Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 24 wrzesień 2018 11:43

Przechowywanie herbaty - jak cieszyć się aromatem przez długi czas?

Herbata to wyjątkowa roślina. Za jej pomocą przygotowujemy pyszny, rozgrzewający napój. Niestety jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgotność powietrza czy temperatura. Kiedy przechowujemy ją w niewłaściwy sposób, łatwo pochłania zapachy, pleśnieje i traci aromat. Jej smak staje się płaski, a wszystkie właściwości prozdrowotne zostają utracone. Jak prawidłowo przechowywać herbatę, aby jak najdłużej cieszyć się jej aromatem?

Po pierwsze - gdzie?

Herbata ma ogromną zdolność pochłaniania zapachów i aromatów. Nie powinniśmy przechowywać jej w pobliżu kuchenki, na której gotujemy potrawy czy w bliskim sąsiedztwie aromatycznych przypraw. Złym pomysłem będzie też przechowywanie drogocennych listków w pomieszczeniach o bardzo wysokiej wilgotności powietrza - herbata bardzo szybko ją pochłania. Może to doprowadzić do zapleśnienia suszu, przez co nie będzie nadawał się do użytku.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na ilość światła, która dociera do naszej herbaty. Najlepiej przechowywać ją w miejscach, do którego nie dociera światło słoneczne. Doskonale sprawdzą się zamykane szafki kuchenne i szuflady.

Po drugie - odpowiednie pojemniki

Pojemnik, w którym będziemy przechowywać susz herbaciany ma kluczowe znaczenie dla zachowania jej aromatu. Nie powinien wydzielać żadnego zapachu i być możliwie neutralny. Doskonale sprawdzą się pudełka na herbatę wykonane z bezzapachowego drewna lub ceramiczne słoje. Dobrym rozwiązaniem mogą też być puszki na herbatę wykonane z metalu, szczególnie takie z podwójnym wieczkiem. Dodatkowo możemy zabezpieczyć listki poprzez umieszczenie ich w szczelnie zamykanych foliowych woreczkach. Tak zabezpieczona herbata może być przechowywana poza zamkniętą szafką, np. na blacie kuchennym.

Puszki na herbatę występują w wielu kształtach, kolorach i fakturach. Mogą służyć nie tylko jako ochrona przed utratą herbacianych walorów smakowych, ale też jako stylowy dodatek do naszego wnętrza,

Pamiętajmy, że kartonowe i papierowe opakowania, w których zwykle kupujemy herbatę, nie są odpowiednie do długotrwałego przechowywania suszu. Są bardzo przepuszczalne, dlatego też przechowywana w oryginalnych opakowaniach herbata szybko traci aromat, stając się mdła i niesmaczna.

Po trzecie - jak długo możemy przechowywać herbatę?

Herbata jest produktem, który właściwie nie ma terminu ważności. Prawidłowo przechowywana zachowuje wszystkie swoje właściwości nawet po upływie kilkunastu lat. Oczywiście wszystko zależy od jakości listków użytych do produkcji, jak i samego gatunku herbaty. W warunkach domowych, dobrze zabezpieczona herbata powinna cieszyć nas niezmienionym aromatem przez okres 2-4 lat. Po tym czasie możemy dalej ją pić, ale napar nie będzie już tak smaczny i bogaty jak na początku.

Czyli... jak przechowywać herbatę?

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego naczynia. Metalowe puszki na herbatę, słoje wykonane z ceramiki lub szkła będą doskonale chronić aromat suszu. Ważne jest, aby szczelnie się zamykały i nie przepuszczały światła. Pamiętajmy też, żeby nie umieszczać listków w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Przestrzegając tych kilku zasad, z pewnością będziemy mogli cieszyć się doskonałym smakiem naszej ulubionej herbaty przez wiele lat.

Czytany 282 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.