Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 14 styczeń 2020 13:13

Jak walczyć z żylakami?

Rajstopy uciskowe Rajstopy uciskowe

Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

Podczas leczenia przydatne mogą okazać się rajstopy uciskowe, które równie często są stosowane profilaktycznie (gdy w rodzinie jest tendencja do żylaków). Jak walczyć z żylakami?

 

Żylaki – ogólna charakterystyka

Problem żylaków na nogach występuje u nawet co czwartej osoby, a co ciekawe – większość z nich odziedziczyła tendencję do nich po przodkach.. Ich powstawaniu mogą również sprzyjać:

 • kilka przebytych ciąż,

 • siedzący lub stojący charakter pracy,

 • szybkie przybieranie na wadze, którego efektem może być otyłość,

 • częste korzystanie z solariów i sauny,

 • hormonoterapia.

Żylaki to typowy objaw niewydolności żylnej, która w skrajnych przypadkach może przyczynić się do rozwoju trudno gojących się ran (owrzodzeń).

Żylaki - objawy

Na początku pojawia się uczucie ciężkości nóg, zwłaszcza pojawiające się wieczorem. Następnie zaczynają doskwierać bóle w okolicy kostek, bóle wewnątrz łydki podczas stania, bądź siedzenia, obrzęk, jak i również silne nocne skurcze łydek. W przypadku częstego budzenia się w nocy z powodu dokuczliwych skurczy, zamiast tracić pieniądze o preparaty zawierające magnez, należy sprawdzić, czy nie występuje ryzyko przewlekłej niewydolności żylnej nóg, która o wiele częściej jest przyczyną tego typu dolegliwości. Później pojawiają się pajączki naczyniowe, a na końcu żylaki. Rekomenduje się przy pierwszych tego typu sygnałach niezwłocznie zwrócić się do lekarza specjalisty – najlepiej flebologa, który jest specjalistą zajmującym się właśnie żylakami. Przewlekła choroba żylna jest skutkiem cofania się krwi płynącej w naczyniach żylnych w konsekwencji uszkodzenia zastawek odpowiedzialnych za przepuszczanie krwi tylko w jedną stronę. Cofająca się krew kumuluje się w żyłach nóg, które są najbardziej oddalone od serca, rozciągając ich ściany. To właśnie jest główną przyczyną żylaków.

Żylaki – leczenie

Najbardziej popularnymi metodami usuwania żylaków są:

 • Nowoczesna metoda usuwania laserem – polega na uniemożliwieniu dopływu krwi do naczynia, dzięki czemu zostaje one „wyłączone” z krwiobiegu.

 • Klejenie żył – dostęp do naczynia żylnego uzyskiwany jest przy pomocy wyjątkowo delikatnych zestawów do nakłuć skóry, co wyklucza jej nacinanie.

 • Zabiegi hybrydowe - w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie kilku metod usuwania żylaków podczas jednego zabiegu, np. laseroterapii z jednoczasową skleroterapią.

Czytany 175 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.