wtorek, 18 luty 2020 10:39

Odżywki i suplementy - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym każdego dnia pojawiają się coraz to nowsze suplementy i odżywki. Ich liczba sprawia, że nie wiemy, na co się zdecydować. Kierujemy się reklamą, ceną i opiniami znajomych. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać sięgając po popularne specyfiki... 

 

  1. Czy warto stosować odżywki i suplementy?

  2. Jak działają suplementy diety?

  3. Na czym polega działanie odżywek?

Czy warto stosować odżywki i suplementy?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto przyjmować odżywki i suplementy musimy przeanalizować swój stan zdrowia i omówić z lekarzem ewentualne przeciwwskazania do stosowania tych środków. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i zapotrzebowanie na poszczególne składniki mineralne i witaminy będzie się różniło u poszczególnych osób. Alergie i nietolerancje również grają wielką rolę w procesie doboru nie tylko suplementów diety, ale i niektórych leków. Sprawdzajmy dokładnie skład i w razie wątpliwości nie wahajmy się zadać pytania producentowi. 

Odżywki są szczególnie polecane osobom aktywnie uprawiającym sport. Dużo mówi się o odżywkach białkowych i węglowodanowych, z których korzystają ćwiczący. Ich zadaniem jest uzupełnienie diety w łatwo przyswajalne proteiny, niezbędne do budowania tkanki mięśniowej. 

Suplementy diety mają natomiast wspomóc organizm, dostarczając mu niezbędnych witamin i minerałów. W Polsce bardzo dużo mówi się o suplementacji witaminy D. W naszej szerokości geograficznej nie dociera do nas dostateczna ilość promieni słonecznych, co odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. 

Jak działają suplementy diety?

Jak już wspomnieliśmy, suplementy mają za zadanie dostarczyć organizmowi brakujących związków. W aptekach stacjonarnych i internetowych możemy nabyć te specyfiki w najróżniejszych formach. Od kapsułek przez łatwo rozpuszczalny proszek po tak zwane shoty witaminowe. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzemy, nie zapominajmy o wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. 

Poza leczeniem niedoborów, suplementy mają także inną funkcję. Wspomagają ogólną kondycję np. włosów, paznokci czy skóry. Ponadto, mogą mieć działanie zapobiegawcze, przykładowo w stanach zwiększonego stresu czy pracy umysłowej polecane jest przyjmowanie magnezu. 

Na czym polega działanie odżywek?

Odżywki, poza dostarczaniem niezbędnych składników, pomagają organizmowi zaadoptować się do nowych warunków, takich jak wzmożony wysiłek fizyczny. Wspomagają regenerację po treningu i zaspokajają zwiększone zapotrzebowanie na pierwiastki odżywcze. Co więcej, przyspieszają procesy rozbudowy mięśni i pomagają zredukować tkankę tłuszczową. 

Czytany 567 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.