piątek, kwiecień 19, 2024
wtorek, 26 marzec 2019 19:12

Bakterie odpowiedzialne za infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych to problem który dotyka przede wszystkim kobiety, co jest wynikiem budowy anatomicznej ich układu moczowego. Nieprzyjemne pieczenie oraz bóle podczas oddawania moczu mogą naprawdę uprzykrzyć życie oraz powodować uczucie dyskomfortu. Jakie bakterie są odpowiedzialne za te infekcje oraz jak możemy je leczyć?

Przyczyny infekcji dróg moczowych

Zapalenie układu moczowego (ZUM) jest powszechną infekcją występującą u człowieka. U osoby zdrowej drogi moczowe znajdujące się powyżej pęcherza moczowego są jałowe. Jednakże czasami zdarza się, że w drogach moczowych pojawiają się drobnoustroje, które poprzez szybkie namnażanie się prowadzą do stanu zapalnego układu moczowego. Najwięcej przypadków zakażeń układu moczowego to zapalenie pęcherza.
Za infekcje w drogach moczowych odpowiedzialna jest przede wszystkim bakteria Escherichia coli (E. coli), określana także jako pałeczka kałowa. Jest ona przyczyną nawet 90% zachorowań. Bakteria ta występuje w jelicie grubym człowieka, a do pęcherza może przedostać się z odbytu poprzez ujście cewki moczowej. Pozostałe bakterie odpowiedzialne za infekcje to: Proteus mirabilis, Klebsiella oraz Pseudomonas spp.
Ponadto, poza bakteriami zakażenie dróg moczowych mogą powodować także patogeny, wirusy oraz grzyby.

Objawy infekcji dróg moczowych

Objawy towarzyszące infekcji dróg moczowych to:
• pieczenie, szczypanie oraz ból podczas oddawania moczu,
• częste lub natychmiastowe oddawanie moczu,
• bóle w okolicy nadłonowej,
• problemy z oddawaniem moczu mimo uczucia pełnego pęcherza.
Czasami może dochodzić do nietrzymania moczu, występowania krwi w moczu czy pojawienia się gorączki lub lekko podwyższonej temperatury ciała.

 

Leczenie

W przypadku zakażenia układu moczowego należy udać się do lekarza, który stwierdzi przyczynę odpowiedzialną za powstanie infekcji oraz skieruje na odpowiednie badania. Najczęściej jest to ogólne badanie moczu lub posiew moczu. Standardowym sposobem leczenia zakażenia układu moczowego jest kuracja antybiotykami.
Wśród domowych sposobów zwalczania infekcji dróg moczowych warto pamiętać o:
• odpowiednim nawadnianiu organizmu mineralną wodą niegazowaną (min. 2 litry dziennie),
• stosowaniu suplementów diety oraz leków aptecznych, które przyczynią się do wsparcia zdrowia układu moczowego; pomocne preparaty to Urinal, Urosept czy Furaginum US Pharmacia,
• włączeniu do swojej diety herbat ziołowych na bazie wyciągu z rumianku, pokrzywy, pietruszki, borówki oraz soków z żurawiny, aronii lub czarnej porzeczki, które działają moczopędnie,
• regularnym opróżnianiu pęcherza,
• bardzo starannym dbaniu o higienę intymną,
• unikaniu napojów takich jak czarna kawa oraz herbata.