma chorobami pod warunkiem, że będziemy je odpowiednio stosować. Kuracja ziołami w porównaniu do leczenia konwencjonalnego niesie ze sobą wiele prozdrowotnych korzyści m.in.:

 • podczas stosowania nie szkodzi innym organom
 • prawdopodobieństwo przedawkowania jest o wiele mniejsze
 • zioła są zdecydowanie mniej toksyczne
 • są lepiej tolerowane przez większość pacjentów
 • kuracje ziołami nie uzależniają

Czy fitoterapia znajdzie swoje zastosowanie nie tylko na stany napięcia nerwowego? Niestety są pewne schorzenia, których nie wyleczymy naturalnymi sposobami. Fitoterapia zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku chorób nowotworowych, chorób zakaźnych, zawałów serca czy cukrzycy. Jednakże w niektórych przypadkach może posłużyć jako środek wspomagający terapię zasadniczą, z której warto skorzystać.

Czytany 112 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?