Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 19:12

Bakterie odpowiedzialne za infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych to problem który dotyka przede wszystkim kobiety, co jest wynikiem budowy anatomicznej ich układu moczowego. Nieprzyjemne pieczenie oraz bóle podczas oddawania moczu mogą naprawdę uprzykrzyć życie oraz powodować uczucie dyskomfortu. Jakie bakterie są odpowiedzialne za te infekcje oraz jak możemy je leczyć?

Przyczyny infekcji dróg moczowych

Zapalenie układu moczowego (ZUM) jest powszechną infekcją występującą u człowieka. U osoby zdrowej drogi moczowe znajdujące się powyżej pęcherza moczowego są jałowe. Jednakże czasami zdarza się, że w drogach moczowych pojawiają się drobnoustroje, które poprzez szybkie namnażanie się prowadzą do stanu zapalnego układu moczowego. Najwięcej przypadków zakażeń układu moczowego to zapalenie pęcherza.
Za infekcje w drogach moczowych odpowiedzialna jest przede wszystkim bakteria Escherichia coli (E. coli), określana także jako pałeczka kałowa. Jest ona przyczyną nawet 90% zachorowań. Bakteria ta występuje w jelicie grubym człowieka, a do pęcherza może przedostać się z odbytu poprzez ujście cewki moczowej. Pozostałe bakterie odpowiedzialne za infekcje to: Proteus mirabilis, Klebsiella oraz Pseudomonas spp.
Ponadto, poza bakteriami zakażenie dróg moczowych mogą powodować także patogeny, wirusy oraz grzyby.

Objawy infekcji dróg moczowych

Objawy towarzyszące infekcji dróg moczowych to:
• pieczenie, szczypanie oraz ból podczas oddawania moczu,
• częste lub natychmiastowe oddawanie moczu,
• bóle w okolicy nadłonowej,
• problemy z oddawaniem moczu mimo uczucia pełnego pęcherza.
Czasami może dochodzić do nietrzymania moczu, występowania krwi w moczu czy pojawienia się gorączki lub lekko podwyższonej temperatury ciała.

 

Leczenie

W przypadku zakażenia układu moczowego należy udać się do lekarza, który stwierdzi przyczynę odpowiedzialną za powstanie infekcji oraz skieruje na odpowiednie badania. Najczęściej jest to ogólne badanie moczu lub posiew moczu. Standardowym sposobem leczenia zakażenia układu moczowego jest kuracja antybiotykami.
Wśród domowych sposobów zwalczania infekcji dróg moczowych warto pamiętać o:
• odpowiednim nawadnianiu organizmu mineralną wodą niegazowaną (min. 2 litry dziennie),
• stosowaniu suplementów diety oraz leków aptecznych, które przyczynią się do wsparcia zdrowia układu moczowego; pomocne preparaty to Urinal, Urosept czy Furaginum US Pharmacia,
• włączeniu do swojej diety herbat ziołowych na bazie wyciągu z rumianku, pokrzywy, pietruszki, borówki oraz soków z żurawiny, aronii lub czarnej porzeczki, które działają moczopędnie,
• regularnym opróżnianiu pęcherza,
• bardzo starannym dbaniu o higienę intymną,
• unikaniu napojów takich jak czarna kawa oraz herbata.

Czytany 50 razy

Artykuły powiązane

 • Sztywność mięśni karku, barków i bioder - jak zdiagnozować jej powód? Sztywność mięśni karku, barków i bioder - jak zdiagnozować jej powód?

  Jedną z przyczyn pojawienia się problemu ze sztywnością mięśni może być choroba tkanki łącznej o podłożu zapalnym. Polimialgia reumatyczna jest schorzeniem układowym na której obecność mogą wskazywać poranne bóle i sztywność mięśni, zapalenie stawów czy pojawienie się obrzęku stóp i rąk.

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?