Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:08

Rodzaje termometrów do mierzenia temperatury ciała

Jakie są rodzaje termometrów do mierzenia temperatury ciała? Duży wybór tego typu sprzętu sprawia, że trudno się zdecydować. Poniżej podstawowe informacje, które z pewnością ułatwią wybór.

 

Termometry elektroniczne

Obecnie najbardziej popularne na rynku. Wśród modeli zasilanych na baterie znajdziemy tańsze, tradycyjne do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach lub odbycie oraz bardziej nowoczesne modele do pomiaru temperatury na czole lub w uchu. Drugi rodzaj termometrów występuje w wersji bezdotykowej do pomiaru temperatury poprzez przystawienie urządzenia do czoła chorego lub dotykowej poprzez umieszczenie specjalnej końcówki w uchu.

Zaletą tego typu termometrów jest szybkość dokonywanego przy ich użyciu pomiaru. Zwykle czas ten wynosi kilka sekund do kilku minut w przypadku termometrów tradycyjnych. Urządzenia te posiadają wbudowaną pamięć, dzięki której zapamiętują wyniki z poprzednich pomiarów. Możliwe jest również zmierzenie przy ich użyciu temperatury wody oraz powietrza.

Termometry rtęciowe

Najstarszy model termometru, niestety rzadko już dostępny w aptekach. Przez większość osób uznawany za najpewniejszy sposób na dokonanie dokładnego pomiaru. Cecha ta uznawana za najbardziej istotną sprawia, że wiele osób posiadających termometr rtęciowy używa go jako wyznacznika właściwego działania innych termometrów.

Termometr rtęciowy to urządzenie podobne kształtem do standardowego termometru elektronicznego. Przeznaczony jest do pomiaru temperatury pod pachą, w ustach lub w odbycie. Różni go dłuższy czas oczekiwania na wynik pomiaru, który zwykle wynosi około 10 minut. Ponadto model ten nie wydaje dźwięku, nie wymaga wymiany baterii, włączania ani wyłączania. Należy zachować szczególną uwagę, używając termometru rtęciowego, ponieważ zawarta w środku ciecz jest szkodliwa.

Termometry paskowe

To jednorazowe termometry do pomiaru temperatury ciała. Sposób ich użycia jest bardzo prosty i polega na przyklejeniu specjalnego paska na czoło chorego. Odczyt przy użyciu tego typu sprzętu nie zawsze jest precyzyjny. Zwykle określa temperaturę jak zakres, a nie konkretną liczbę. Wskaźnik znajdujący się na termometrze zmienia kolor wskutek wzrostu temperatury ciała.

Ten typ termometru nie jest polecany do codziennego użytku, a jedynie jako element apteczki zabieranej na wyjazd. Sprawdzi się zawsze tam, gdzie np. termometr rtęciowy lub elektroniczny mógłby zostać uszkodzony. W przeciwieństwie do pozostałych modeli termometrów ten jest bardzo tani. Niestety każde ponowne użycie wymaga zakupu nowego termometru i koszt użytkowania wzrasta wraz z ilością pomiarów.

Czytany 18 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę? Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę?

  Dobrze zaaplikowany samoopalacz pozwala uzyskać efekt naturalnej opalenizny bez potrzeby zażywania kilkugodzinnych kąpieli słonecznych i narażania skóry na szkodliwe działania promieni UV. Czym są te kosmetyki, jaki rodzaj wybrać i jak je stosować aby osiągnąć zadowalający rezultat?

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.