Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 25 luty 2019 09:44

Leczenie tlenem - wskazania, przebieg i działanie

Leczenie tlenem, czyli tlenoterapia, to terapia polegająca na podaniu dużego stężenia tlenu we wdychanym przez pacjenta powietrzu pod zwiększonym ciśnieniem hiperbarycznym, które może osiągnąć wysokość nawet trzy razy wyższą niż ciśnienie atmosferyczne. Jest ona przeprowadzana w specjalnie do tego celu stworzonej komorze hiperbarycznej.

Powietrze nasycone jest tlenem, który w tych warunkach dociera do wszystkich tkanek, a nawet nieukrwionych ognisk udarowych. Podnosi się jego stężenie w limfie, osoczu, i płynie mózgowo-rdzeniowym.

Na czym polega działanie terapii tlenowej?

 

Proces dotlenienia tkanek pod zwiększonym ciśnieniem wpływa na przyspieszenie procesów regeneracji tkanek, w tym gojenia się ran, niwelowania infekcji bakteryjnych, a także tworzenia krążeń obocznych. Ma również działanie przeciwzapalne, przyspieszające przemianę materii oraz reguluje deficyty tlenowe pojawiające się na przykład w wyczynowych sportowców. Mówi się również o działaniu odżywczym i rewitalizującym tkanek, choć badania na temat możliwości hamowania procesów starzenia są wciąż prowadzone i nie pozwalają na wysnucie konkretnych wniosków.

 

Wskazania do tlenoterapii

 

Poza wspomnianymi mechanizmami działania terapii tlenem wpływa ona również na Ze względu na możliwość głębokiego dotlenienia tkanek i wynikające z tego pozytywne skutki dla zdrowia organizmu, wskazania do podjęcia terapii w komorze hiperbarycznej są szerokie. Należą do nich:

 

 • choroby o podłożu autoimmunologicznym, w tym: zapalenia stawów, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, zapalenia kości;

 • grzybica;

 • choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca;

 • cukrzyca;

 • obrzęki;

 • anemia;

 • odleżyny;

 • niewydolność żylna;

 • przewlekłe zmęczenie;

 • bóle głowy, migreny;

 • zaburzenia potencji;

 • choroby zapalne.

 

Czy istnieją przeciwwskazania do podjęcia terapii tlenowej?

 

Niestety istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają skorzystanie z terapii tlenem. Niktóre z nich są czasowe, na przykład gorączka, zapalenia zatok i uszu czy stan zapalny nerwu wzrokowego. Po wyleczeniu tych kondycji można śmiało skorzystać z działań komory hiperbarycznej. Istnieją jednak schorzenia przewlekłe, które wykluczają taką możliwość, należą do nich niewydolność serca, padaczka i rozsiane choroby nowotworowe.

 

Jak przebiega terapia w komorze hiperbarycznej?

 

Zazwyczaj leczenie tlenem składa się z kilku sesji, których długość ustalana jest indywidualnie przez lekarza, ale zamyka się najczęściej w czasie od godziny do dwóch. Pacjent wdycha tlen przez maskę siedząc lub leżąc. Znajduje się oczywiście pod stałą opieką personelu medycznego. Zdarza się, że pacjenci odczuwają nieprzyjemne dolegliwości, jak na przykład trzaski w uszach, przypominające te towarzyszące chwili startowania i lądowania samolotu, jednak często czas spędzony w komorze wykorzystany może być na lekturę książki czy pracy.

Czytany 218 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?