poniedziałek, 30 wrzesień 2019 14:04

Sprawdzone metody na wyciszenie się i oczyszczenie umysłu

Ścieżka w chmurach Czechy Ścieżka w chmurach Czechy

Dzisiejszy świat nasycony jest napływającymi zewsząd bodźcami, które często mogą prowadzić do pogorszenia nastroju oraz złego samopoczucia.

Dlatego też warto przeprowadzić detoks umysłu poprzez różne techniki wyciszające i oczyszczające umysł. Poniżej przedstawiamy najbardziej sprawdzone metody.

 

Muzyka rozluźniająca

Udowodniono naukowo, że słuchanie muzyki klasycznej wpływa pozytywnie, na postrzeganie przez nasz umysł otaczającego świata. Istnieje nawet specjalna metoda lecznicza nazwana muzykoterapią, która dzieli się na dwie podkategorie - Pierwszą z nich jest muzykoterapia aktywna, w której uczestnik bierze udział śpiewając, grając bądź wykonując inne elementy przy tworzeniu muzyki (w zależności od umiejętności). Drugą podkategorią muzykoterapii jest jej strona bierna, w której osoba uczęszczająca na takie zabiegi, tylko słucha puszczanej muzyki i w kompletnej ciszy stara się zrelaksować, wyciszyć się. Bardzo ważne w tej metodzie jest zapewnienie warunków, w których jest jak najmniej bodźców zewnętrznych, mowa tu o telefonach, telewizorach, tłumu ludzi, rozmów.

Wyjście do natury

Człowiek żyjący w mieście jest ciągle atakowany dźwiękami o różnych częstotliwości, długości, barwie oraz głośności. Z czasem umysł człowieka jest zmęczony ciągłym wytężeniem słuchając takich odgłosów, w takiej sytuacji warto udać się do miejsca, w którym panuje względna cisza. Tym miejscem jest las, to właśnie w nim usłyszymy spokojny szum drzew oraz radosny śpiew ptaków. Jeżeli niestraszne Wam jest dłuższe chodzenie, bardzo specjalnym miejscem na taki wypad, jest ścieżka w chmurach. Czechy zapewnili, dzięki takiemu miejscu, zupełnie nową perspektywę spojrzenia na las oraz otaczającą go naturę. Ścieżka znajduje się blisko miejscowości Jańskie Łaźnie  po Czeskiej stronie Karkonoszy, w odległości w sam raz na jednodniową wycieczkę w województwie dolnośląskim.

Oddech to podstawa

Oczywistą rzeczą jest, że bez oddychania nie dostarczamy życiodajnego tlenu do naszego organizmu. Oddychanie oprócz tej podstawowej funkcji posiada również szereg innych właściwości, które możemy wykorzystać przy wyciszaniu organizmu. Odpowiednie oddychanie oczyszcza umysł z negatywnych emocji i myśli. Wszystko to za sprawą tlenu zawartego w powietrzu, wystarczy, jeśli dostarczysz go w odpowiednich ilościach. Przetestuj ćwiczenia na oddech, przykładowo rób sobie przerwę co godzinę od pracy i weź 10 wolnych i jednocześnie głębokich oddechów przez nos, a następnie powoli wypuść ustami.

Dobra lektura

Ostatnią, ale nie najgorszą, metodą na oczyszczenie umysłu jest czytanie książek. Ten sprawdzony sposób pozwoli ograniczyć ilość bodźców, które docierają do naszego organizmu. Zapewnij sobie kącik do czytania, do którego nie dochodzą żadne odgłosy czy dźwięki. Wycisz powiadomienia w telefonie, zrób sobie gorącą czekoladę lub herbatę, a następnie udaj się na zasłużoną lekturę ulubionej książki. Jeśli jest wieczór, możesz dodatkowo zapalić świeczkę, aby nadać światłu innego wyrazu. Nie zapalaj mocnego światła - aby się wyciszyć wystarczy zwykła, mała lampka.

Czytany 202 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.