Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 24 wrzesień 2018 09:43

Przechowywanie herbaty - jak cieszyć się aromatem przez długi czas?

Herbata to wyjątkowa roślina. Za jej pomocą przygotowujemy pyszny, rozgrzewający napój. Niestety jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgotność powietrza czy temperatura. Kiedy przechowujemy ją w niewłaściwy sposób, łatwo pochłania zapachy, pleśnieje i traci aromat. Jej smak staje się płaski, a wszystkie właściwości prozdrowotne zostają utracone. Jak prawidłowo przechowywać herbatę, aby jak najdłużej cieszyć się jej aromatem?

Po pierwsze - gdzie?

Herbata ma ogromną zdolność pochłaniania zapachów i aromatów. Nie powinniśmy przechowywać jej w pobliżu kuchenki, na której gotujemy potrawy czy w bliskim sąsiedztwie aromatycznych przypraw. Złym pomysłem będzie też przechowywanie drogocennych listków w pomieszczeniach o bardzo wysokiej wilgotności powietrza - herbata bardzo szybko ją pochłania. Może to doprowadzić do zapleśnienia suszu, przez co nie będzie nadawał się do użytku.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na ilość światła, która dociera do naszej herbaty. Najlepiej przechowywać ją w miejscach, do którego nie dociera światło słoneczne. Doskonale sprawdzą się zamykane szafki kuchenne i szuflady.

Po drugie - odpowiednie pojemniki

Pojemnik, w którym będziemy przechowywać susz herbaciany ma kluczowe znaczenie dla zachowania jej aromatu. Nie powinien wydzielać żadnego zapachu i być możliwie neutralny. Doskonale sprawdzą się pudełka na herbatę wykonane z bezzapachowego drewna lub ceramiczne słoje. Dobrym rozwiązaniem mogą też być puszki na herbatę wykonane z metalu, szczególnie takie z podwójnym wieczkiem. Dodatkowo możemy zabezpieczyć listki poprzez umieszczenie ich w szczelnie zamykanych foliowych woreczkach. Tak zabezpieczona herbata może być przechowywana poza zamkniętą szafką, np. na blacie kuchennym.

Puszki na herbatę występują w wielu kształtach, kolorach i fakturach. Mogą służyć nie tylko jako ochrona przed utratą herbacianych walorów smakowych, ale też jako stylowy dodatek do naszego wnętrza,

Pamiętajmy, że kartonowe i papierowe opakowania, w których zwykle kupujemy herbatę, nie są odpowiednie do długotrwałego przechowywania suszu. Są bardzo przepuszczalne, dlatego też przechowywana w oryginalnych opakowaniach herbata szybko traci aromat, stając się mdła i niesmaczna.

Po trzecie - jak długo możemy przechowywać herbatę?

Herbata jest produktem, który właściwie nie ma terminu ważności. Prawidłowo przechowywana zachowuje wszystkie swoje właściwości nawet po upływie kilkunastu lat. Oczywiście wszystko zależy od jakości listków użytych do produkcji, jak i samego gatunku herbaty. W warunkach domowych, dobrze zabezpieczona herbata powinna cieszyć nas niezmienionym aromatem przez okres 2-4 lat. Po tym czasie możemy dalej ją pić, ale napar nie będzie już tak smaczny i bogaty jak na początku.

Czyli... jak przechowywać herbatę?

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego naczynia. Metalowe puszki na herbatę, słoje wykonane z ceramiki lub szkła będą doskonale chronić aromat suszu. Ważne jest, aby szczelnie się zamykały i nie przepuszczały światła. Pamiętajmy też, żeby nie umieszczać listków w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Przestrzegając tych kilku zasad, z pewnością będziemy mogli cieszyć się doskonałym smakiem naszej ulubionej herbaty przez wiele lat.

Czytany 199 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?