Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 22 listopad 2018 12:49

Warto testować się na nietolerancje pokarmowe!

Wykonywanie testów na nietolerancję pokarmową stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Szczególnie ciekawe jest to, że test na nietolerancję pokarmową może być przeprowadzony bez wychodzenia z domu – jednocześnie z natychmiastowym uzyskaniem wyniku. Dlaczego warto to robić?

Problem nietolerancji pokarmowych

Elementarnym problemem tyczącym się nietolerancji pokarmowych jest przede wszystkim fakt, że występują one dość często w populacji polskiej. Szczególnie częste okazują się nietolerancje w kontekście bardzo powszechnych produktów spożywczych – mamy więc zboża, niektóre owoce oraz dodatki do żywności, których to nie jesteśmy w stanie aktualnie całkowicie wyeliminować z naszej diety. Są one wykorzystywane w procesie poprzemysłowego przygotowywania żywności oraz szeroko zakrojonej dystrybucji produktów spożywczych, które muszą wytrzymać różnorakie warunki transportu oraz przechowywania.

Nietolerancje pokarmowe mogą się rozwijać praktycznie w każdym wieku – zarówno małe dzieci, które manifestują występowanie nietolerancji pokarmowej skazą białkową, jak i dorośli, u których występuje bardzo często szereg zaburzeń jelitowych, zespoły złego wchłaniania oraz niedobory witaminowe. W kontekście tego wszystkiego trzeba więc rozważyć, czy aby nie jest nam potrzebny test na nietolerancję pokarmową.

Dlaczego nie tolerujemy niektórych pokarmów?

Kwestia ta jest związana przede wszystkim z obecnością specyficznych przeciwciał klasy IgA związanych m.in. z różnymi produktami żywieniowymi. Chodzi tutaj między innymi o IgA przeciwko gliadynie oraz innym powszechnym w zbożach białkom. Obecność przeciwciał, wraz z charakterystycznym obrazem klinicznym oraz naciekami komórkowymi w obrębie nabłonka świadczy o obecności celiakii – specyficznemu rodzajowi nietolerancji pokarmowej. Inne mechanizmy nietolerancji związane są między innymi z niedoborami niektórych białek – np. enzymów rozkładających pewne składniki pokarmowe, które występują w diecie.

Jak przeprowadzamy testy na nietolerancje?

Istnieje kilka rodzajów testów. Każdy test na nietolerancję pokarmową ma swoją określoną czułość oraz swoistość – w przypadku klasycznych testów wykonywanych w poradniach alergologicznych, to mamy do czynienia z testami na odpowiedź IgE zależną, charakterystyczną dla różnego rodzaju alergii pokarmowych. Test z krwi z kolei oceniają obecność specyficznych immunoglobin IgG, które mogą świadczyć o trwałej predyspozycji do negatywnej odpowiedzi na niektóre składniki pokarmowe. Jest to bardzo specyficzna kwestia i warto mieć tego świadomość.

Czytany 59 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?