Polecane artykuły

 • 1

piątek, 18 sierpień 2017 11:12

Wszystko o witaminie D3

Witamina D3, czyli cholekalcyferol, w największym stopniu odpowiedzialna jest za stan naszych kości i zębów. Jest to postać syntetyzowana w skórze bądź pozyskiwana z pożywienia. Białko wiążące przedstawianą witaminę, decyduje o jej krążeniu w surowicy krwi.

 

Funkcje i role witaminy D3

Witamina D3 odpowiada za absorpcję wapnia oraz fosforu z komórek. Wzmacnianie kości i zębów, o których decyduje, możliwe jest dzięki zapobieganiu usuwaniu wapnia z organizmu. Działa wspomagająco na układ odpornościowy, a także jest w stanie ochronić organizm przed rozwojem niektórych nowotworów.<

Dzięki witaminie D3, we krwi utrzymywany jest prawidłowy poziom hormonu odpowiedzialnego za włączanie i wyłączanie genów, a mianowicie kalcytriolu.

Objawy sugerujące niedobór i skutki

Niedobory witaminy D3 są groźne dla organizmu ludzkiego. U dorosłych prowadzą do zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego. Do tego dochodzi zwiększone ryzyko osteoporozy, szczególnie u starszych osób. Mięśnie stają się znacznie słabsze, zostają przyspieszone procesy starzenia. Kolejno pojawiają się schorzenia układu krążenia.

Niedobór witaminy D3 jest stanem niezwykle niekorzystnym dla dzieci, ponieważ prowadzi do rozwoju krzywicy.

Objawy sugerujące, iż mamy do czynienia z niedoborem, to przede wszystkim bóle mięśni, kości oraz choroby przyzębia. Do tego problemy ze snem, uczucie nadmiernej suchości w jamie ustnej oraz mniejszy niż zwykle apetyt.

U najmłodszych niedobór objawia się opóźnionym zrastaniem ciemiączka, występowaniem guzków czołowych oraz spłaszczoną główką w tylnej części.

Przedawkowanie i jego objawy

Witaminę D3 równie dobrze można przedawkować stosując niedostosowaną do potrzeb pacjenta suplementację. Objawy to wymioty, zaburzenia neurologiczne oraz powiększenie wątroby i śledziony. Warto zwrócić uwagę, iż do przedawkowania dochodzi jednak niezwykle rzadko.

Uzupełnianie niedoborów

Naturalne metody pozwalające na uzupełnienie to ekspozycja na słońce oraz przyjmowanie pokarmów bogatych w witaminę D3. Z kolei farmakologicznie można wspomagać się odpowiednimi preparatami.

Czytany 402 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.