wtorek, 16 kwiecień 2019 12:20

Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

W jaki zatem sposób możemy je prawidłowo oczyszczać, aby nie doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób?

 

Czym są przestrzenie międzyzębowe?

Przestrzenie międzyzębowe jak sama nazwa wskazuje, są to wolne miejsca pomiędzy jednym zębem a drugim, ograniczone przez powierzchnie styczne. Są one bardzo trudno dostępne, a przedostanie się do ich zakamarków przy użyciu tradycyjnych szczoteczek do zębów jest po prostu niemożliwe. Nie oznacza to jednak, iż przestrzenie międzyzębowe powinny być przez nas lekceważone. Są to bowiem obszary narażone na powstawanie próchnicy, która ze względu na swoje umiejscowienie jest bardzo często wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium. Co więcej, w lukach pomiędzy naszym uzębieniem gromadzą się także resztki pokarmów, a nieusunięte mogą prowadzić do pojawiania się w tych obszarach bakterii.
Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Nicie dentystyczne

Mimo, iż nicie dentystyczne są produktem niedrogim i łatwo dostępnym, to jednak wiele osób nie jest chętnych do ich stosowania. Powodem jest trudna technika czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, a ponadto początki w wielu przypadkach wiążą się z podrażnieniami dziąseł. Ruchy, jakie możemy wykonywać taką nicią to "góra-dół", nie wolno natomiast wykonywać ruchów poziomych! Do codziennego użytku wystarczy ok. 40-50 cm nici dentystycznej, którą zawijamy wokoło środkowych palców mocno napinając, a następnie wkładamy między zęby i układamy w kształt litery C, wykonując wyżej opisane ruchy.
Początki bywają trudne, jednakże jeśli przetrwamy towarzyszący im dyskomfort, to regularne używanie nici dentystycznych przestanie być skomplikowane, a ponadto pozwali na utrzymanie zdrowych dziąseł oraz ochroni nasze zęby przed powstawaniem ubytków.

Szczoteczka międzyzębowa

Kolejnym produktem zalecanym do oczyszczania powierzchni międzyzębowych jest szczoteczka międzyzębowa. Jednakże dla jej prawidłowego użytku oraz otrzymania oczekiwanych rezultatów konieczny jest wybór odpowiedniego rozmiaru i kształtu, dopasowanego do wolnych miejsc pomiędzy zębami w naszej jamie ustnej. Szczoteczka międzyzębowa dostępna jest wariancie cylindrycznym, stożkowym oraz jednopęczkowym.

Irygatory
Za najskuteczniejszy, a przy tym najmniej inwazyjny przyrząd uważa się irygator, który wykorzystuje strumień wody znajdującej się pod ciśnieniem do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmów. Jego zaletą jest przede wszystkim brak powodowania podrażnień już od pierwszego użycia, łatwa obsługa, możliwość regulacji ciśnienia wody, a także duży pojemnik na wodę, który pozwoli oczyścić całą jamę ustną.

Czytany 326 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.