Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 16 kwiecień 2019 10:20

Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

W jaki zatem sposób możemy je prawidłowo oczyszczać, aby nie doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób?

 

Czym są przestrzenie międzyzębowe?

Przestrzenie międzyzębowe jak sama nazwa wskazuje, są to wolne miejsca pomiędzy jednym zębem a drugim, ograniczone przez powierzchnie styczne. Są one bardzo trudno dostępne, a przedostanie się do ich zakamarków przy użyciu tradycyjnych szczoteczek do zębów jest po prostu niemożliwe. Nie oznacza to jednak, iż przestrzenie międzyzębowe powinny być przez nas lekceważone. Są to bowiem obszary narażone na powstawanie próchnicy, która ze względu na swoje umiejscowienie jest bardzo często wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium. Co więcej, w lukach pomiędzy naszym uzębieniem gromadzą się także resztki pokarmów, a nieusunięte mogą prowadzić do pojawiania się w tych obszarach bakterii.
Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Nicie dentystyczne

Mimo, iż nicie dentystyczne są produktem niedrogim i łatwo dostępnym, to jednak wiele osób nie jest chętnych do ich stosowania. Powodem jest trudna technika czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, a ponadto początki w wielu przypadkach wiążą się z podrażnieniami dziąseł. Ruchy, jakie możemy wykonywać taką nicią to "góra-dół", nie wolno natomiast wykonywać ruchów poziomych! Do codziennego użytku wystarczy ok. 40-50 cm nici dentystycznej, którą zawijamy wokoło środkowych palców mocno napinając, a następnie wkładamy między zęby i układamy w kształt litery C, wykonując wyżej opisane ruchy.
Początki bywają trudne, jednakże jeśli przetrwamy towarzyszący im dyskomfort, to regularne używanie nici dentystycznych przestanie być skomplikowane, a ponadto pozwali na utrzymanie zdrowych dziąseł oraz ochroni nasze zęby przed powstawaniem ubytków.

Szczoteczka międzyzębowa

Kolejnym produktem zalecanym do oczyszczania powierzchni międzyzębowych jest szczoteczka międzyzębowa. Jednakże dla jej prawidłowego użytku oraz otrzymania oczekiwanych rezultatów konieczny jest wybór odpowiedniego rozmiaru i kształtu, dopasowanego do wolnych miejsc pomiędzy zębami w naszej jamie ustnej. Szczoteczka międzyzębowa dostępna jest wariancie cylindrycznym, stożkowym oraz jednopęczkowym.

Irygatory
Za najskuteczniejszy, a przy tym najmniej inwazyjny przyrząd uważa się irygator, który wykorzystuje strumień wody znajdującej się pod ciśnieniem do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmów. Jego zaletą jest przede wszystkim brak powodowania podrażnień już od pierwszego użycia, łatwa obsługa, możliwość regulacji ciśnienia wody, a także duży pojemnik na wodę, który pozwoli oczyścić całą jamę ustną.

Czytany 191 razy

Artykuły powiązane

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści. 

 • Niacyna - zdrowotne konsekwencje jej niedoboru Niacyna - zdrowotne konsekwencje jej niedoboru

   Niacyna, inaczej określana jako witamina B3 lub witamina PP nie jest obojętna dla naszego organizmu, a jej niedobory mogą wywoływać negatywne dla zdrowia konsekwencje, takie jak m.in. pelagra. Jakimi właściwościami wyróżnia się niacyna oraz w jaki sposób można utrzymać jej prawidłowy poziom? 

 • Zgaga - skąd się bierze i jak z nią walczyć? Zgaga - skąd się bierze i jak z nią walczyć?

  Zgaga jest dolegliwością układu pokarmowego, która najczęściej pojawia się po obitym posiłku. Objawia się ona nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, dlatego też w takich przypadkach ratunkiem okazuje się odpowiedni lek na zgagę. Co powoduje tę dolegliwość oraz w jaki sposób możemy z nią walczyć? 

 • Najczęściej występujące nietolerancje pokarmowe u niemowląt Najczęściej występujące nietolerancje pokarmowe u niemowląt

  Nietolerancje pokarmowe u niemowląt to coraz częstszy problem, z którym borykają się świeżo upieczeni rodzice. Większość rodziców zadaje więc sobie pytania: Jakie są najczęstsze nietolerancje pokarmowe? W jaki sposób je wykryć? Czy testy na nietolerancje pokarmowe są miarodajne? Warto więc przyjrzeć się problemowi nietolerancji pokarmowych u niemowląt trochę bliżej.