Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:17

Jak walczyć z problemem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy dwudziestu procent kobiet po 40 roku życia i aż pięćdziesięciu procent w okresie menopauzy. Ta przykra dolegliwość powoduje, że pacjentki wstydzą się udać do lekarza. Jak radzić sobie w życiu codziennym i co może pomóc osobom cierpiącym na NTM?

Najpierw diagnoza, potem leczenie

Problemy z nietrzymaniem moczu powinny skłonić do wizyty u urologa, neurologa oraz ginekologa. Bardzo często chorzy unikają tematu dotyczącego NTM, stosują wkładki higieniczne, jednocześnie myśląc, że nic nie da się z tym problemem zrobić. Przyczyna zaistniałego stanu nie zawsze leży po stronie schorzenia układu moczowego. Problemy z układem moczowym mogą być skutkiem uszkodzenia mózgu, układu nerwowego lub rdzenia kręgowego. W przypadku przyczyn ginekologicznych należy wykluczyć nieprawidłowo wykonany zabieg ginekologiczny, przebyte porody, zwłaszcza ich duża liczba lub wysoka waga urodzeniowa dziecka.

Wywiad lekarski jest jedną z podstawowych rzeczy, które należy wykonać przy NTM. Drugą istotną kwestią są odpowiednie badania. Pomogą one ustalić, czy powodem choroby nie jest bakteria. Z pewnością warto wykonać badanie ogólne oraz posiew moczu, badanie określające stężenie kreatyniny oraz mocznika, USG i badanie urodynamiczne.

Jak pomóc sobie samemu?

Aby wspomóc leczenie i zminimalizować objawy choroby, należy pamiętać o każdorazowym, zwłaszcza porannym, dokładnym opróżnianiu pęcherza. Jest to o tyle istotne, że pozwala pozbyć się nagromadzonych w ciągu nocy bakterii z pęcherza.

Drugą ważną sprawą jest dokładna obserwacja godzin, w których następuje bezwiedne moczenie i oddawanie moczu w tym czasie. W trakcie obserwacji warto zwrócić uwagę na ilość i godziny spożywanych płynów.

W celu zminimalizowania przykrych konsekwencji NTM należy zaopatrzyć się we wkładki higieniczne. Stosowanie wkładek pomoże uniknąć wstydliwych sytuacji, działa ochronnie na skórę i likwiduje konieczność ciągłej zmiany bielizny. Wkładki higieniczne nie tylko zabezpieczają przed tym, co może się wydarzyć. Dzięki nim nie trzeba ciągle martwić się i pamiętać o swoim schorzeniu.

Leczenie farmakologiczne oraz inwazyjne
Nietrzymanie moczu można leczyć środkami dostępnymi w aptece lub w sposób operacyjny. Sposób radzenia sobie z tym schorzeniem uzależniony powinien być przede wszystkim od przyczyny oraz stopnia zaawansowania choroby. W leczeniu farmakologicznym stosuje się zwykle leki hormonalne i antycholinergiczne. Mają one na celu zwiększanie pojemności pęcherza moczowego oraz hamowanie jego skurczów.
Ostatnią deską ratunku dla osób cierpiących na NTM są zabiegi operacyjne. Zwykle polegają one na plastyce pochwy, krocza lub cewki moczowej. Najczęściej wykonywane są zabiegi Burcha albo MMK, zabiegi pętlowe, wstrzyknięcia okołocewkowe oraz założenie sztucznego zwieracza.

Czytany 6 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.