W trakcie leczenia stosuje się preparaty bogate w żelazo, jak np. Szelazo sr. Jakie są inne objawy anemii?
Anemia – ogólna charakterystyka
Anemia jest chorobą opartą o zmniejszenie się poniżej normy liczby erytrocytów (czerwonych krwinek) bądź stężenia hemoglobiny we krwi (przy właściwej ilości czerwonych krwinek).
Główne objawy anemii są dość wyraźne i bardzo często bagatelizowane, ponieważ przypominają stan przemęczenia, który towarzyszy przepracowaniu, niewyspaniu i życiu w ciągłym stresie. Tak więc, w przypadku posiadania takich objawów, należy podjąć diagnostykę i leczenie.
Anemia wbrew pozorom jest traktowana jako choroba dość poważna, ponieważ hemoglobina przenosi tlen niezbędny do życia wszystkim komórkom i narządom, a jego niedostatek jest szczególnie dotkliwy i niebezpieczny dla mózgu i serca – organów cechujących się wyjątkową wrażliwością na niedotlenienie.
Objawy anemii
Do głównych objawów anemii zaliczane są:
osłabienie
uczucie zmęczenia i znużenia, które nie ustępuje nawet po odpoczynku
zawroty głowy
bladość skóry oraz blade błony śluzowe
włosy łamliwe, przesuszone, wypadające.
Kołatanie serca (często mylone z nerwicą)
senność
problemy z pamięcią i koncentracją (wywołane przemęczeniem i stresem)
skłonność do depresji
zaburzenia neurologiczne (zaburzenia czucia głębokiego i wibracji, spastyczność, parestazje)
ospałość
zmiany osobowości
reakcje paranoidalne
Anemia – leczenie
Leczenie anemii zależy od przyczyny jej wystąpienia. Na przykład, anemię spowodowaną niedoborem żelaza zwykle leczy się poprzez uzupełnienie tego makroskładniku suplementami diety jak np. szelazo sr. Jest ono doskonałym połączeniem żelaza i witamin. Ponadto, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety.
W przypadku sferocytozy wrodzonej będącej chorobą genetyczną, nie jest możliwe zastosowania leczenia przyczynowego, bardziej opiera się na stosowaniu leków takich jak glikokortykosteroidy, androgeny czy erytropoetyna. Terapia obejmuje również przetoczenie erytrocytów, a w ciężkich przypadkach nawet usunięcie śledziony.