Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 25 luty 2019 09:44

Leczenie tlenem - wskazania, przebieg i działanie

Leczenie tlenem, czyli tlenoterapia, to terapia polegająca na podaniu dużego stężenia tlenu we wdychanym przez pacjenta powietrzu pod zwiększonym ciśnieniem hiperbarycznym, które może osiągnąć wysokość nawet trzy razy wyższą niż ciśnienie atmosferyczne. Jest ona przeprowadzana w specjalnie do tego celu stworzonej komorze hiperbarycznej.

Powietrze nasycone jest tlenem, który w tych warunkach dociera do wszystkich tkanek, a nawet nieukrwionych ognisk udarowych. Podnosi się jego stężenie w limfie, osoczu, i płynie mózgowo-rdzeniowym.

Na czym polega działanie terapii tlenowej?

 

Proces dotlenienia tkanek pod zwiększonym ciśnieniem wpływa na przyspieszenie procesów regeneracji tkanek, w tym gojenia się ran, niwelowania infekcji bakteryjnych, a także tworzenia krążeń obocznych. Ma również działanie przeciwzapalne, przyspieszające przemianę materii oraz reguluje deficyty tlenowe pojawiające się na przykład w wyczynowych sportowców. Mówi się również o działaniu odżywczym i rewitalizującym tkanek, choć badania na temat możliwości hamowania procesów starzenia są wciąż prowadzone i nie pozwalają na wysnucie konkretnych wniosków.

 

Wskazania do tlenoterapii

 

Poza wspomnianymi mechanizmami działania terapii tlenem wpływa ona również na Ze względu na możliwość głębokiego dotlenienia tkanek i wynikające z tego pozytywne skutki dla zdrowia organizmu, wskazania do podjęcia terapii w komorze hiperbarycznej są szerokie. Należą do nich:

 

 • choroby o podłożu autoimmunologicznym, w tym: zapalenia stawów, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, zapalenia kości;

 • grzybica;

 • choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca;

 • cukrzyca;

 • obrzęki;

 • anemia;

 • odleżyny;

 • niewydolność żylna;

 • przewlekłe zmęczenie;

 • bóle głowy, migreny;

 • zaburzenia potencji;

 • choroby zapalne.

 

Czy istnieją przeciwwskazania do podjęcia terapii tlenowej?

 

Niestety istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają skorzystanie z terapii tlenem. Niktóre z nich są czasowe, na przykład gorączka, zapalenia zatok i uszu czy stan zapalny nerwu wzrokowego. Po wyleczeniu tych kondycji można śmiało skorzystać z działań komory hiperbarycznej. Istnieją jednak schorzenia przewlekłe, które wykluczają taką możliwość, należą do nich niewydolność serca, padaczka i rozsiane choroby nowotworowe.

 

Jak przebiega terapia w komorze hiperbarycznej?

 

Zazwyczaj leczenie tlenem składa się z kilku sesji, których długość ustalana jest indywidualnie przez lekarza, ale zamyka się najczęściej w czasie od godziny do dwóch. Pacjent wdycha tlen przez maskę siedząc lub leżąc. Znajduje się oczywiście pod stałą opieką personelu medycznego. Zdarza się, że pacjenci odczuwają nieprzyjemne dolegliwości, jak na przykład trzaski w uszach, przypominające te towarzyszące chwili startowania i lądowania samolotu, jednak często czas spędzony w komorze wykorzystany może być na lekturę książki czy pracy.

Czytany 236 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.