Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 19 luty 2019 19:22

Krwiak – jak powstaje i jak przyspieszyć jego leczenie

Krwiak jest to wynaczyniona krew z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Może powstać w każdym organie naszego ciała, ale dzisiaj skupimy się na krwiakach podskórnych. Najczęściej powstają one na skutek uderzenia, upadku lub zmiażdżenia. Są widoczne na skórze jako fioletowe, zielone lub żółte obszary. W zależności od siły urazu, mają różną wielkość. Bywają bardzo bolesne, często towarzyszy im obrzęk, ocieplenie skóry oraz tkliwość.

W okresie zimowym szczególnie łatwo o drobny wypadek, którego skutkiem będzie właśnie krwiak. Wystarczy poślizgnąć się na ulicy, nie wspominając już o wypadkach na stokach narciarskich. Ze względu na powszechność tej dolegliwości warto znać kilka podstawowych metod przyspieszania wchłaniania się krwiaków, zwalczania bólu i towarzyszącego często obrzęku.

W pierwszej kolejności, jak najszybciej po urazie, trzeba rozpocząć chłodzenie obszaru objętego urazem. Krioterapia, czyli leczenie zimnem było stosowane już 2,5 tysiąca lat przed naszą erą, przez Egipcjan. Zimno uśmierza ból, powoduje zamknięcie i obkurczanie się uszkodzonych naczyń krwionośnych, jak również zmniejsza obrzęk. Takie okłady można wykonać z lodu, sprayu z suchym lodem, gotowych kompresów wypełnionych specjalnym żelem lub nowością - czyli bandażami chłodzącymi. Należy pamiętać o tym, aby lodu lub kompresu nigdy nie nakładać bezpośrednio na skórę. Trzeba je owinąć w ręcznik albo inny materiał, który będzie stanowił bezpieczną izolację dla skóry.

Substancją z udowodnioną skutecznością działania w leczeniu krwiaków podskórnych czy stłuczeń jest heparyna. Stosowana zewnętrznie, w postaci żelu zmniejsza obrzęk i poprawia mikrokrążenie. Przykładem takiego leku jest preparat Lioton 1000. Należy stosować go 3 razy dziennie. Zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia i przynosi szybką ulgę, a dodatkowo nie pozostawia tłustych plam.

Innym preparatem, który działa ściągająco, a przy tym również łagodzi ból i obrzęk jest octanowinian glinu. Jedną tabletkę należy rozpuścić w ciepłej wodzie i użyć do wykonania kompresów oraz okładów. Można też kupić ten lek w postaci żelu.

Ulgę może przynieść także od wieków ceniony w medycynie – żywokost lekarski. Istnieją maści zawierające wyciąg z tej rośliny, ale skuteczne są także okłady z jej liści. Ta bylina występuje na terenie całego kraju, jest pospolitym gatunkiem, szczególnie łatwo dostępnym w okolicach rzek i zbiornikach wodnych. Zawiera w swoim składzie alantoinę, garbniki, polifenole oraz olejki eteryczne. Taki zestaw zapewnia przyspieszone gojenie się ran, odpowiednią regenerację tkanek i hamuje procesy zapalne.

Inne naturalne substancje to arnika górska lub wyciąg z kasztanowca. Dostępne są w postaci maści, bez problemu dostępnych w większości aptek. Działają uszczelniająco na naczynia krwionośne, a także zmniejszają obrzęk.

Fani domowych sposobów leczenia mogą wypróbować okłady z kapusty. Wspomagają proces regeneracji uszkodzonej okolicy. Liście kapusty należy odpowiednio przygotować – zalać wrzątkiem a po ostygnięciu przyłożyć w okolicy siniaka.

Czytany 403 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.