niedziela, czerwiec 23, 2024
wtorek, 14 styczeń 2020 13:18

Jak poprawić smarowanie stawów?

Kwas hialuronowy Kwas hialuronowy

Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

W takiej sytuacji warto pomyśleć o preparatach dbających o ich zdrowie jak np. kwas hialuronowy. Co jeszcze sprzyja dobrej kondycji stawów?

Stawy – ogólna charakterystyka

Układ kostny człowieka składa się aż 206 kości połączonych ze sobą różnego rodzaju stawami. W zależności od kształtu, wielkości pełnią one inne funkcje, dzięki którym możliwe jest wykonywanie wielu różnych czynności. Tak więc staw:

  • zawiasowy (łokieć, kolano, kostka) – porusza się tylko w jednej płaszczyźnie, co umożliwia takie ruchy jak przesuwanie czy podnoszenie;

  • obrotowy (szyjny odcinek kręgosłupa) umożliwia kręcić głową;

  • panewkowy (ulokowany w barku i biodrze) pozwala ruszać ręką czy nogą we wszystkich kierunkach, tak więc umożliwia zataczać koła czy robić wymachy;

  • siodełkowy (między kciukiem a nadgarstkiem) ułatwia wykonywanie ruchu w dwóch płaszczyznach, np. chwycenie szklanki.

Jak uniknąć problemów ze stawami?

Ponad 7 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju choroby reumatyczne (w tym również schorzenia stawów). Nawet trzy razy częściej pacjentami są kobiety, które posiadają różne odmiany choroby zwyrodnieniowej stawów. Przyczyną tej niekorzystnej dla płci statystyki jest fakt, iż panie nie bardziej nie dbają o swoje stawy i nie oszczędzają ich. Zazwyczaj lekceważą one dolegliwości, a zaistniały ból łagodzą tabletką lub maścią. Takie postępowanie nie likwiduje przeciążenia stawów, które jest główną przyczyną zmian zwyrodnieniowych.

Tymczasem aktywność fizyczna jest jedną z najbardziej istotnych metod pozwalających na wzmocnienie mięśni, kości i utrzymanie właściwej ruchomości stawów, a także zapobieganie ich zesztywnieniu. Stawy potrzebują nie tylko regularnego uprawiania sportu, ale i zwykłej, codziennej gimnastyki, która wzmacnia mięśnie, a te z kolei są bardzo ważnym wsparciem dla stawów. Panią szczególnie zaleca się pływanie i gimnastykę w wodzie, ponieważ ten rodzaj aktywności ruchowej doskonale usprawnia zaniedbane stawy.

Ponadto stosowanie równomiernych obciążeń w życiu codziennym, w postaci np. rozłożenia zakupów do dwóch różnych siatek o podobnej wadze i noszenie ich każdej w innej ręce, uchroni stawy barków, kolan i nadgarstków przed uszkodzeniami. Natomiast stosowanie butów z elastyczna podeszwą amortyzującą wstrząsy powstałe w trakcie stąpania jest idealnym rozwiązaniem dla ochrony kondycji stawów.

Oprócz powyższych zdrowie stawów można wspomóc:

  • stosując dietę śródziemnomorską,

  • spożywając produkty bogate w kwas hialuronowy, glukozaminę, kolagen typu II i chondroitynę;

  • włączając do diety owoce, imbir oraz olej z lnu.