wtorek, 13 listopad 2018 10:58

Jak zachęcić dziecko do dbania o zęby?

Warto przekonać na wstępie swoją pociechę, że mycie zębów to prawdziwa zabawa. Dzięki temu maluch będzie miał pozytywne skojarzenia z tą codzienną czynnością i chętnie sięgnie po pastę oraz szczoteczkę. Należy podkreślić, że o jakości zębów dziecka nie decydują wyłącznie geny. Kluczowe znaczenie mają także dieta oraz wyuczone nawyki. Jak przekonać dziecko, że o zęby trzeba dbać?

Kiedy należy zacząć dbać o zęby?

Warto wiedzieć, że już niemowlę powinno mieć regularnie przemywane dziąsła.Momentem, w którym rozpoczyna się systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej,jest pojawienie się pierwszych ząbków. Brak odpowiedniej pielęgnacji możeprzełożyć się na poważne konsekwencje zdrowotne.

Dziecięce akcesoria do mycia zębów

Jeżeli chcesz, by Twoja pociecha chętnie sięgała po szczoteczkę, pozwól jej samodzielnie wybrać akcesoria. W sklepach znajdują się różnorodne dziecięce szczoteczki do zębów m.in. z bohaterami ulubionych kreskówek. Ważne jest, by akcesoria były przeznaczone dla dzieci - szczoteczki dla dorosłych są zbyt twarde,co może prowadzić do powstawania ran w jamie ustnej. Od samego początku konieczne jest, by uczyć dzieci prawidłowego przechowywania szczoteczki. Należy ją wymieniać minimum co 3 miesiące. Niech dziecko uczestniczy w procesie wyboru akcesoriów, jednak wyborom nie może podlegać sama kwestia szczotkowania. Zachęcaj dziecko, ale nie pytaj, czy umyje zęby, gdyż będzie mieć możliwość odmówienia.

Mycie zębów = zabawa

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko nabrało właściwych nawyków, spróbujcie myć zęby jednocześnie. Pokaż, że dbanie o higienę jamy ustnej jest świetną zabawą. To także idealna okazja, by kontrolować czas oraz technikę szczotkowania. By odmierzać czas, możecie wykorzystać zabawny minutnik lub ulubioną dziecięcą piosenkę.

Ucząc dziecka prawidłowego szczotkowania, podaj mu lusterko, prowadź rękę i zademonstruj ruchy, które powinno ono wykonywać. Dobrym pomysłem jest także nadanie zębom zabawnych imion. W ten sposób staną się one bohaterami, o które trzeba dbać. W końcu Twoja pociecha jest za nie odpowiedzialna. Nie strasz dziecka, gdyż może to sprawić, że będzie się ono bać wizyt u stomatologa.

Nagradzanie po szczotkowaniu

Jeśli Twój maluch świetnie sobie radzi, pomyśl o nagrodzie. Dobrym wyborem będą naklejki, które maluch będzie wklejał do specjalnie przygotowanego zeszytu. Absolutnie nie wybieraj słodyczy! Pamiętaj, by podczas szczotkowania, przebywać w łazience. Pozwoli to wyrobić w dziecku odpowiedni nawyk. Trzeba także pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa dziecięcego. On także udzieli niezbędnych wskazówek dotyczących dbania o jamę ustną najmłodszych.

Dziękujemy portalowi Dentalwhite.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Czytany 422 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.