Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:12

Bakterie odpowiedzialne za infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych to problem który dotyka przede wszystkim kobiety, co jest wynikiem budowy anatomicznej ich układu moczowego. Nieprzyjemne pieczenie oraz bóle podczas oddawania moczu mogą naprawdę uprzykrzyć życie oraz powodować uczucie dyskomfortu. Jakie bakterie są odpowiedzialne za te infekcje oraz jak możemy je leczyć?

Przyczyny infekcji dróg moczowych

Zapalenie układu moczowego (ZUM) jest powszechną infekcją występującą u człowieka. U osoby zdrowej drogi moczowe znajdujące się powyżej pęcherza moczowego są jałowe. Jednakże czasami zdarza się, że w drogach moczowych pojawiają się drobnoustroje, które poprzez szybkie namnażanie się prowadzą do stanu zapalnego układu moczowego. Najwięcej przypadków zakażeń układu moczowego to zapalenie pęcherza.
Za infekcje w drogach moczowych odpowiedzialna jest przede wszystkim bakteria Escherichia coli (E. coli), określana także jako pałeczka kałowa. Jest ona przyczyną nawet 90% zachorowań. Bakteria ta występuje w jelicie grubym człowieka, a do pęcherza może przedostać się z odbytu poprzez ujście cewki moczowej. Pozostałe bakterie odpowiedzialne za infekcje to: Proteus mirabilis, Klebsiella oraz Pseudomonas spp.
Ponadto, poza bakteriami zakażenie dróg moczowych mogą powodować także patogeny, wirusy oraz grzyby.

Objawy infekcji dróg moczowych

Objawy towarzyszące infekcji dróg moczowych to:
• pieczenie, szczypanie oraz ból podczas oddawania moczu,
• częste lub natychmiastowe oddawanie moczu,
• bóle w okolicy nadłonowej,
• problemy z oddawaniem moczu mimo uczucia pełnego pęcherza.
Czasami może dochodzić do nietrzymania moczu, występowania krwi w moczu czy pojawienia się gorączki lub lekko podwyższonej temperatury ciała.

 

Leczenie

W przypadku zakażenia układu moczowego należy udać się do lekarza, który stwierdzi przyczynę odpowiedzialną za powstanie infekcji oraz skieruje na odpowiednie badania. Najczęściej jest to ogólne badanie moczu lub posiew moczu. Standardowym sposobem leczenia zakażenia układu moczowego jest kuracja antybiotykami.
Wśród domowych sposobów zwalczania infekcji dróg moczowych warto pamiętać o:
• odpowiednim nawadnianiu organizmu mineralną wodą niegazowaną (min. 2 litry dziennie),
• stosowaniu suplementów diety oraz leków aptecznych, które przyczynią się do wsparcia zdrowia układu moczowego; pomocne preparaty to Urinal, Urosept czy Furaginum US Pharmacia,
• włączeniu do swojej diety herbat ziołowych na bazie wyciągu z rumianku, pokrzywy, pietruszki, borówki oraz soków z żurawiny, aronii lub czarnej porzeczki, które działają moczopędnie,
• regularnym opróżnianiu pęcherza,
• bardzo starannym dbaniu o higienę intymną,
• unikaniu napojów takich jak czarna kawa oraz herbata.

Czytany 7 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.