Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 23 maj 2019 14:37

Najczęściej występujące nietolerancje pokarmowe u niemowląt

Nietolerancje pokarmowe u niemowląt to coraz częstszy problem, z którym borykają się świeżo upieczeni rodzice. Większość rodziców zadaje więc sobie pytania: Jakie są najczęstsze nietolerancje pokarmowe? W jaki sposób je wykryć? Czy testy na nietolerancje pokarmowe są miarodajne? Warto więc przyjrzeć się problemowi nietolerancji pokarmowych u niemowląt trochę bliżej.

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa bardzo często mylona jest z alergią pokarmową. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że są to dwa zupełnie odmiennie zjawiska. Pomińmy jednak alergię pokarmową i skupmy się na tym, czym jest nietolerancja pokarmowa. Nietolerancja pokarmowa jest enzymozależna. Co to oznacza? Najprościej wyjaśniając nietolerancja pokarmowa bierze się z powodu braku w organizmie substancji, która jest niezbędna to prawidłowego trawienia. W konsekwencji może prowadzić to do złego wykorzystania wartości zawartych w pokarmach.

Jak wykryć nietolerancję pokarmową u niemowląt?

Najprostszą metodą wykrycia nietolerancji pokarmowych są testy na nietolerancje pokarmowe. Warto wykonać je niezwłocznie, kiedy zachodzi podejrzenie nietolerancji pokarmowych u niemowlęcia. Pozwoli to zapobiec niewłaściwym skutkom ubocznym, które niekiedy mogą spowolnić rozwój psychofizyczny. Mogą być również niebezpieczne nawet dla życia niemowlęcia. 

Testy na nietolerancje pokarmowe - co najczęściej wykrywają?

Najczęściej wykrywaną nietolerancją przez testy na nietolerancję pokarmową jest fenyloketonuria. Nietolerancja polega na tym, że w organizmie odpowiednio nie funkcjonuje enzym hydroksylazy fenyloalaninowej. W wątrobie odpowiada on za przemianę fenyloalaniny w tyrozynę. Fenynoalalina stanowi pomiędzy trzy, a siedem procent wszystkich białek pokarmowych. Na skutek akurat tej nietolerancji pokarmowej w organizmie niemowlęcia może bardzo gwałtownie wzrosnąć stężenie tej substancji. W konsekwencji może wpłynąć to na rozwój mózgu, doprowadzić do jego uszkodzeń, niedorozwoju dziecka i innych zaburzeń neurologicznych.

Równie często spotykaną nietolerancją pokarmową u niemowląt jest nietolerancja laktozy. Polega ona na niedoborze lub braku enzymu, który rozkłada główny cukier mleka. Nietolerancja ta może powodować wzdęcia, bóle brzucha, czy biegunki. 

Kiedy warto wykonać testy na nietolerancję pokarmową?

Testy na nietolerancję pokarmową warto wykonać w momencie zaobserwowania niepokojących objawów takich jak: zaparcia, biegunki, bóle brzucha, wzdęcia. Warto też obserwować czy niemowlę nie staje się płaczliwie lub opuchnięte.

Czytany 76 razy

Artykuły powiązane

 • Jak żyć zdrowo? Jak żyć zdrowo?

  Zastanawiasz się nad tym, jak żyć zdrowo i cieszyć się życiem? Doskonale się składa. Jesteśmy w stanie zaprezentować Ci szereg udogodnień, które pomogą w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości.

 • Masz kompleksy z powodu swojego intymnego wyglądu? Wybierz labioplastykę! Masz kompleksy z powodu swojego intymnego wyglądu? Wybierz labioplastykę!

  Wiele kobiet nie jest w pełni zadowolonych z wyglądu swoich narządów płciowych. W takim przypadku pomoże zabieg labioplastyki!

 • W jaki sposób zmienić swoje życie na lepsze? W jaki sposób zmienić swoje życie na lepsze?

  Zdrowie to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie dostajemy od losu. Jednak nie zawsze dbamy o nie w odpowiedni sposób. Dlatego chcąc zmienić swoje życie na lepsze, warto zadbać o zmianę swoich codziennych nawyków, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Wtedy nie tylko będzie się zdrowszym, ale też zyska lepsze samopoczucie i odzyska pozytywną energię. Jak się do tego zabrać?

 • Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów

  Próbujesz sobie poradzić z regularnym piciem wody i nawilżaniem organizmu, ale nie lubisz smaku zwykłej wody? Dużo trenujesz i obawiasz się niedoboru składników odżywczych w Twoim organizmie? A może po prostu interesujesz się zdrową żywnością i chcesz wprowadzić do swojego życia więcej zdrowych nawyków? Niezależnie od powodu, poznaj produkt, który znakomicie wpłynie na cały Twój organizm!

 • Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje? Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje?

  W gabinecie podologicznym pracuje podolog, czyli specjalista od stóp. Nadal nie jest to w Polsce zbyt popularny zawód. Chociaż to się stopniowo zmienia, ponieważ coraz więcej osób decyduje się odwiedzić taki gabinet. Pamiętaj o tym, że podolog to nie jest lekarz. Z czym warto pójść do gabinetu podologicznego?