Polecane artykuły

 • 1

piątek, 18 sierpień 2017 09:37

Magnez w naszym organizmie

Magnez to makroelement, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. W kościach znajdujemy go około 50-60%, w mięśniach 27%, zaś w innych tkankach miękkich – 19%. We krwi jest to zaledwie 1%. Magnez to pierwiastek będący kofaktorem około 300 reakcji enzymatycznych.

 

Magnez – za co odpowiada?

Magnez zaraz po potasie, jest jednym z ważniejszych kationów wewnątrzkomórkowych. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Bierze udział w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów, a co za tym idzie, dostarcza energię do komórek nerwowych mózgu. Jest w stanie poprawić pamięć, jak i zadziałać uspokajająco, dzięki zmniejszaniu nadpobudliwości komórek nerwowych.

Spośród efektów jego działania warto wymienić zapobieganie nadmiernym skurczom włókien mięśniowych, jak i wspomaganie ich rozkurczu. Odpowiada zatem za prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Tę samą rolę spełnia względem układu krążenia, bowiem reguluje ciśnienie krwi, jak i bierze udział w krzepnięciu krwi.

Niedobory magnezu i objawy

Stan niedoboru magnezu, który utrzymuje się przez dłuższy czas, wedle prowadzonych badań, sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Mowa przede wszystkim o miażdżycy i zwiększonym ryzyku rozwoju nowotworów.

Objawy sugerujące niedobór magnezu to bezsenność, nadmierne zmęczenie oraz rozdrażnienie. Często odczuwane są kołatania serca oraz powtarzające się skurcze mięśni czy też drganie powiek.

Nadmiar i skutki

Przedawkowanie magnezu to sytuacja dość rzadka, ponieważ im więcej jest go w organizmie, tym słabiej jest wchłaniany i za usuwanie jego nadmiaru odpowiadają nerki. Jeśli jednak zmagamy się z nudnościami, biegunkami, zawrotami głowy oraz trudnościami z oddychaniem, przyczyną może być jego nadmiar.

Uzupełnianie niedoborów

Naturalny sposób na uzupełnienie niedoborów to spożywanie surowych warzyw oraz owoców. Spożywanie pokarmów o wysokiej jego zawartości, jak chociażby produktów zbożowych. Znajdujemy go również w orzechach oraz owocach morza. W razie potrzeby można wspomóc się suplementacją.

27%, zaś w innych tkankach miękkich – 19%. We krwi jest to zaledwie 1%. Magnez to pierwiastek będący kofaktorem około 300 reakcji enzymatycznych.

Czytany 255 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.