Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 22 listopad 2018 12:49

Warto testować się na nietolerancje pokarmowe!

Wykonywanie testów na nietolerancję pokarmową stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Szczególnie ciekawe jest to, że test na nietolerancję pokarmową może być przeprowadzony bez wychodzenia z domu – jednocześnie z natychmiastowym uzyskaniem wyniku. Dlaczego warto to robić?

Problem nietolerancji pokarmowych

Elementarnym problemem tyczącym się nietolerancji pokarmowych jest przede wszystkim fakt, że występują one dość często w populacji polskiej. Szczególnie częste okazują się nietolerancje w kontekście bardzo powszechnych produktów spożywczych – mamy więc zboża, niektóre owoce oraz dodatki do żywności, których to nie jesteśmy w stanie aktualnie całkowicie wyeliminować z naszej diety. Są one wykorzystywane w procesie poprzemysłowego przygotowywania żywności oraz szeroko zakrojonej dystrybucji produktów spożywczych, które muszą wytrzymać różnorakie warunki transportu oraz przechowywania.

Nietolerancje pokarmowe mogą się rozwijać praktycznie w każdym wieku – zarówno małe dzieci, które manifestują występowanie nietolerancji pokarmowej skazą białkową, jak i dorośli, u których występuje bardzo często szereg zaburzeń jelitowych, zespoły złego wchłaniania oraz niedobory witaminowe. W kontekście tego wszystkiego trzeba więc rozważyć, czy aby nie jest nam potrzebny test na nietolerancję pokarmową.

Dlaczego nie tolerujemy niektórych pokarmów?

Kwestia ta jest związana przede wszystkim z obecnością specyficznych przeciwciał klasy IgA związanych m.in. z różnymi produktami żywieniowymi. Chodzi tutaj między innymi o IgA przeciwko gliadynie oraz innym powszechnym w zbożach białkom. Obecność przeciwciał, wraz z charakterystycznym obrazem klinicznym oraz naciekami komórkowymi w obrębie nabłonka świadczy o obecności celiakii – specyficznemu rodzajowi nietolerancji pokarmowej. Inne mechanizmy nietolerancji związane są między innymi z niedoborami niektórych białek – np. enzymów rozkładających pewne składniki pokarmowe, które występują w diecie.

Jak przeprowadzamy testy na nietolerancje?

Istnieje kilka rodzajów testów. Każdy test na nietolerancję pokarmową ma swoją określoną czułość oraz swoistość – w przypadku klasycznych testów wykonywanych w poradniach alergologicznych, to mamy do czynienia z testami na odpowiedź IgE zależną, charakterystyczną dla różnego rodzaju alergii pokarmowych. Test z krwi z kolei oceniają obecność specyficznych immunoglobin IgG, które mogą świadczyć o trwałej predyspozycji do negatywnej odpowiedzi na niektóre składniki pokarmowe. Jest to bardzo specyficzna kwestia i warto mieć tego świadomość.

Czytany 70 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.