Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 26 marzec 2019 19:12

Bakterie odpowiedzialne za infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych to problem który dotyka przede wszystkim kobiety, co jest wynikiem budowy anatomicznej ich układu moczowego. Nieprzyjemne pieczenie oraz bóle podczas oddawania moczu mogą naprawdę uprzykrzyć życie oraz powodować uczucie dyskomfortu. Jakie bakterie są odpowiedzialne za te infekcje oraz jak możemy je leczyć?

Przyczyny infekcji dróg moczowych

Zapalenie układu moczowego (ZUM) jest powszechną infekcją występującą u człowieka. U osoby zdrowej drogi moczowe znajdujące się powyżej pęcherza moczowego są jałowe. Jednakże czasami zdarza się, że w drogach moczowych pojawiają się drobnoustroje, które poprzez szybkie namnażanie się prowadzą do stanu zapalnego układu moczowego. Najwięcej przypadków zakażeń układu moczowego to zapalenie pęcherza.
Za infekcje w drogach moczowych odpowiedzialna jest przede wszystkim bakteria Escherichia coli (E. coli), określana także jako pałeczka kałowa. Jest ona przyczyną nawet 90% zachorowań. Bakteria ta występuje w jelicie grubym człowieka, a do pęcherza może przedostać się z odbytu poprzez ujście cewki moczowej. Pozostałe bakterie odpowiedzialne za infekcje to: Proteus mirabilis, Klebsiella oraz Pseudomonas spp.
Ponadto, poza bakteriami zakażenie dróg moczowych mogą powodować także patogeny, wirusy oraz grzyby.

Objawy infekcji dróg moczowych

Objawy towarzyszące infekcji dróg moczowych to:
• pieczenie, szczypanie oraz ból podczas oddawania moczu,
• częste lub natychmiastowe oddawanie moczu,
• bóle w okolicy nadłonowej,
• problemy z oddawaniem moczu mimo uczucia pełnego pęcherza.
Czasami może dochodzić do nietrzymania moczu, występowania krwi w moczu czy pojawienia się gorączki lub lekko podwyższonej temperatury ciała.

 

Leczenie

W przypadku zakażenia układu moczowego należy udać się do lekarza, który stwierdzi przyczynę odpowiedzialną za powstanie infekcji oraz skieruje na odpowiednie badania. Najczęściej jest to ogólne badanie moczu lub posiew moczu. Standardowym sposobem leczenia zakażenia układu moczowego jest kuracja antybiotykami.
Wśród domowych sposobów zwalczania infekcji dróg moczowych warto pamiętać o:
• odpowiednim nawadnianiu organizmu mineralną wodą niegazowaną (min. 2 litry dziennie),
• stosowaniu suplementów diety oraz leków aptecznych, które przyczynią się do wsparcia zdrowia układu moczowego; pomocne preparaty to Urinal, Urosept czy Furaginum US Pharmacia,
• włączeniu do swojej diety herbat ziołowych na bazie wyciągu z rumianku, pokrzywy, pietruszki, borówki oraz soków z żurawiny, aronii lub czarnej porzeczki, które działają moczopędnie,
• regularnym opróżnianiu pęcherza,
• bardzo starannym dbaniu o higienę intymną,
• unikaniu napojów takich jak czarna kawa oraz herbata.

Czytany 80 razy

Artykuły powiązane

 • O co kobiety dbają najbardziej? O co kobiety dbają najbardziej?

  Uważa się, iż panowie nie poświęcają zbyt wiele uwagi na swój własny wygląd, jednak tak naprawdę kobiety nie są od nich lepsze w tej kwestii. Jednak wśród tych dbających o siebie można wyszczególnić pewne rzeczy, o które dbają najbardziej. Oczywiście są w tym gronie kosmetyki niezbędne do makijażu (np. 4 lashes), preparaty do włosów, a także buty. Co jeszcze?

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Jak facet powinien dbać o siebie? Jak facet powinien dbać o siebie?

  Zadbany mężczyzna to taki, który nie tylko jest dobrze ubrany, ale i ładnie pachnie, widać po nim, iż dba o swoją fryzurę i zarost, a także cechuje się nienaganną sylwetką. Przekonania, iż facet powinien pachnieć jak facet, a stylizacja jest tylko dla kobiet już dawno przestały mieć miejsce bytu. Jakie są najlepsze kosmetyki dla mężczyzn? Jak powinni oni dbać o swój wygląd?