piątek, marzec 29, 2024
wtorek, 24 wrzesień 2019 12:23

Taping - remedium na bolące mięśnie i stawy?

Taping Taping

Pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się, dlaczego aktywni sportowcy są oklejeni taśmą klejącą w różnych miejscach ciała?

Nie jest to ostatni krzyk mody, a powszechnie stosowana metoda na odciążenie mięśni i stawów podczas treningu oraz codziennych obowiązków. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiecie się najważniejszych informacji o metodzie plastrowania dynamicznego.

Kinesio Taping

Powyższa metoda została wymyślona przez pochodzącego z Japonii doktora Kenzo Kase w latach 80-dziesiątych dwudziestego wieku. Opracował on specjalną taśmę, która parametrami rozciągliwości oraz wagą przypomina ludzką skórę. Koncepcja tej metody polega na przyklejeniu plastrów w odpowiednich miejscach tak, aby odciążyć bolące mięśnie i stawy. Należy pamiętać, że jest to wspomaganie leczenia i rehabilitacji, a nie lek sam w sobie.

Obecnie istnieje wiele rodzajów taśm do plastrowania dynamicznego, różnią się między sobą kształtem, długością i szerokością, a nawet kolorem (który de facto nie ma wpływu na właściwości taśmy). Aby wybrać najlepszą dla siebie, warto skonsultować się z osobą, która posiada doświadczenie w stosowaniu tego rodzaju metody. Specjalista pomoże dobrać odpowiednią taśmę, przytnie ją do wymaganego kształtu i naklei tak, aby przyniosła pożądany efekt.

Dla kogo jest metoda tapingu?

Mogłoby się wydawać, że plastrowanie dynamiczne przeznaczone jest tylko dla aktywnych sportowców. Otóż nie. Ta metoda wspomagania leczenia szturmem weszła do centrów rehabilitacyjnych i obecnie jest bardzo często proponowana jako uzupełnienie dotychczasowej terapii.

Oczywiście najczęstszymi beneficjentami taśmy są osoby aktywne, a w szczególności biegacze. Dla niektórych z nich najważniejszymi elementami potrzebnymi do treningu jest właśnie taping, damskie lub męskie buty do biegania, spodenki, koszulka i muzyka. Taping ma tu szczególną rolę, zwłaszcza jeśli trening jest bardzo intensywny - działa prewencyjnie na zbytnie rozciągnięcie mięśni lub koryguje ustawienie np. rzepki.

W czym może pomóc plastrowanie?

Nie można stwierdzić, że taśmy są remedium na wszystkie bolączki naszego ciała związane z mięśniami i stawami. Ale na pewno część rehabilitantów potwierdzi skuteczność tej metody. Plastry na ogół wytrzymują po przyklejeniu około 5 dni, po tym czasie trzeba wymienić je na nowe.

Kiedy więc sięgnąć po taping?

  • Przy redukcji bólu mięśni.

  • Na bóle kręgosłupa.

  • Podczas zapalenia mięśni.

  • Do stabilizacji stawów (np. po skręceniach).

  • Zapobiegawczo dla aktywnych osób.

Czy istnieją przeciwwskazania?

Choć wydaje się, że to tylko taśmy klejące, to istnieje kilka przeciwwskazań do ich stosowania, zapoznajcie się z nimi, zanim zdecydujecie się na klejenie bolących miejsc.

Przeciwwskazania:

  • Stany chorobowe, infekcyjne skóry.

  • Cukrzyca.

  • Otwarte rany, wysypka.

  • Zakrzepica żył

  • Choroba nerek

  • Choroba wieńcowa.

Jeśli nie jesteście pewni czy możecie skorzystać z tej metody, koniecznie skontaktujcie się z rehabilitantem. Z pewnością pomoże wybrać najbardziej odpowiednie taśmowanie, biorąc pod uwagę Wasze potrzeby. Dodatkowo profesjonalnie przygotuje i przyklei wcześniej wybrane plastry w odpowiednich miejscach, co jest kluczowe w celu osiągnięcia zakładanego celu.