Polecane artykuły

 • 1
środa, 16 październik 2019 17:35

Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

Niski indeks glikemiczny Niski indeks glikemiczny

Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

Zdrowa dieta to nie tylko podstawa dobrego samopoczucia, ale także atrakcyjnego wyglądu. Przy wyborze właściwej diety należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Jednym z nich jest tak zwany ładunek glikemiczny. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest ładunek glikemiczny?

Ładunek glikemiczny, czyli w skrócie ŁG, to specjalny czynnik, który opisuje nie tylko indeks glikemiczny produktów, ale także ilość węglowodanów, która się w nich znajduje.

Gdy posiłek ma wysoki ładunek glikemiczny, oznacza to, że powoduje on szybsze zwiększenie stężenia glukozy we krwi – już po jego spożyciu. W rezultacie może prowadzić to do szybszego odkładania się tkanki tłuszczowej, a tym samym do zwiększenia masy ciała.

Zatem wtedy, gdy chcemy odżywiać się zdrowo, warto wybierać te produkty, które mają niski ładunek glikemiczny. Wtedy można skuteczniej dążyć do redukcji wagi i czuć się lepiej!

Jak sprawdzić ładunek glikemiczny produktów spożywczych?

Obliczenie ładunku glikemicznego różnych produktów spożywczych jest bardzo proste. W tym celu należy zastosować wzór:

ŁG = W * IG / 100

ŁG – ładunek glikemiczny

W – ilość węglowodanów w danej porcji

IG – indeks glikemiczny

Praktyczny kalkulator do obliczania ładunku glikemicznego można znaleźć także na stronie internetowej trenera i dietetyka Dawida Woźniakowskiego: https://dawidwozniakowski.pl/dieta/ladunek-glikemiczny/.

Jakie produkty posiadają niski ładunek glikemiczny?

Produkty mające niski indeks glikemiczny nie zawsze odznaczają się niskim ładunkiem glikemicznym. Zdarza się, że produkty o niskim indeksie mają wyższy ładunek glikemiczny oraz na odwrót.

Przykładowe produkty z niskim ładunkiem glikemicznym:

 • pieczywo razowe, jęczmienne, gryczane, żytnie,
 • naturalne płatki zbożowe,
 • mleko i jego przetwory,
 • owoce, w tym banany niedojrzałe, pomarańcze, jabłka, śliwki, truskawki, gruszki, mango, morele, ananasy, arbuz,
 • warzywa, w tym marchew, kukurydza, warzywa strączkowe,
 • orzechy.

Zaplanowanie i odpowiednie skomponowanie wartościowych posiłków nie musi być trudnym zadaniem. Znajomość takich wielkości jak indeks i ładunek glikemiczny niewątpliwie może w tym pomóc. Wszystko po to, by mieć pewność, że dostarczamy organizmowi wszystkiego, co potrzebne.

Czytany 346 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.