Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 22 listopad 2018 13:49

Warto testować się na nietolerancje pokarmowe!

Wykonywanie testów na nietolerancję pokarmową stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Szczególnie ciekawe jest to, że test na nietolerancję pokarmową może być przeprowadzony bez wychodzenia z domu – jednocześnie z natychmiastowym uzyskaniem wyniku. Dlaczego warto to robić?

Problem nietolerancji pokarmowych

Elementarnym problemem tyczącym się nietolerancji pokarmowych jest przede wszystkim fakt, że występują one dość często w populacji polskiej. Szczególnie częste okazują się nietolerancje w kontekście bardzo powszechnych produktów spożywczych – mamy więc zboża, niektóre owoce oraz dodatki do żywności, których to nie jesteśmy w stanie aktualnie całkowicie wyeliminować z naszej diety. Są one wykorzystywane w procesie poprzemysłowego przygotowywania żywności oraz szeroko zakrojonej dystrybucji produktów spożywczych, które muszą wytrzymać różnorakie warunki transportu oraz przechowywania.

Nietolerancje pokarmowe mogą się rozwijać praktycznie w każdym wieku – zarówno małe dzieci, które manifestują występowanie nietolerancji pokarmowej skazą białkową, jak i dorośli, u których występuje bardzo często szereg zaburzeń jelitowych, zespoły złego wchłaniania oraz niedobory witaminowe. W kontekście tego wszystkiego trzeba więc rozważyć, czy aby nie jest nam potrzebny test na nietolerancję pokarmową.

Dlaczego nie tolerujemy niektórych pokarmów?

Kwestia ta jest związana przede wszystkim z obecnością specyficznych przeciwciał klasy IgA związanych m.in. z różnymi produktami żywieniowymi. Chodzi tutaj między innymi o IgA przeciwko gliadynie oraz innym powszechnym w zbożach białkom. Obecność przeciwciał, wraz z charakterystycznym obrazem klinicznym oraz naciekami komórkowymi w obrębie nabłonka świadczy o obecności celiakii – specyficznemu rodzajowi nietolerancji pokarmowej. Inne mechanizmy nietolerancji związane są między innymi z niedoborami niektórych białek – np. enzymów rozkładających pewne składniki pokarmowe, które występują w diecie.

Jak przeprowadzamy testy na nietolerancje?

Istnieje kilka rodzajów testów. Każdy test na nietolerancję pokarmową ma swoją określoną czułość oraz swoistość – w przypadku klasycznych testów wykonywanych w poradniach alergologicznych, to mamy do czynienia z testami na odpowiedź IgE zależną, charakterystyczną dla różnego rodzaju alergii pokarmowych. Test z krwi z kolei oceniają obecność specyficznych immunoglobin IgG, które mogą świadczyć o trwałej predyspozycji do negatywnej odpowiedzi na niektóre składniki pokarmowe. Jest to bardzo specyficzna kwestia i warto mieć tego świadomość.

Czytany 137 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.