Polecane artykuły

 • 1
środa, 06 marzec 2019 15:54

Osłona przy antybiotyku dla dorosłych

Jest niezwykle ważna, bo pomaga zachować dobrą mikroflorę jelit. Sprawdź, dlaczego warto przyjmować probiotyk przy antybiotyku.

O co chodzi z tą mikroflorą jelitową?

Jest niezwykle istotna, bo wpływa na zdrowie całego Twojego organizmu. Mikroflora jelitowa to dobre bakterie, które żyją w Twoich jelitach i które dbają o odporność, regulują pracę układu pokarmowego, chronią go przed toksynami, zapewniają szybki i sprawny metabolizm. Zaburzona mikroflora może nasilać za to alergie pokarmowe, mieć związek z pogorszeniem nastroju czy problemami z trawieniem. Właśnie dlatego jest tak ważne, aby była w jak najlepszej kondycji.

Co osłabia mikroflorę?

Niestety mamy złą wiadomość: do zmniejszenia ilości dobrych bakterii w jelitach i zaburzenia mikroflory może dojść niezwykle łatwo. Duży wpływ ma na to zła dieta, na przykład zbyt duża ilość przetworzonej żywności. Może powodować to także stres, nawracające stany zapalne, leki przeciwbólowe przyjmowane w zbyt dużej ilości, ale najbardziej leczenie antybiotykami.

Nawet bardzo krótka, tygodniowa kuracja może zaburzyć mikroflorę na co najmniej pół roku. Właśnie dlatego w trakcie przyjmowania antybiotyku, ale nawet jeszcze długo po zakończeniu leczenia, możesz cierpieć na problemy z żołądkiem, biegunki, infekcje grzybiczne, osłabienie, gorszy nastrój.

Jak wspierać mikroflorę jelit?

Zastanawiasz się pewnie, czy możesz wspierać osłabioną mikroflorę po antybiotyku. Odpowiedź brzmi tak. Pomoże Ci w tym probiotyk. Zawiera te same dobre bakterie, które żyją w jelitach. Podawany w suplementach czy diecie, na przykład kiszonkach, potrafi uzupełniać zbyt małą ilość bakterii w jelitach i tym samym stać na straży harmonii mikroflory.

Ważny jest jednak nie tylko probiotyk przy antybiotyku. Tak samo istotne jest jego przyjmowanie już po zakończeniu leczenia. Aby mikroflora wróciła do idealnego stanu po antybiotykoterapii potrzeba minimum pół roku. Dlatego probiotyk staraj się przyjmować jeszcze przez co najmniej trzy miesiące po zakończeniu kuracji. Naturalne probiotyki mają też niektóre jogurty, kiszonki, kapusta kimchi czy fermentowane przetwory soi, takie jak tofu czy tempeh.

Jaki probiotyk będzie najlepszy?

Suplement nie musi wcale zawierać kilku czy kilkunastu różnych szczepów bakterii, aby był skuteczny. Najważniejsze, aby znajdowały się w nim takie, które mają potwierdzone naukowo działanie. Dowiedziono, że najskuteczniej uzupełniają florę bakterie z grupy Bifidobacterium i Lactobacillus, w tym najlepiej przebadany szczep Lactobacillus rhamnosus GG.

Dobrze, aby oprócz probiotyków, suplement, który przyjmujesz zawierał też prebiotyki. To składniki, którymi żywią się dobre bakterie jelitowe, na przykład oligosacharydy. Podawane jednocześnie z probiotykiem, jeszcze silniej i jeszcze skuteczniej mogą wzmacniać mikroflorę jelitową. Możesz też szukać naturalnych prebiotyków w jedzeniu, na przykład pszenicy.

Bibliografia:

 1. „Szczęśliwe jelita” Vincent Pedre
 2. www.dietaeliminacyjna.pl
 3. medonet.pl
Czytany 274 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.