Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 24 wrzesień 2018 11:43

Przechowywanie herbaty - jak cieszyć się aromatem przez długi czas?

Herbata to wyjątkowa roślina. Za jej pomocą przygotowujemy pyszny, rozgrzewający napój. Niestety jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgotność powietrza czy temperatura. Kiedy przechowujemy ją w niewłaściwy sposób, łatwo pochłania zapachy, pleśnieje i traci aromat. Jej smak staje się płaski, a wszystkie właściwości prozdrowotne zostają utracone. Jak prawidłowo przechowywać herbatę, aby jak najdłużej cieszyć się jej aromatem?

Po pierwsze - gdzie?

Herbata ma ogromną zdolność pochłaniania zapachów i aromatów. Nie powinniśmy przechowywać jej w pobliżu kuchenki, na której gotujemy potrawy czy w bliskim sąsiedztwie aromatycznych przypraw. Złym pomysłem będzie też przechowywanie drogocennych listków w pomieszczeniach o bardzo wysokiej wilgotności powietrza - herbata bardzo szybko ją pochłania. Może to doprowadzić do zapleśnienia suszu, przez co nie będzie nadawał się do użytku.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na ilość światła, która dociera do naszej herbaty. Najlepiej przechowywać ją w miejscach, do którego nie dociera światło słoneczne. Doskonale sprawdzą się zamykane szafki kuchenne i szuflady.

Po drugie - odpowiednie pojemniki

Pojemnik, w którym będziemy przechowywać susz herbaciany ma kluczowe znaczenie dla zachowania jej aromatu. Nie powinien wydzielać żadnego zapachu i być możliwie neutralny. Doskonale sprawdzą się pudełka na herbatę wykonane z bezzapachowego drewna lub ceramiczne słoje. Dobrym rozwiązaniem mogą też być puszki na herbatę wykonane z metalu, szczególnie takie z podwójnym wieczkiem. Dodatkowo możemy zabezpieczyć listki poprzez umieszczenie ich w szczelnie zamykanych foliowych woreczkach. Tak zabezpieczona herbata może być przechowywana poza zamkniętą szafką, np. na blacie kuchennym.

Puszki na herbatę występują w wielu kształtach, kolorach i fakturach. Mogą służyć nie tylko jako ochrona przed utratą herbacianych walorów smakowych, ale też jako stylowy dodatek do naszego wnętrza,

Pamiętajmy, że kartonowe i papierowe opakowania, w których zwykle kupujemy herbatę, nie są odpowiednie do długotrwałego przechowywania suszu. Są bardzo przepuszczalne, dlatego też przechowywana w oryginalnych opakowaniach herbata szybko traci aromat, stając się mdła i niesmaczna.

Po trzecie - jak długo możemy przechowywać herbatę?

Herbata jest produktem, który właściwie nie ma terminu ważności. Prawidłowo przechowywana zachowuje wszystkie swoje właściwości nawet po upływie kilkunastu lat. Oczywiście wszystko zależy od jakości listków użytych do produkcji, jak i samego gatunku herbaty. W warunkach domowych, dobrze zabezpieczona herbata powinna cieszyć nas niezmienionym aromatem przez okres 2-4 lat. Po tym czasie możemy dalej ją pić, ale napar nie będzie już tak smaczny i bogaty jak na początku.

Czyli... jak przechowywać herbatę?

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego naczynia. Metalowe puszki na herbatę, słoje wykonane z ceramiki lub szkła będą doskonale chronić aromat suszu. Ważne jest, aby szczelnie się zamykały i nie przepuszczały światła. Pamiętajmy też, żeby nie umieszczać listków w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Przestrzegając tych kilku zasad, z pewnością będziemy mogli cieszyć się doskonałym smakiem naszej ulubionej herbaty przez wiele lat.

Czytany 253 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.