Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 26 marzec 2019 19:17

Jak walczyć z problemem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy dwudziestu procent kobiet po 40 roku życia i aż pięćdziesięciu procent w okresie menopauzy. Ta przykra dolegliwość powoduje, że pacjentki wstydzą się udać do lekarza. Jak radzić sobie w życiu codziennym i co może pomóc osobom cierpiącym na NTM?

Najpierw diagnoza, potem leczenie

Problemy z nietrzymaniem moczu powinny skłonić do wizyty u urologa, neurologa oraz ginekologa. Bardzo często chorzy unikają tematu dotyczącego NTM, stosują wkładki higieniczne, jednocześnie myśląc, że nic nie da się z tym problemem zrobić. Przyczyna zaistniałego stanu nie zawsze leży po stronie schorzenia układu moczowego. Problemy z układem moczowym mogą być skutkiem uszkodzenia mózgu, układu nerwowego lub rdzenia kręgowego. W przypadku przyczyn ginekologicznych należy wykluczyć nieprawidłowo wykonany zabieg ginekologiczny, przebyte porody, zwłaszcza ich duża liczba lub wysoka waga urodzeniowa dziecka.

Wywiad lekarski jest jedną z podstawowych rzeczy, które należy wykonać przy NTM. Drugą istotną kwestią są odpowiednie badania. Pomogą one ustalić, czy powodem choroby nie jest bakteria. Z pewnością warto wykonać badanie ogólne oraz posiew moczu, badanie określające stężenie kreatyniny oraz mocznika, USG i badanie urodynamiczne.

Jak pomóc sobie samemu?

Aby wspomóc leczenie i zminimalizować objawy choroby, należy pamiętać o każdorazowym, zwłaszcza porannym, dokładnym opróżnianiu pęcherza. Jest to o tyle istotne, że pozwala pozbyć się nagromadzonych w ciągu nocy bakterii z pęcherza.

Drugą ważną sprawą jest dokładna obserwacja godzin, w których następuje bezwiedne moczenie i oddawanie moczu w tym czasie. W trakcie obserwacji warto zwrócić uwagę na ilość i godziny spożywanych płynów.

W celu zminimalizowania przykrych konsekwencji NTM należy zaopatrzyć się we wkładki higieniczne. Stosowanie wkładek pomoże uniknąć wstydliwych sytuacji, działa ochronnie na skórę i likwiduje konieczność ciągłej zmiany bielizny. Wkładki higieniczne nie tylko zabezpieczają przed tym, co może się wydarzyć. Dzięki nim nie trzeba ciągle martwić się i pamiętać o swoim schorzeniu.

Leczenie farmakologiczne oraz inwazyjne
Nietrzymanie moczu można leczyć środkami dostępnymi w aptece lub w sposób operacyjny. Sposób radzenia sobie z tym schorzeniem uzależniony powinien być przede wszystkim od przyczyny oraz stopnia zaawansowania choroby. W leczeniu farmakologicznym stosuje się zwykle leki hormonalne i antycholinergiczne. Mają one na celu zwiększanie pojemności pęcherza moczowego oraz hamowanie jego skurczów.
Ostatnią deską ratunku dla osób cierpiących na NTM są zabiegi operacyjne. Zwykle polegają one na plastyce pochwy, krocza lub cewki moczowej. Najczęściej wykonywane są zabiegi Burcha albo MMK, zabiegi pętlowe, wstrzyknięcia okołocewkowe oraz założenie sztucznego zwieracza.

Czytany 72 razy

Artykuły powiązane

 • O co kobiety dbają najbardziej? O co kobiety dbają najbardziej?

  Uważa się, iż panowie nie poświęcają zbyt wiele uwagi na swój własny wygląd, jednak tak naprawdę kobiety nie są od nich lepsze w tej kwestii. Jednak wśród tych dbających o siebie można wyszczególnić pewne rzeczy, o które dbają najbardziej. Oczywiście są w tym gronie kosmetyki niezbędne do makijażu (np. 4 lashes), preparaty do włosów, a także buty. Co jeszcze?

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Jak facet powinien dbać o siebie? Jak facet powinien dbać o siebie?

  Zadbany mężczyzna to taki, który nie tylko jest dobrze ubrany, ale i ładnie pachnie, widać po nim, iż dba o swoją fryzurę i zarost, a także cechuje się nienaganną sylwetką. Przekonania, iż facet powinien pachnieć jak facet, a stylizacja jest tylko dla kobiet już dawno przestały mieć miejsce bytu. Jakie są najlepsze kosmetyki dla mężczyzn? Jak powinni oni dbać o swój wygląd?