Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 15 lipiec 2019 16:37

Orzechy arachidowe - dlaczego warto je jeść?

dlaczego warto jesc orzechy arachidowe dlaczego warto jesc orzechy arachidowe

Orzechy arachidowe, które bywają też nazywane ziemnymi lub fistaszkami, cieszą się dużą popularnością.

Jednak większość z nas traktuje je jedynie jako przekąskę i nie przywiązuje dużej uwagi do ich właściwości. Jednak warto pamiętać, że orzeszki arachidowe mają wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych i odżywczych. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że zawierają najwięcej białka ze wszystkich rodzajów orzechów dostępnych na rynku. To nie jest koniec ich zalet! Sprawdź, dlaczego warto jeść orzeszki arachidowe!

Co zawierają orzechy arachidowe?

Orzechy ziemne arachidowe mają bardzo bogaty skład, który pozytywnie wpływa na ich organizm. Przede wszystkim są bardzo bogatym źródłem białka, czyli głównego budulca kości. Nie brakuje w nich witamin takich, jak E, czyli witamina młodości oraz B3 odpowiadającą za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a także wspomagającą układ nerwowy. Orzechy arachidowe są też świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które poprawiają pracę tkanki mózgowej i układ sercowo-naczyniowy. Nie zabraknie w nich błonnika odpowiedzialnego za prawidłową przemianę materii, potasu mającego duży wpływ na przemianę węglowodanów i syntezę białka. Kolejne dobroczynne składniki orzechów arachidowych to resweratol (kontroluje poziom cukru), wapń (dba o prawidłową krzepliwość krwi), żelazo (obniża poziom cholesterolu) oraz magnez (pozytywnie wpływa na pracę mózgu). W tej niewielkiej przekąsce nie zabraknie również fosforu odpowiadającego za zdrowe i mocne kości, sodu oraz cynku. Orzeszki ziemne to też doskonałe źródło antyoksydantów oraz polifenoli, które chronią organizm przed różnymi chorobami.

Jakie właściwości mają orzechy arachidowe?

Z tego, co już napisaliśmy, można się przekonać, że orzeszki arachidowe mają bardzo bogaty skład. Od razu się przekonacie, że świetnie wpłyną na Wasz wygląd i zdrowie. Orzeszki arachidowe znakomicie koją nerwy, łagodzą stres i bóle migrenowe, a także pozytywnie wpływają na jakość snu. Mają również pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. Wspomagają też przyrost mięśni, a także poprawiają metabolizm. Orzeszki ziemne chronią też przed wieloma chorobami. Przede wszystkim zmniejszają ryzyko zachorowalności na nadciśnienie, miażdżycę, osteoporozę, chorobę więńcową, zawał serca i udar mózgu. W dodatku zapobiegają również rozwojowi cukrzycy typu 2, obniżają poziom złego cholesterolu, a także wspomagają układ krążenia i oddechowy. Warto też wspomnieć, że mają pozytywny wpływ na potencję, a także są świetnym afrodyzjakiem, więc z pewnością warto po nie sięgać. Te wszystkie właściwości sprawiają, że orzechy ziemne arachidowe cena zawsze będzie przystępna. Warto też pamiętać, że naukowcy zalecają spożywanie orzeszków ziemnych wszystkim bez względu na wiek i płeć. Jednak szczególnie powinni o nich pamiętać kulturyści, a także wegetarianie.

Czytany 497 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.