Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 13 listopad 2018 10:58

Jak zachęcić dziecko do dbania o zęby?

Warto przekonać na wstępie swoją pociechę, że mycie zębów to prawdziwa zabawa. Dzięki temu maluch będzie miał pozytywne skojarzenia z tą codzienną czynnością i chętnie sięgnie po pastę oraz szczoteczkę. Należy podkreślić, że o jakości zębów dziecka nie decydują wyłącznie geny. Kluczowe znaczenie mają także dieta oraz wyuczone nawyki. Jak przekonać dziecko, że o zęby trzeba dbać?

Kiedy należy zacząć dbać o zęby?

Warto wiedzieć, że już niemowlę powinno mieć regularnie przemywane dziąsła.Momentem, w którym rozpoczyna się systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej,jest pojawienie się pierwszych ząbków. Brak odpowiedniej pielęgnacji możeprzełożyć się na poważne konsekwencje zdrowotne.

Dziecięce akcesoria do mycia zębów

Jeżeli chcesz, by Twoja pociecha chętnie sięgała po szczoteczkę, pozwól jej samodzielnie wybrać akcesoria. W sklepach znajdują się różnorodne dziecięce szczoteczki do zębów m.in. z bohaterami ulubionych kreskówek. Ważne jest, by akcesoria były przeznaczone dla dzieci - szczoteczki dla dorosłych są zbyt twarde,co może prowadzić do powstawania ran w jamie ustnej. Od samego początku konieczne jest, by uczyć dzieci prawidłowego przechowywania szczoteczki. Należy ją wymieniać minimum co 3 miesiące. Niech dziecko uczestniczy w procesie wyboru akcesoriów, jednak wyborom nie może podlegać sama kwestia szczotkowania. Zachęcaj dziecko, ale nie pytaj, czy umyje zęby, gdyż będzie mieć możliwość odmówienia.

Mycie zębów = zabawa

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko nabrało właściwych nawyków, spróbujcie myć zęby jednocześnie. Pokaż, że dbanie o higienę jamy ustnej jest świetną zabawą. To także idealna okazja, by kontrolować czas oraz technikę szczotkowania. By odmierzać czas, możecie wykorzystać zabawny minutnik lub ulubioną dziecięcą piosenkę.

Ucząc dziecka prawidłowego szczotkowania, podaj mu lusterko, prowadź rękę i zademonstruj ruchy, które powinno ono wykonywać. Dobrym pomysłem jest także nadanie zębom zabawnych imion. W ten sposób staną się one bohaterami, o które trzeba dbać. W końcu Twoja pociecha jest za nie odpowiedzialna. Nie strasz dziecka, gdyż może to sprawić, że będzie się ono bać wizyt u stomatologa.

Nagradzanie po szczotkowaniu

Jeśli Twój maluch świetnie sobie radzi, pomyśl o nagrodzie. Dobrym wyborem będą naklejki, które maluch będzie wklejał do specjalnie przygotowanego zeszytu. Absolutnie nie wybieraj słodyczy! Pamiętaj, by podczas szczotkowania, przebywać w łazience. Pozwoli to wyrobić w dziecku odpowiedni nawyk. Trzeba także pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa dziecięcego. On także udzieli niezbędnych wskazówek dotyczących dbania o jamę ustną najmłodszych.

Dziękujemy portalowi Dentalwhite.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Czytany 315 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.