Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 29 październik 2018 08:59

Sposoby na chrypkę − jak pozbyć się skrzeczącego głosu?

Chrypka nie zawsze jest objawem przeziębienia. Na chrypkę często mówi się „choroba zawodowa nauczycieli i śpiewaków” − a więc osób pracujących głosem. W skrajnych przypadkach może być niepokojącym objawem nowotworu. Dlatego nie warto ignorować chrypki. Wybierz się do lekarza na badania i dowiedz się z naszego artykułu, jakie tabletki na chrypkę i struny głosowe mogą Ci pomóc. Sprawdź też, czy istnieje domowy sposób na skrzeczący głos!

 

Czy wiesz, czym jest chrypka?

Najczęstszą przyczyną chrypki są infekcje – wirusowe lub bakteryjne – górnych dróg oddechowych. W takim przypadku leczenie ogólne choroby, powinno pomóc też i na chrypkę. Jednak jeżeli chrypka trwa długo, może oznaczać poważniejszy problem ze zdrowiem, nie tylko ze strony układu oddechowego. Chrypka to, przykładowo, jeden z objawów refluksu.

Chrypka to tak naprawdę problemy z drganiami fałd głosowych. Mogą się one pojawić, gdy przy strunach głosowych toczy się stan zapalny. Chrypka może być też objawem uszkodzenia lub podrażnienia fałd głosowych. Najczęściej dzieje się tak w przypadku osób pracujących głosem: nauczycieli, śpiewaków czy lektorów.

Jeśli jednak chrypka się przedłuża i nie ustępuje przez dłużej niż 2−3 tygodnie, mimo leczenia czy stosowania domowych sposobów na chrypkę, warto udać się do lekarza. Być może jest to objaw rozwijającego się nowotworu krtani czy płuc. Na to schorzenie narażeni są zwłaszcza palacze papierosów. U palaczy chrypka wraz z tzw. kaszlem palacza lubi pojawiać się rano, gdy po całej nocy płuca w końcu się oczyszczają z toksyn i pyłów.

Co na chrypkę z apteki?

Jeżeli chrypka jest jednym z objawów choroby górnych dróg oddechowych (zapalenie krtani czy zapalenie gardła), przede wszystkim leczyć trzeba pierwotną chorobę. Ona może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe. A co na chrypkę pomoże najlepiej?

Skuteczne mogą okazać się wszelkie pastylki do ssania na chrypkę i bolące gardło. Takie tabletki na chrypkę i struny głosowe przede wszystkim nawilżają śluzówkę gardła, dzięki temu, że podczas ssania wytwarza się więcej śliny. Tabletki takie mogą mieć w swoim składzie odkażającą szałwię, tymianek, podbiał czy rumianek. Pomocne mogą się też okazać preparaty na chrypkę z laktoferyną, która m.in. odpowiada za nawilżenie śluzówki.

Na chrypkę pomoże też nawilżający i łagodzący podrażnienia syrop na chrypkę. Jeżeli chrypka to problem przewlekły i związany z pracą głosem, ważne jest stałe nawilżanie gardła. Możesz więc stosować również aerozole i spraye, które aplikuje się miejscowo. Takie preparaty na chrypkę mają w swoim składzie substancje nawilżające, np. glicerynę. Opisany produkty możesz łatwy sposób znaleźć pod linkiem: https://eapteka.pl/przeziebienie/chrypka-i-bol-gardla.

Domowe sposoby na chrypkę

Istnieje też sporo domowych sposobów, które mogą pomóc Ci z problemem skrzeczącego głosu. Co jest dobre na chrypkę? Bardzo dobrze sprawdzają się wszelkie płukanki na gardło. Warto stosować je regularnie, żeby nawilżyć śluzówkę, wyciszyć stan zapalny i odkazić gardło. Płukankę możesz zrobić naparami ziołowymi, np. z szałwii czy z rumianku. Pomóc może Ci też płukanie gardła solą, najlepiej solą morską, która zawiera dodatkowe minerały.

Staraj się też nawilżać w domu powietrze. Suche powietrze i zimne powietrze często tylko podrażniają śluzówkę. Dodatkowo unikaj picia i jedzenia bardzo zimnych napojów i potraw. Niech mają temperaturę pokojową. Jeżeli chodzi o same napoje, w złagodzeniu podrażnień strun głosowych pomoże Ci np. napar z siemienia lnianego.

Nie można też pominąć jednego z najlepszych sposób na podrażnione gardło, a więc miodu. Jedzenie czy picie napojów z miodem, płukanki z miodem, a nawet dostępne w aptece tabletki do ssania z miodem zdecydowanie wspomogą kondycję Twoich fałd głosowych i mogą pomóc Ci pozbyć się chrypki.

Choć najczęściej chrypka towarzyszy chorobom górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym lub bakteryjnym, nie warto lekceważyć tego objawu. Jeżeli chrypka nie przechodzi po ok. 2−3 tygodniach, lepiej udaj się do lekarza. Przy chrypce najważniejsze jest nawilżanie śluzówki gardła. Pomogą Ci w tym tabletki do ssania, aerozole, syropy, a także domowe sposoby na chrypkę – na przykład ziołowe płukanki.

Czytany 2049 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?