Polecane artykuły

 • 1

środa, 16 październik 2019 17:35

Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

Niski indeks glikemiczny Niski indeks glikemiczny

Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

Zdrowa dieta to nie tylko podstawa dobrego samopoczucia, ale także atrakcyjnego wyglądu. Przy wyborze właściwej diety należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Jednym z nich jest tak zwany ładunek glikemiczny. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest ładunek glikemiczny?

Ładunek glikemiczny, czyli w skrócie ŁG, to specjalny czynnik, który opisuje nie tylko indeks glikemiczny produktów, ale także ilość węglowodanów, która się w nich znajduje.

Gdy posiłek ma wysoki ładunek glikemiczny, oznacza to, że powoduje on szybsze zwiększenie stężenia glukozy we krwi – już po jego spożyciu. W rezultacie może prowadzić to do szybszego odkładania się tkanki tłuszczowej, a tym samym do zwiększenia masy ciała.

Zatem wtedy, gdy chcemy odżywiać się zdrowo, warto wybierać te produkty, które mają niski ładunek glikemiczny. Wtedy można skuteczniej dążyć do redukcji wagi i czuć się lepiej!

Jak sprawdzić ładunek glikemiczny produktów spożywczych?

Obliczenie ładunku glikemicznego różnych produktów spożywczych jest bardzo proste. W tym celu należy zastosować wzór:

ŁG = W * IG / 100

ŁG – ładunek glikemiczny

W – ilość węglowodanów w danej porcji

IG – indeks glikemiczny

Praktyczny kalkulator do obliczania ładunku glikemicznego można znaleźć także na stronie internetowej trenera i dietetyka Dawida Woźniakowskiego: https://dawidwozniakowski.pl/dieta/ladunek-glikemiczny/.

Jakie produkty posiadają niski ładunek glikemiczny?

Produkty mające niski indeks glikemiczny nie zawsze odznaczają się niskim ładunkiem glikemicznym. Zdarza się, że produkty o niskim indeksie mają wyższy ładunek glikemiczny oraz na odwrót.

Przykładowe produkty z niskim ładunkiem glikemicznym:

 • pieczywo razowe, jęczmienne, gryczane, żytnie,
 • naturalne płatki zbożowe,
 • mleko i jego przetwory,
 • owoce, w tym banany niedojrzałe, pomarańcze, jabłka, śliwki, truskawki, gruszki, mango, morele, ananasy, arbuz,
 • warzywa, w tym marchew, kukurydza, warzywa strączkowe,
 • orzechy.

Zaplanowanie i odpowiednie skomponowanie wartościowych posiłków nie musi być trudnym zadaniem. Znajomość takich wielkości jak indeks i ładunek glikemiczny niewątpliwie może w tym pomóc. Wszystko po to, by mieć pewność, że dostarczamy organizmowi wszystkiego, co potrzebne.

Czytany 313 razy

Artykuły powiązane

 • Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów

  Próbujesz sobie poradzić z regularnym piciem wody i nawilżaniem organizmu, ale nie lubisz smaku zwykłej wody? Dużo trenujesz i obawiasz się niedoboru składników odżywczych w Twoim organizmie? A może po prostu interesujesz się zdrową żywnością i chcesz wprowadzić do swojego życia więcej zdrowych nawyków? Niezależnie od powodu, poznaj produkt, który znakomicie wpłynie na cały Twój organizm!

 • Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje? Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje?

  W gabinecie podologicznym pracuje podolog, czyli specjalista od stóp. Nadal nie jest to w Polsce zbyt popularny zawód. Chociaż to się stopniowo zmienia, ponieważ coraz więcej osób decyduje się odwiedzić taki gabinet. Pamiętaj o tym, że podolog to nie jest lekarz. Z czym warto pójść do gabinetu podologicznego?

 • Krzem w organizmie Krzem w organizmie

  Krzem jest pierwiastkiem stanowiącym absolutną podstawę suplementacji organizmu – szczególnie ze względu na jego udział w tkance łącznej. Jego rola w organizmie jest ciągle niedoceniana pomimo wiarygodnych wyników badan klinicznych.

 • 5 praktycznych wskazówek dla rodziców zdrowego przedszkolaka 5 praktycznych wskazówek dla rodziców zdrowego przedszkolaka

  Infekcje u dziecka to ogromne wyzwanie dla małego organizmu, ale też duży stres dla rodziców, bo nawet niepozorne przeziębienie, jeśli nie zostanie odpowiednio wyleczone może nieść za sobą niekorzystne dla zdrowia powikłania. Właśnie dlatego już od pierwszych lat życia warto zadbać o to, aby nasz przedszkolak był zdrowy, niezależnie choćby od pogody za oknem.

 • Codziennie w dobrej formie! Codziennie w dobrej formie!

  Co raz więcej mówi się o standardach wytwarzania suplementów diety, a właściwie o tym co składa się na tabletkę. W wielu przypadkach są to składniki, stosowane po to, aby obrała ona odpowiedni kształt, formę czy kolor.