Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 26 marzec 2019 18:21

Anemia – jak sobie z nią radzić?

Czujesz się przemęczona i ospała? Masz kołatania serca i zawroty głowy? Z takimi objawami nie ma żartów i najlepiej udać się jak najszybciej do lekarza. To może być anemia!

Anemia – co to takiego?

Anemia, inaczej niedokrwistość, to stan chorobowy, w którym dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny lub zmniejszenia liczby krwinek czerwonych, poniżej dopuszczonej normy. Przyczynia się do niej nieodpowiednia dieta, zmęczenie, brak snu oraz stres. Najczęstszy rodzaj anemii to ten wywołany niedoborem żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12 we krwi, może być ona również wynikiem przewlekłych i poważnych chorób, takich jak: nowotwory, dolegliwości nerek, problemy z przewodem pokarmowym, grzybica itp. Na anemię mogą cierpieć też kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Objawy - czyli jak rozpoznać anemię?

Choć anemię bardzo łatwo rozpoznać, to jej objawy dość często są bagatelizowane. Nasze podejrzenie powinno wzbudzić chroniczne zmęczenie, powtarzające się zawroty głowy, senność, bladość skóry, stany depresyjne czy kołatanie serca. Kolejnym sygnałem anemii są również suche, matowe i wypadające włosy. W przypadku tych dolegliwości ważne by ich nie lekceważyć, ale jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i ustali właściwe leczenie.
Leczenie anemii!

Leczenie anemii uzależnione jest od jej rodzaju. W anemii wywołanej niedoborem żelaza, lekarz zaleca jego uzupełnienie. Jeśli u pacjenta została stwierdzona anemia megaloblastyczna, wówczas konieczne będzie spożywanie kwasu foliowego oraz witaminy B12, której brak zaburza łączenie nici w DNA, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia ilości erytrocytów (czerwonych krwinek).

Dieta przy anemii ma znacznie.

Niezwykle ważna w leczeniu anemii jest odpowiednia dieta, czyli spożywanie produktów bogatych w żelazo, kwas foliowy oraz witaminę B12. Tu warto sięgnąć po buraki, wątróbkę, szpinak, chude mięso, ryby oraz nabiał, szczególnie jaja oraz różnego rodzaju sery. Dietę można uzupełniać przepisanymi przez lekarza suplementami. W przypadku anemii należy zrezygnować ze spożywania tłustych i ciężko strawnych oraz jakichkolwiek używek: alkoholu i papierosów.

Ważne! Anemia jest dość poważnym stanem chorobowym i nie można go bagatelizować. By wrócić do zdrowia i odzyskać siły, należy zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

Czytany 21 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę? Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę?

  Dobrze zaaplikowany samoopalacz pozwala uzyskać efekt naturalnej opalenizny bez potrzeby zażywania kilkugodzinnych kąpieli słonecznych i narażania skóry na szkodliwe działania promieni UV. Czym są te kosmetyki, jaki rodzaj wybrać i jak je stosować aby osiągnąć zadowalający rezultat?

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.