Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 03 marzec 2014 21:13

Najważniejszy pierwszy raz! Czyli zdrowie podczas pierwszego stosunku

Wiek inicjacji seksualnej z każdym rokiem się obniża. W 2013 roku średnia wieku pierwszego stosunku płciowego wynosiła odpowiednio 19 lat dla kobiet i 17 lat dla mężczyzn. Niewątpliwie dla płci pięknej jest to niezapomniany i niepozostający bez znaczenia dla przyszłego współżycia moment. Ten istotny etap warto rozpocząć świadomie i dojrzale, a także zdrowo. 

 W wyniku raportu "Seksualność Polaków 2011", który przeprowadził znany i ceniony seksuolog Zbigniew Izdebski, dowiadujemy się, że z roku na rok spada wiek pierwszej inicjacji niezależnie od płci. Na przełomie ostatnich 20 lat, odsetek dziewcząt w wieku 15-16 lat, które podejmują współżycie seksualne wzrósł 3-krotnie. Bardzo ciężko jest określić najodpowiedniejszy wiek na "pierwszy raz". Jest to kwestia bardzo indywidualna, a świadoma decyzja w dużym stopniu oddziałuje na przyszłe życie seksualne. Jeśli natomiast tak ważna decyzja zostaje podjęta pochopnie, może przynieść negatywne skutki i na zawsze pozostawić negatywny ślad na psychice młodego człowieka. 

Istnieje wiele obaw, które mogą wpłynąć na brak pewności i poczucia bezpieczeństwa. U kobiet jest to często lęk o utratę błony dziewiczej i związanego z tym bólu. Wiele młodych kobiet słyszało od koleżanek lub przeczytało w np. internecie o krwawieniu i bólu związanym z procesem przerwania błony. Należy uświadamiać kobiety, że jest z tym związany tylko niewielki dyskomfort. Często jednak powstają otarcia i mikro urazy. "W takich sytuacjach bardzo ważne jet zastosowanie miejscowo działających środków przeciwzapalnych", zaleca dr hab. Prof. UJK Wojciech Rokita. 

Podjęciu współżycia towarzyszy wiele zagrożeń. Są to infekcje wirusowe, zakażenia oraz choroby weneryczne. HIV czy wirus brodawczaka ludzkiego to tylko przykłady zagrażających chorób, które są niebezpieczne dla każdego bez względu na wiek. Szacuje się, że około 25% młodych współżyjących dziewcząt choć raz zapada na zakażenie. 

Ważna jest edukacja. Najlepiej, aby rozpoczęła się ona jeszcze przed podjęciem współżycia. Niestety, zabezpieczenie przed chorobami przenoszonych drogą płciową nie chroni przed zapaleniami okolic intymnych. W walce z tego typu schorzeniami najważniejsza jest profilaktyka. Zdaniem profesora Wojciecha Rokity "Szczególnie ważne jest u młodych kobiet wyrobienie nawyku dbałości o higienę okolic intymnych, w tym co raz to szersze stosowanie preparatów zawierających substancje działające przeciwzapalnie ale jednocześnie łagodnie, takich jak chlorowodorek benzynamidy". Tantum Rosa jet jedynym na rynku tak bezpiecznym preparatem OTC. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, odkażające i znieczulające. Preparat szybko się wchłania oraz łagodzi objawy infekcji. Zmniejsza obrzęk, przekrwienie śluzówki pochwy oraz sromu. 

Tantum Rosa można stosować na dwa sposoby. Zewnętrznie do nasiadówek, okładów lub przemywania okolic krocza. Wewnętrznie do płukania pochwy. 

Lek polecany jest w przypadku zapaleń sromu i pochwy, zapaleniu szyjki macicy rożnego pochodzenia, także po chemio- i radio-terapii. Polecany również przed i po operacjach ginekologicznych, a także dla higieny podczas połogu. 

Potwierdzeniem skuteczności preparatu jest wieloletnie doświadczenie lekarzy w Polsce oraz za granicą. Przemywania krocza przynajmniej dwa razy dziennie łagodzi ból, usuwa dyskomfort oraz obrzęk po porodzie. 

Czytany 1136 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?