Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:08

Rodzaje termometrów do mierzenia temperatury ciała

Jakie są rodzaje termometrów do mierzenia temperatury ciała? Duży wybór tego typu sprzętu sprawia, że trudno się zdecydować. Poniżej podstawowe informacje, które z pewnością ułatwią wybór.

 

Termometry elektroniczne

Obecnie najbardziej popularne na rynku. Wśród modeli zasilanych na baterie znajdziemy tańsze, tradycyjne do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach lub odbycie oraz bardziej nowoczesne modele do pomiaru temperatury na czole lub w uchu. Drugi rodzaj termometrów występuje w wersji bezdotykowej do pomiaru temperatury poprzez przystawienie urządzenia do czoła chorego lub dotykowej poprzez umieszczenie specjalnej końcówki w uchu.

Zaletą tego typu termometrów jest szybkość dokonywanego przy ich użyciu pomiaru. Zwykle czas ten wynosi kilka sekund do kilku minut w przypadku termometrów tradycyjnych. Urządzenia te posiadają wbudowaną pamięć, dzięki której zapamiętują wyniki z poprzednich pomiarów. Możliwe jest również zmierzenie przy ich użyciu temperatury wody oraz powietrza.

Termometry rtęciowe

Najstarszy model termometru, niestety rzadko już dostępny w aptekach. Przez większość osób uznawany za najpewniejszy sposób na dokonanie dokładnego pomiaru. Cecha ta uznawana za najbardziej istotną sprawia, że wiele osób posiadających termometr rtęciowy używa go jako wyznacznika właściwego działania innych termometrów.

Termometr rtęciowy to urządzenie podobne kształtem do standardowego termometru elektronicznego. Przeznaczony jest do pomiaru temperatury pod pachą, w ustach lub w odbycie. Różni go dłuższy czas oczekiwania na wynik pomiaru, który zwykle wynosi około 10 minut. Ponadto model ten nie wydaje dźwięku, nie wymaga wymiany baterii, włączania ani wyłączania. Należy zachować szczególną uwagę, używając termometru rtęciowego, ponieważ zawarta w środku ciecz jest szkodliwa.

Termometry paskowe

To jednorazowe termometry do pomiaru temperatury ciała. Sposób ich użycia jest bardzo prosty i polega na przyklejeniu specjalnego paska na czoło chorego. Odczyt przy użyciu tego typu sprzętu nie zawsze jest precyzyjny. Zwykle określa temperaturę jak zakres, a nie konkretną liczbę. Wskaźnik znajdujący się na termometrze zmienia kolor wskutek wzrostu temperatury ciała.

Ten typ termometru nie jest polecany do codziennego użytku, a jedynie jako element apteczki zabieranej na wyjazd. Sprawdzi się zawsze tam, gdzie np. termometr rtęciowy lub elektroniczny mógłby zostać uszkodzony. W przeciwieństwie do pozostałych modeli termometrów ten jest bardzo tani. Niestety każde ponowne użycie wymaga zakupu nowego termometru i koszt użytkowania wzrasta wraz z ilością pomiarów.

Czytany 7 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.