Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 13 listopad 2018 09:58

Jak zachęcić dziecko do dbania o zęby?

Warto przekonać na wstępie swoją pociechę, że mycie zębów to prawdziwa zabawa. Dzięki temu maluch będzie miał pozytywne skojarzenia z tą codzienną czynnością i chętnie sięgnie po pastę oraz szczoteczkę. Należy podkreślić, że o jakości zębów dziecka nie decydują wyłącznie geny. Kluczowe znaczenie mają także dieta oraz wyuczone nawyki. Jak przekonać dziecko, że o zęby trzeba dbać?

Kiedy należy zacząć dbać o zęby?

Warto wiedzieć, że już niemowlę powinno mieć regularnie przemywane dziąsła.Momentem, w którym rozpoczyna się systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej,jest pojawienie się pierwszych ząbków. Brak odpowiedniej pielęgnacji możeprzełożyć się na poważne konsekwencje zdrowotne.

Dziecięce akcesoria do mycia zębów

Jeżeli chcesz, by Twoja pociecha chętnie sięgała po szczoteczkę, pozwól jej samodzielnie wybrać akcesoria. W sklepach znajdują się różnorodne dziecięce szczoteczki do zębów m.in. z bohaterami ulubionych kreskówek. Ważne jest, by akcesoria były przeznaczone dla dzieci - szczoteczki dla dorosłych są zbyt twarde,co może prowadzić do powstawania ran w jamie ustnej. Od samego początku konieczne jest, by uczyć dzieci prawidłowego przechowywania szczoteczki. Należy ją wymieniać minimum co 3 miesiące. Niech dziecko uczestniczy w procesie wyboru akcesoriów, jednak wyborom nie może podlegać sama kwestia szczotkowania. Zachęcaj dziecko, ale nie pytaj, czy umyje zęby, gdyż będzie mieć możliwość odmówienia.

Mycie zębów = zabawa

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko nabrało właściwych nawyków, spróbujcie myć zęby jednocześnie. Pokaż, że dbanie o higienę jamy ustnej jest świetną zabawą. To także idealna okazja, by kontrolować czas oraz technikę szczotkowania. By odmierzać czas, możecie wykorzystać zabawny minutnik lub ulubioną dziecięcą piosenkę.

Ucząc dziecka prawidłowego szczotkowania, podaj mu lusterko, prowadź rękę i zademonstruj ruchy, które powinno ono wykonywać. Dobrym pomysłem jest także nadanie zębom zabawnych imion. W ten sposób staną się one bohaterami, o które trzeba dbać. W końcu Twoja pociecha jest za nie odpowiedzialna. Nie strasz dziecka, gdyż może to sprawić, że będzie się ono bać wizyt u stomatologa.

Nagradzanie po szczotkowaniu

Jeśli Twój maluch świetnie sobie radzi, pomyśl o nagrodzie. Dobrym wyborem będą naklejki, które maluch będzie wklejał do specjalnie przygotowanego zeszytu. Absolutnie nie wybieraj słodyczy! Pamiętaj, by podczas szczotkowania, przebywać w łazience. Pozwoli to wyrobić w dziecku odpowiedni nawyk. Trzeba także pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa dziecięcego. On także udzieli niezbędnych wskazówek dotyczących dbania o jamę ustną najmłodszych.

Dziękujemy portalowi Dentalwhite.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Czytany 190 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.