Polecane artykuły

 • 1

środa, 06 marzec 2019 14:54

Osłona przy antybiotyku dla dorosłych

Jest niezwykle ważna, bo pomaga zachować dobrą mikroflorę jelit. Sprawdź, dlaczego warto przyjmować probiotyk przy antybiotyku.

O co chodzi z tą mikroflorą jelitową?

Jest niezwykle istotna, bo wpływa na zdrowie całego Twojego organizmu. Mikroflora jelitowa to dobre bakterie, które żyją w Twoich jelitach i które dbają o odporność, regulują pracę układu pokarmowego, chronią go przed toksynami, zapewniają szybki i sprawny metabolizm. Zaburzona mikroflora może nasilać za to alergie pokarmowe, mieć związek z pogorszeniem nastroju czy problemami z trawieniem. Właśnie dlatego jest tak ważne, aby była w jak najlepszej kondycji.

Co osłabia mikroflorę?

Niestety mamy złą wiadomość: do zmniejszenia ilości dobrych bakterii w jelitach i zaburzenia mikroflory może dojść niezwykle łatwo. Duży wpływ ma na to zła dieta, na przykład zbyt duża ilość przetworzonej żywności. Może powodować to także stres, nawracające stany zapalne, leki przeciwbólowe przyjmowane w zbyt dużej ilości, ale najbardziej leczenie antybiotykami.

Nawet bardzo krótka, tygodniowa kuracja może zaburzyć mikroflorę na co najmniej pół roku. Właśnie dlatego w trakcie przyjmowania antybiotyku, ale nawet jeszcze długo po zakończeniu leczenia, możesz cierpieć na problemy z żołądkiem, biegunki, infekcje grzybiczne, osłabienie, gorszy nastrój.

Jak wspierać mikroflorę jelit?

Zastanawiasz się pewnie, czy możesz wspierać osłabioną mikroflorę po antybiotyku. Odpowiedź brzmi tak. Pomoże Ci w tym probiotyk. Zawiera te same dobre bakterie, które żyją w jelitach. Podawany w suplementach czy diecie, na przykład kiszonkach, potrafi uzupełniać zbyt małą ilość bakterii w jelitach i tym samym stać na straży harmonii mikroflory.

Ważny jest jednak nie tylko probiotyk przy antybiotyku. Tak samo istotne jest jego przyjmowanie już po zakończeniu leczenia. Aby mikroflora wróciła do idealnego stanu po antybiotykoterapii potrzeba minimum pół roku. Dlatego probiotyk staraj się przyjmować jeszcze przez co najmniej trzy miesiące po zakończeniu kuracji. Naturalne probiotyki mają też niektóre jogurty, kiszonki, kapusta kimchi czy fermentowane przetwory soi, takie jak tofu czy tempeh.

Jaki probiotyk będzie najlepszy?

Suplement nie musi wcale zawierać kilku czy kilkunastu różnych szczepów bakterii, aby był skuteczny. Najważniejsze, aby znajdowały się w nim takie, które mają potwierdzone naukowo działanie. Dowiedziono, że najskuteczniej uzupełniają florę bakterie z grupy Bifidobacterium i Lactobacillus, w tym najlepiej przebadany szczep Lactobacillus rhamnosus GG.

Dobrze, aby oprócz probiotyków, suplement, który przyjmujesz zawierał też prebiotyki. To składniki, którymi żywią się dobre bakterie jelitowe, na przykład oligosacharydy. Podawane jednocześnie z probiotykiem, jeszcze silniej i jeszcze skuteczniej mogą wzmacniać mikroflorę jelitową. Możesz też szukać naturalnych prebiotyków w jedzeniu, na przykład pszenicy.

Bibliografia:

 1. „Szczęśliwe jelita” Vincent Pedre
 2. www.dietaeliminacyjna.pl
 3. medonet.pl
Czytany 131 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?