Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:21

Anemia – jak sobie z nią radzić?

Czujesz się przemęczona i ospała? Masz kołatania serca i zawroty głowy? Z takimi objawami nie ma żartów i najlepiej udać się jak najszybciej do lekarza. To może być anemia!

Anemia – co to takiego?

Anemia, inaczej niedokrwistość, to stan chorobowy, w którym dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny lub zmniejszenia liczby krwinek czerwonych, poniżej dopuszczonej normy. Przyczynia się do niej nieodpowiednia dieta, zmęczenie, brak snu oraz stres. Najczęstszy rodzaj anemii to ten wywołany niedoborem żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12 we krwi, może być ona również wynikiem przewlekłych i poważnych chorób, takich jak: nowotwory, dolegliwości nerek, problemy z przewodem pokarmowym, grzybica itp. Na anemię mogą cierpieć też kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Objawy - czyli jak rozpoznać anemię?

Choć anemię bardzo łatwo rozpoznać, to jej objawy dość często są bagatelizowane. Nasze podejrzenie powinno wzbudzić chroniczne zmęczenie, powtarzające się zawroty głowy, senność, bladość skóry, stany depresyjne czy kołatanie serca. Kolejnym sygnałem anemii są również suche, matowe i wypadające włosy. W przypadku tych dolegliwości ważne by ich nie lekceważyć, ale jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i ustali właściwe leczenie.
Leczenie anemii!

Leczenie anemii uzależnione jest od jej rodzaju. W anemii wywołanej niedoborem żelaza, lekarz zaleca jego uzupełnienie. Jeśli u pacjenta została stwierdzona anemia megaloblastyczna, wówczas konieczne będzie spożywanie kwasu foliowego oraz witaminy B12, której brak zaburza łączenie nici w DNA, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia ilości erytrocytów (czerwonych krwinek).

Dieta przy anemii ma znacznie.

Niezwykle ważna w leczeniu anemii jest odpowiednia dieta, czyli spożywanie produktów bogatych w żelazo, kwas foliowy oraz witaminę B12. Tu warto sięgnąć po buraki, wątróbkę, szpinak, chude mięso, ryby oraz nabiał, szczególnie jaja oraz różnego rodzaju sery. Dietę można uzupełniać przepisanymi przez lekarza suplementami. W przypadku anemii należy zrezygnować ze spożywania tłustych i ciężko strawnych oraz jakichkolwiek używek: alkoholu i papierosów.

Ważne! Anemia jest dość poważnym stanem chorobowym i nie można go bagatelizować. By wrócić do zdrowia i odzyskać siły, należy zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

Czytany 11 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.