Jednak czasami zdarza się tak, że może on odbiegać od ideału. W takiej sytuacji wdraża się leczenie ortodontyczne, które umożliwia uzyskanie prostego zgryzu.
Zazwyczaj tradycyjne leczenie aparatem ortodontycznym sprawia, że osoba go nosząca czuje się skrępowana i rzadziej się uśmiecha. Taki aparat może też drażnić wnętrze jamy ustnej. Dlatego coraz większe zainteresowanie budzi leczenie lingwalne wad zgryzu. Co to takiego i czy każdy może z niego skorzystać?
Leczenie lingwalne – co to takiego?
Jest to jedna z nowszych metod leczenia ortodontycznego. Polega na tym, że aparat nakładany jest na zęby od strony języka. Stąd też nazwa tej metody. Aparat jest zatem niewidoczny od zewnątrz. Po takie rozwiązanie sięgają zatem osoby, których noszenie tradycyjnego aparatu mogłoby krępować. Wskazuje się również na to, że tego typu aparaty są bezpieczniejsze, szczególnie dla osób z problemami odwapnianie się szkliwa zębów. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że można je stosować praktycznie przy każdej wadzie zgryzu. Co ważne, z takiego leczenia mogą korzystać zarówno młode, jak i dorosłe osoby. O tym, jak wygląda taki aparat i jego zaletach można przeczytać m.in. na stronie https://centrum-ortodontyczne.pl/.
Jak przebiega leczenie lingwalne?
Aparat przyklejany jest do zębów od strony języka. Dzięki temu, że jest on tworzony na zamówienie, jest idealnie dopasowany do zębów, przez co nie powoduje dyskomfortu w jamie ustnej. Wskazuje się też na to, że aparaty lingwalne są bezpieczniejsze od tradycyjnych, gdyż są zakładane od tylnej, mocniejszej strony zębów. Co istotne, wskazuje się na to, że leczenie lingwalne niekiedy przebiega szybciej niż tradycyjne. A niektóre z wad zgryzu łatwiej wyleczyć jest właśnie tą metodą. Trzeba tutaj pamiętać, że mechanika działania takiego aparatu jest bardzo podobna do tradycyjnego, z tym że zarówno klamry, jak i łuki wyglądają nieco inaczej.