Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 25 luty 2019 10:44

Leczenie tlenem - wskazania, przebieg i działanie

Leczenie tlenem, czyli tlenoterapia, to terapia polegająca na podaniu dużego stężenia tlenu we wdychanym przez pacjenta powietrzu pod zwiększonym ciśnieniem hiperbarycznym, które może osiągnąć wysokość nawet trzy razy wyższą niż ciśnienie atmosferyczne. Jest ona przeprowadzana w specjalnie do tego celu stworzonej komorze hiperbarycznej.

Powietrze nasycone jest tlenem, który w tych warunkach dociera do wszystkich tkanek, a nawet nieukrwionych ognisk udarowych. Podnosi się jego stężenie w limfie, osoczu, i płynie mózgowo-rdzeniowym.

Na czym polega działanie terapii tlenowej?

 

Proces dotlenienia tkanek pod zwiększonym ciśnieniem wpływa na przyspieszenie procesów regeneracji tkanek, w tym gojenia się ran, niwelowania infekcji bakteryjnych, a także tworzenia krążeń obocznych. Ma również działanie przeciwzapalne, przyspieszające przemianę materii oraz reguluje deficyty tlenowe pojawiające się na przykład w wyczynowych sportowców. Mówi się również o działaniu odżywczym i rewitalizującym tkanek, choć badania na temat możliwości hamowania procesów starzenia są wciąż prowadzone i nie pozwalają na wysnucie konkretnych wniosków.

 

Wskazania do tlenoterapii

 

Poza wspomnianymi mechanizmami działania terapii tlenem wpływa ona również na Ze względu na możliwość głębokiego dotlenienia tkanek i wynikające z tego pozytywne skutki dla zdrowia organizmu, wskazania do podjęcia terapii w komorze hiperbarycznej są szerokie. Należą do nich:

 

 • choroby o podłożu autoimmunologicznym, w tym: zapalenia stawów, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, zapalenia kości;

 • grzybica;

 • choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca;

 • cukrzyca;

 • obrzęki;

 • anemia;

 • odleżyny;

 • niewydolność żylna;

 • przewlekłe zmęczenie;

 • bóle głowy, migreny;

 • zaburzenia potencji;

 • choroby zapalne.

 

Czy istnieją przeciwwskazania do podjęcia terapii tlenowej?

 

Niestety istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają skorzystanie z terapii tlenem. Niktóre z nich są czasowe, na przykład gorączka, zapalenia zatok i uszu czy stan zapalny nerwu wzrokowego. Po wyleczeniu tych kondycji można śmiało skorzystać z działań komory hiperbarycznej. Istnieją jednak schorzenia przewlekłe, które wykluczają taką możliwość, należą do nich niewydolność serca, padaczka i rozsiane choroby nowotworowe.

 

Jak przebiega terapia w komorze hiperbarycznej?

 

Zazwyczaj leczenie tlenem składa się z kilku sesji, których długość ustalana jest indywidualnie przez lekarza, ale zamyka się najczęściej w czasie od godziny do dwóch. Pacjent wdycha tlen przez maskę siedząc lub leżąc. Znajduje się oczywiście pod stałą opieką personelu medycznego. Zdarza się, że pacjenci odczuwają nieprzyjemne dolegliwości, jak na przykład trzaski w uszach, przypominające te towarzyszące chwili startowania i lądowania samolotu, jednak często czas spędzony w komorze wykorzystany może być na lekturę książki czy pracy.

Czytany 1444 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.