Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 19 luty 2019 18:22

Krwiak – jak powstaje i jak przyspieszyć jego leczenie

Krwiak jest to wynaczyniona krew z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Może powstać w każdym organie naszego ciała, ale dzisiaj skupimy się na krwiakach podskórnych. Najczęściej powstają one na skutek uderzenia, upadku lub zmiażdżenia. Są widoczne na skórze jako fioletowe, zielone lub żółte obszary. W zależności od siły urazu, mają różną wielkość. Bywają bardzo bolesne, często towarzyszy im obrzęk, ocieplenie skóry oraz tkliwość.

W okresie zimowym szczególnie łatwo o drobny wypadek, którego skutkiem będzie właśnie krwiak. Wystarczy poślizgnąć się na ulicy, nie wspominając już o wypadkach na stokach narciarskich. Ze względu na powszechność tej dolegliwości warto znać kilka podstawowych metod przyspieszania wchłaniania się krwiaków, zwalczania bólu i towarzyszącego często obrzęku.

W pierwszej kolejności, jak najszybciej po urazie, trzeba rozpocząć chłodzenie obszaru objętego urazem. Krioterapia, czyli leczenie zimnem było stosowane już 2,5 tysiąca lat przed naszą erą, przez Egipcjan. Zimno uśmierza ból, powoduje zamknięcie i obkurczanie się uszkodzonych naczyń krwionośnych, jak również zmniejsza obrzęk. Takie okłady można wykonać z lodu, sprayu z suchym lodem, gotowych kompresów wypełnionych specjalnym żelem lub nowością - czyli bandażami chłodzącymi. Należy pamiętać o tym, aby lodu lub kompresu nigdy nie nakładać bezpośrednio na skórę. Trzeba je owinąć w ręcznik albo inny materiał, który będzie stanowił bezpieczną izolację dla skóry.

Substancją z udowodnioną skutecznością działania w leczeniu krwiaków podskórnych czy stłuczeń jest heparyna. Stosowana zewnętrznie, w postaci żelu zmniejsza obrzęk i poprawia mikrokrążenie. Przykładem takiego leku jest preparat Lioton 1000. Należy stosować go 3 razy dziennie. Zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia i przynosi szybką ulgę, a dodatkowo nie pozostawia tłustych plam.

Innym preparatem, który działa ściągająco, a przy tym również łagodzi ból i obrzęk jest octanowinian glinu. Jedną tabletkę należy rozpuścić w ciepłej wodzie i użyć do wykonania kompresów oraz okładów. Można też kupić ten lek w postaci żelu.

Ulgę może przynieść także od wieków ceniony w medycynie – żywokost lekarski. Istnieją maści zawierające wyciąg z tej rośliny, ale skuteczne są także okłady z jej liści. Ta bylina występuje na terenie całego kraju, jest pospolitym gatunkiem, szczególnie łatwo dostępnym w okolicach rzek i zbiornikach wodnych. Zawiera w swoim składzie alantoinę, garbniki, polifenole oraz olejki eteryczne. Taki zestaw zapewnia przyspieszone gojenie się ran, odpowiednią regenerację tkanek i hamuje procesy zapalne.

Inne naturalne substancje to arnika górska lub wyciąg z kasztanowca. Dostępne są w postaci maści, bez problemu dostępnych w większości aptek. Działają uszczelniająco na naczynia krwionośne, a także zmniejszają obrzęk.

Fani domowych sposobów leczenia mogą wypróbować okłady z kapusty. Wspomagają proces regeneracji uszkodzonej okolicy. Liście kapusty należy odpowiednio przygotować – zalać wrzątkiem a po ostygnięciu przyłożyć w okolicy siniaka.

Czytany 249 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.