Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 16 wrzesień 2019 12:38

Jakie wyróżniamy rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparat na zęby Aparat na zęby

Leczenie ortodontyczne pozwala na wyleczenie wielu wad zgryzu. Opiera się ono na wykorzystaniu różnego rodzaju aparatów montowanych na stałe na zębach lub noszonych tylko w określonym czasie.

Jakie wyróżnia się rodzaje aparatów ortodontycznych?

Jakie są najczęściej stosowane rodzaje aparatów ortodontycznych?

Wyróżnia się kilka rodzajów aparatów ortodontycznych. Do najczęściej stosowanych zalicza się:

 • aparaty tradycyjne – mogą być metalowe, ceramiczne lub szafirowe. Są one przyklejane od przodu do zębów, które będą leczone. Część przyklejana do zęba nazywana jest zamkiem. Łączy się je przy pomocy specjalnych łuków. To właśnie łuki są wymieniane w czasie leczenia – w miarę upływu czasu na takie, które będą wywierały inny nacisk na zęby. Wymienia się je stopniowo, aby zęby mogły powoli nachodzić na prawidłową pozycję. Zamki ceramiczne lub szafirowe są mniej widoczne niż metalowe, przez co chętniej wybierane przez osoby, którym zależy na dyskrecji;

 • aparaty lingwalne – swoim wyglądem i sposobem działania przypominają te tradycyjne. Różnią się od nich jednak sposobem mocowania. Zamki przykleja się bowiem od strony języka, co sprawia, że aparat jest całkowicie niewidoczny na zewnątrz;

 • aparaty samoligaturujące – cenione są za to, że leczenie przy ich pomocy jest zazwyczaj szybsze niż przy zamkach ligaturowych. Wyposażone są w mechanizm przesuwny, który blokuje łuk samoistnie. To powoduje, że nie trzeba odwiedzać lekarza tak często, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Jaki aparat wybrać dla siebie?

Aparat ortodontyczny musi być dostosowany do wady zgryzu. Dlatego jego doboru po konsultacji z pacjentem zawsze wykonuje specjalista. Usługi tego rodzaju oferują gabinety ortodontyczne lub kliniki stomatologiczne o szerszym zakresie działania np. takie jak https://www.fabdent.pl/. Trzeba tutaj pamiętać, że lekarz dobiera aparat tak, aby wada była wyleczona jak najlepiej i jak najszybciej. Jeżeli wadę można leczyć na kilka sposobów, zawsze podaje pacjentowi wszystkie możliwości i wyjaśnia dokładnie działanie poszczególnych metod.

Czytany 117 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.