Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 22 listopad 2018 12:53

Sok z aloesu – nie tylko dla smaku

Klasyczna medycyna stosuje wiele znanych od wieków i powszechnie występujących roślin. Niezwykle cenionym, zwłaszcza w Ameryce południowej jest sok z aloesu, który wykazuje wiele pozytywnych oddziaływań. Przyjrzyjmy się jego właściwościom oraz korzyściom wynikającym ze stosowania tego preparatu.

 

Dlaczego warto stosować sok z aloesu?

Rodzin z rodzaju aloes jest ponad 500 – do najpowszechniej stosowanych surowców zielarskich zaliczyć należy jednego przedstawiciela – aloes zwyczajny (aloe vera). Jest on stosowany od setek lat jako naturalny preparat pomagający zwalczać wiele powszechnych dolegliwości. Wykazuje on bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu schorzeń zapalnych skóry, odmrożeń, oparzeń. Początkowo stosowany był w formie okładów na skórę, a w chwili obecnej stosuje się kremy oraz balsamy zawierające naturalny sok z aloesu, który jest bardzo skuteczny w profilaktyce powikłań i leczeniu schorzeń skóry.

Aloes ma także działanie ogólnoustrojowe, co jest przede wszystkim związane z obecnością licznych alkaloidów. Powszechnie znane jest jego działanie przeczyszczające – świetnie sprawdza się w przypadku zaparć oraz zatrucia organizmu różnymi toksynami. Świetnie sprawdza się również w przypadku schorzeń przewodu pokarmowego związanych z trudnościami z trawieniem – ekstrakty aloesu mają udowodnione działanie żółciopędne. Oprócz tego wskazać trzeba na alkaloidy i związki zawarte w aloesie, które powodować mogą między innymi redukcję powikłań sercowo naczyniowych – zwłaszcza w zakresie zaburzeń lipidowych oraz zespołu metabolicznego. Klasyczny sok z aloesu świetnie sprawdza się również w terapii łuszczycy oraz schorzeń atopowych skóry.

W jakiej formie można stosować sok z aloesu?

Formuł na spożywanie soku z aloesu jest naprawdę bardzo wiele. Szczególnie wiele uwagi warto poświęcić choćby naturalnemu sokowi, który zawiera najwięcej substancji aktywnych i jest bardzo prosty w spożywaniu. Dla osób nietolerujących smaku aloesu, istnieje możliwość spożywania go również w formie prostych do połknięcia kapsułek. Dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby chorujące m.in. na hemoroidy nie powinny stosować aloesu – głównie ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia działania przeczyszczającego. Do rzadkich działań niepożądanych należy zaliczyć pokrzywki, obrzęki oraz reakcje alergiczne na składniki ekstraktu aloesu – zdarzają się one jednakowoż bardzo rzadko i nie są problemem w ogólnej populacji. Warto o tym pamiętać i chętnie stosować te preparaty, które naprawdę pozytywnie wpływają na nasze zdrowie!

Czytany 151 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.