Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 23 maj 2019 14:27

Czynniki nasilające atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to choroba przewlekła, która często ujawnia się w pierwszym roku życia dziecka. Jest ona niezwykle uciążliwą przypadłością, która skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak zapobiegać jej nawrotom?

 

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry to alergiczna choroba zapalna wynikająca z reakcji organizmu na działanie alergenu. Nie jest ona chorobą zakaźną, o co jest często podejrzewana z uwagi na jej charakterystyczne objawy:

 • silny i niezwykle dokuczliwy świąd skóry, który powoduje rozdrażnienie przez co dzieci nie są w stanie dobrze i spokojnie spać,
 • wysypka na twarzy (czasami także na owłosionej części głowy) i czerwone, szorstkie policzki,
 • suche zaczerwienione i wysuszone placki przypominające liszaj. Te zmiany skórne występujące najczęściej w okolicach łokci, za uszami, na dłoniach i stopach.

AZS jest chorobą przewlekłą. Może pozostać w stanie ukrytym nawet przez kilka lat, żeby potem znowu dać o sobie znać. Istnieje szereg czynników wywołujących te chorobę. Do głównych zalicza się:

 • predyspozycje genetyczne - atopowe zapalenie skóry pojawia się u innych członków rodziny, np. rodzeństwa,
 • alergeny pokarmowe - np. na mleko krowie lub białko jaj,
 • alergeny wziewne - np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt może się zaostrzyć także w trakcie kontaktu z chemicznymi substancjami drażniącymi dodawanymi do kosmetyków (np. barwniki lub substancje zapachowe), suchym lub/i zimnym powietrzem, dymem papierosowym lub przesuszeniem skóry wynikającym np. ze zbyt długich kąpieli.

Czynniki nasilające AZS u niemowląt

Świąd skóry i wysypka są najczęściej występującymi objawami AZS dotykającymi niemowlaki. Współczesna medycyna pozwala skutecznie leczyć powyższe symptomy, niemniej terapia ta ma jedynie charakter objawowy i nie zapobiega nawrotom choroby. Z uwagi na to rodzice muszą zadbać o prawidłową pielęgnację i nawilżenie wrażliwej skóry dziecka i bezwzględnie ograniczyć jej kontakt z czynnikami chorobotwórczymi, które nasilają atopowe zapalenie skóry u niemowląt, takimi jak:

 • wełna, materiały syntetyczne (sztuczne) oraz wszelkiego rodzaju szorstkie tkaniny mogą skutecznie podrażniać wrażliwą skórę dziecka - niemowlę trzeba ubierać w ubranka wykonane z miękkiej i przewiewnej bawełny. Co ważne, nowe ubranka należy wyprać przed pierwszym założeniem, żeby je zmiękczyć
 • pot - dziecko należy ubierać "na cebulkę" co pozwoli zabezpieczyć je przed działaniem ekstremalnych temperatur. Z chwilą kiedy na spacerze zrobi się cieplej, jedną warstwę można zdjąć, ponieważ pot może doprowadzić do nawrotu lub nasilenia choroby
 • składniki chemiczne (substancje zapachowe lub barwniki) wchodzące w skład detergentów i kosmetyków - należy używać bezzapachowych detergentów i kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwej skóry
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry malucha - zbyt długie kąpiele mogą skutkować tym, że atopowe zapalenie skóry u niemowląt się zaostrzy, dlatego dziecko należy kąpać w wodzie z dodatkiem specjalnych emolientów, płatków owsianych lub krochmalu pamiętając, aby po zakończonej kąpieli delikatnie osuszać skórę (a nie wycierać) oraz nawilżać ją przy pomocy specjalistycznych specyfików (np. emolientów)
 • ekstremalne temperatury powietrza - w trakcie zimnych dni należy szczególnie zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry dziecka z użyciem odpowiedniego emolientu, jako że niskie temperatury i suche powietrze przyczyniają się do podrażnienia skóry
 • alergeny wziewne - jeżeli czynnikiem powodującym atopowe zapalenie skóry są alergeny wziewne, np. roztocza kurzu domowego należy szczególnie zadbać o czystość w mieszkaniu, pamiętając o codziennym przewietrzeniu mieszkania. Podczas gdy winę za atopowe zapalenie skóry u niemowląt ponosi sierść zwierząt, należy całkowicie (w miarę możliwości) ograniczyć kontakt dziecka ze zwierzętami
 • alergeny pokarmowe - kluczową rolę w eliminacji alergenu pokarmowego wywołującego atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest jego rozpoznanie i wyeliminowanie go z diety dziecka. Jeżeli maluch jest karmiony piersią, alergen pokarmowy musi zostać niezwłocznie wyeliminowany z diety mamy.

 

Czytany 92 razy

Artykuły powiązane

 • Jak żyć zdrowo? Jak żyć zdrowo?

  Zastanawiasz się nad tym, jak żyć zdrowo i cieszyć się życiem? Doskonale się składa. Jesteśmy w stanie zaprezentować Ci szereg udogodnień, które pomogą w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości.

 • Masz kompleksy z powodu swojego intymnego wyglądu? Wybierz labioplastykę! Masz kompleksy z powodu swojego intymnego wyglądu? Wybierz labioplastykę!

  Wiele kobiet nie jest w pełni zadowolonych z wyglądu swoich narządów płciowych. W takim przypadku pomoże zabieg labioplastyki!

 • W jaki sposób zmienić swoje życie na lepsze? W jaki sposób zmienić swoje życie na lepsze?

  Zdrowie to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie dostajemy od losu. Jednak nie zawsze dbamy o nie w odpowiedni sposób. Dlatego chcąc zmienić swoje życie na lepsze, warto zadbać o zmianę swoich codziennych nawyków, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Wtedy nie tylko będzie się zdrowszym, ale też zyska lepsze samopoczucie i odzyska pozytywną energię. Jak się do tego zabrać?

 • Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów

  Próbujesz sobie poradzić z regularnym piciem wody i nawilżaniem organizmu, ale nie lubisz smaku zwykłej wody? Dużo trenujesz i obawiasz się niedoboru składników odżywczych w Twoim organizmie? A może po prostu interesujesz się zdrową żywnością i chcesz wprowadzić do swojego życia więcej zdrowych nawyków? Niezależnie od powodu, poznaj produkt, który znakomicie wpłynie na cały Twój organizm!

 • Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje? Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje?

  W gabinecie podologicznym pracuje podolog, czyli specjalista od stóp. Nadal nie jest to w Polsce zbyt popularny zawód. Chociaż to się stopniowo zmienia, ponieważ coraz więcej osób decyduje się odwiedzić taki gabinet. Pamiętaj o tym, że podolog to nie jest lekarz. Z czym warto pójść do gabinetu podologicznego?