piątek, marzec 29, 2024
poniedziałek, 30 marzec 2020 19:22

Leczenie wymagające specjalistów

Lekarze specjaliści Lekarze specjaliści

Jest wiele dziedzin medycyny, w których pomoc lekarza jest niezbędna. Eksperci chirurgii ręki, kardiologii, neurochirurgii i wielu innych specjalizacji, codziennie pomagają pacjentom w powrocie do zdrowia, a często ratują im życie. Sprawdźmy, jak wyglądają niektóre z nich.

Lekarz, doktor, medyk w potocznej nomenklaturze mogą oznaczać jedną osobę. Choć to nie do końca prawda to mówiąc w ten sposób, myślimy o specjaliście, profesjonaliście i kompetentnej osobie, do której zwracamy się o pomoc. Dlatego szeroko rozumiane zawody medyczne cieszą się zaufaniem społeczeństwa. Zaangażowanie, wiedza i doświadczenie to aktywa ekspertów, do których często ustawiają się długie kolejki. Dzieje się tak, gdyż mogą oni znacząco poprawić nasz komfort życia, a nawet je uratować w sytuacji, gdy nikt nie dawał nam już żadnych szans. Poważne dolegliwości to nie trywialne przeziębienie, z którym rozprawimy się czosnkiem i gorącym mlekiem. To świat dla większości z nas zupełnie obcy, a mimo tego czasami do niego wchodzimy zupełnie bezbronni. Wówczas szukamy wsparcia.

Nasze ręce

Używamy ich codziennie. Większość czynności, które wykonujemy w ciągu dnia, możliwa jest dzięki nim. Umożliwiają pracę, ubieranie się czy przygotowanie porannej kawy. Bez nich świat wydaje się ograniczony i niedostępny. Często przemęczamy je, wykonując różne zawody czy uprawiając sport. Dopiero kiedy zaczynają nam doskwierać bóle lub - co gorsza - schorzenia to wzrasta nasze zainteresowanie. Niektóre dolegliwości pojawiają się z wiekiem, inne zależą od genów, a jeszcze inne mamy na własne życzenie.

Najpopularniejsze dolegliwości to te związane ze złamaniami i skręceniami. Pojawiają się nagle, o różnym stopniu komplikacji z niewiadomym efektem po zakończeniu leczenia. Niektóre schorzenia jak cieśnia nadgarstka potrafią rozwijać się latami. Długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka wywołuje różne skutki. Wyróżnić można drętwienie i mrowienie palców, zanik mięśni kłębu kciuka, osłabienie siły chwytu, brak precyzji i ograniczenia ruchów. Wspomniane przypadłości mogą znacząco utrudnić wykonywanie pracy i codziennych czynności.

Leczenie uzależnione jest od wielu czynników, do których dopasowywane są odpowiednie rozwiązania. Skutecznymi metodami są farmakoterapia, czasowe unieruchomienie kończyny, rehabilitacja czy fizykoterapia, w której używa się np. laserów. Bardziej zaawansowane schorzenia wymagają operacji, która pomoże w usunięciu przyczyn dolegliwości. W takiej sytuacji należy odwiedzić specjalistę ortopedii, który podejmie się wykonania zabiegu. Jednym z takich lekarzy jest Maciej Klich, który specjalizuje się w leczeniu chorób i urazów ręki, łokcia i nadgarstka.

Układ nerwowy

Neurochirurgia to wymagająca wysokich kompetencji dyscyplina medycyny, która pomaga w leczeniu chorób układu nerwowego. Przedmiotem zainteresowania tej specjalizacji są nerwy obwodowe, układ naczyniowy, mózgowie czy rdzeń kręgowy. To metoda inwazyjna, która poprzedzona jest konsultacjami z innymi specjalistami. Lekarz, przeprowadzając wywiad, analizując dotychczasowe wyniki, może zalecić pacjentowi dodatkowe badania. Dopiero po zebraniu wszystkich danych można postawić skuteczną diagnozę.

Metody leczenia lekko inwazyjne obejmują np. mikro discektomie odcinka szyjnego lub lędźwiowego kręgosłupa, stabilizacja kręgów implantem elastycznym czy endoskopowe usunięcie przepukliny dysku. W przypadku poważniejszych schorzeń takich jak usunięcie guzów mózgu i zmian nowotworowych w obrębie kanału kręgowego, operacje wodogłowia czy operacje tętniaków mózgu wykonuje się operację. Obie sytuacje wymagają szerokich kompetencji, umiejętności i wiedzy. Jednym z lekarzy specjalistów w tej dziedzinie, jest Grzegorz Piwowarski neurochirurg, który wielokrotnie zwyciężał w walce z dolegliwościami pacjentów.

Z lekarzem spotykamy się kilkukrotnie, ale zakres czynności, które wykonuje on dla pacjenta, jest znacznie szerszy. Przygotowanie i analiza dokumentacji oraz badań. Wnikliwe konsultacje z innymi specjalistami. Zabieg i obserwacja oraz zalecenia pooperacyjne wymagają nie tylko wiedzy, ale szeregu innych umiejętności, które pozwalają na indywidualne i merytoryczne podejście do każdego pacjenta. Dzięki temu stojąc przed wymagającą operacją, wiemy, że mamy nieocenione wsparcie i silnego sprzymierzeńca po swojej stronie.

Istnieje wiele chorób, które podyktowane są czynnikami genetycznymi, wiekiem czy nawet incydentalnym zdarzeniem. W takich sytuacjach może pojawić się konieczność dogłębnego zbadania i przeprowadzenia skutecznego leczenia. Jeśli doskwierają nam ostre, nawracające bóle, to nie wolno lekceważyć takich symptomów. Diagnoza na wczesnym etapie choroby daje większe szanse na wyzdrowienie, a czasami w grę wchodzi walka o przeżycie. Dlatego nigdy nie wolno bagatelizować nawracających problemów, gdyż mogą one świadczyć o czymś poważniejszym. Dobrze, że w takich sytuacjach mamy do kogo zwrócić się o pomoc. Więcej znajdziesz na https://bit.ly/2FQNJMM

Media