Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:05

Szczoteczka do zębów i jej pomocnicy w utrzymaniu higieny jamy ustnej

Jak ważna jest higiena jamy ustnej wie każdy, kto zmagał się z jej problemami i chorobami zębów. Zwykle sama szczoteczka do zębów to za mało, by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Pomocne w dążeniu do celu są dodatkowe akcesoria takie jak irygatory do przestrzeni międzyzębowych oraz wyciorki do czyszczenia zębów, a także klasyczne nici dentystyczne.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Szczoteczka do zębów powinna być odpowiednio dopasowana do jej użytkownika. Obecnie na rynku znajdziemy ogromny wybór, zarówno tych manualnych, jak i elektrycznych czy coraz bardziej modnych sonicznych. Bez względu na to na jaki tryb pracy postawimy, weźmy również pod uwagę miękkość włosia szczoteczki. Wiele osób zmaga się z krwawiącymi dziąsłami - dla nich polecane są te delikatne "Soft". Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniego czasu szczotkowania zębów - zaleca się około 2 minut intensywnego mycia oraz doborze najlepszej pasty dopasowanej do naszych preferencji. I tutaj również wybór jest szeroki - producenci oferują wybielające, do zębów wrażliwych, a nawet krwawiących dziąseł.

Wyciorki do czyszczenia zębów

Są to małe szczoteczki do czyszczenia, które swoim niewielkim rozmiarem łatwo docierają do przestrzeni między zębami. Wykonane są w różnych rozmiarach i posiadają bardzo poręczny uchwyt dla komfortowego mycia trudno dostępnych powierzchni. Włosie takich szczoteczek jest bardzo elastyczne, a trzon niezwykle trwały, by móc zapewnić dokładne czyszczenie i sprawować swoje funkcje.

Czym jest irygator i jak go używać?

Niemal każdemu z nas podczas mycia zębów najwięcej problemów stwarzają ciasne przestrzenie międzyzębowe, do których zwykła szczoteczka do zębów ma problem z dotarciem. Tu z pomocą przychodzą specjalne irygatory elektryczne przygotowane po to, by wypłukiwać te kłopotliwe miejsca strumieniem wody. To urządzenie to doskonałe dopełnienie pielęgnacji całej jamy ustnej, dodatkowo może sprawować funkcję masażera dla dziąseł, zapobiegają ich krwawieniom. Wypłukuje resztki jedzenia strumieniem, który można samodzielnie regulować za pomocą specjalnego pokrętła/przycisku. Sami zatem dobieramy moc czyszczenia przestrzeni międzyzębowych - to bardzo komfortowy sposób na pozbycie się kłopotliwego problemu.

Wsparcie higieny jamy ustnej

Klasyczna szczoteczka do zębów i akcesoria wspomagające czyszczenie przestrzeni między zębami to nie wszystko by utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Należy pamiętać także o odpowiednich kosmetykach do pielęgnacji takich jak pasty, płukanki itp. oraz regularnych profilaktycznych wizytach u stomatologa. Taki kompleks działań pozwoli na zachowanie zdrowego i pięknego uśmiechu na długo.

Czytany 6 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.