Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 19 luty 2019 18:22

Krwiak – jak powstaje i jak przyspieszyć jego leczenie

Krwiak jest to wynaczyniona krew z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Może powstać w każdym organie naszego ciała, ale dzisiaj skupimy się na krwiakach podskórnych. Najczęściej powstają one na skutek uderzenia, upadku lub zmiażdżenia. Są widoczne na skórze jako fioletowe, zielone lub żółte obszary. W zależności od siły urazu, mają różną wielkość. Bywają bardzo bolesne, często towarzyszy im obrzęk, ocieplenie skóry oraz tkliwość.

W okresie zimowym szczególnie łatwo o drobny wypadek, którego skutkiem będzie właśnie krwiak. Wystarczy poślizgnąć się na ulicy, nie wspominając już o wypadkach na stokach narciarskich. Ze względu na powszechność tej dolegliwości warto znać kilka podstawowych metod przyspieszania wchłaniania się krwiaków, zwalczania bólu i towarzyszącego często obrzęku.

W pierwszej kolejności, jak najszybciej po urazie, trzeba rozpocząć chłodzenie obszaru objętego urazem. Krioterapia, czyli leczenie zimnem było stosowane już 2,5 tysiąca lat przed naszą erą, przez Egipcjan. Zimno uśmierza ból, powoduje zamknięcie i obkurczanie się uszkodzonych naczyń krwionośnych, jak również zmniejsza obrzęk. Takie okłady można wykonać z lodu, sprayu z suchym lodem, gotowych kompresów wypełnionych specjalnym żelem lub nowością - czyli bandażami chłodzącymi. Należy pamiętać o tym, aby lodu lub kompresu nigdy nie nakładać bezpośrednio na skórę. Trzeba je owinąć w ręcznik albo inny materiał, który będzie stanowił bezpieczną izolację dla skóry.

Substancją z udowodnioną skutecznością działania w leczeniu krwiaków podskórnych czy stłuczeń jest heparyna. Stosowana zewnętrznie, w postaci żelu zmniejsza obrzęk i poprawia mikrokrążenie. Przykładem takiego leku jest preparat Lioton 1000. Należy stosować go 3 razy dziennie. Zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia i przynosi szybką ulgę, a dodatkowo nie pozostawia tłustych plam.

Innym preparatem, który działa ściągająco, a przy tym również łagodzi ból i obrzęk jest octanowinian glinu. Jedną tabletkę należy rozpuścić w ciepłej wodzie i użyć do wykonania kompresów oraz okładów. Można też kupić ten lek w postaci żelu.

Ulgę może przynieść także od wieków ceniony w medycynie – żywokost lekarski. Istnieją maści zawierające wyciąg z tej rośliny, ale skuteczne są także okłady z jej liści. Ta bylina występuje na terenie całego kraju, jest pospolitym gatunkiem, szczególnie łatwo dostępnym w okolicach rzek i zbiornikach wodnych. Zawiera w swoim składzie alantoinę, garbniki, polifenole oraz olejki eteryczne. Taki zestaw zapewnia przyspieszone gojenie się ran, odpowiednią regenerację tkanek i hamuje procesy zapalne.

Inne naturalne substancje to arnika górska lub wyciąg z kasztanowca. Dostępne są w postaci maści, bez problemu dostępnych w większości aptek. Działają uszczelniająco na naczynia krwionośne, a także zmniejszają obrzęk.

Fani domowych sposobów leczenia mogą wypróbować okłady z kapusty. Wspomagają proces regeneracji uszkodzonej okolicy. Liście kapusty należy odpowiednio przygotować – zalać wrzątkiem a po ostygnięciu przyłożyć w okolicy siniaka.

Czytany 218 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?