Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 16 kwiecień 2019 10:17

Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

Jak nauczyć maluszka pić z butelki?

Zamiana piersi na butelkę nie zawsze przebiega sprawnie, dlatego też jeśli aktualnie stoisz przed tym wyzywaniem, oto kilka przydatnych porad, które pomogą zarówno mamie, jak i dziecku oswoić się z nowościami.

Twoje nastawienie ma znaczenie!

Bądź przede wszystkim cierpliwa i wyrozumiała dla swoje maluszka. Nie każdy maluch od razu akceptuje smoczki i butelki, będąc przyzwyczajony tylko i wyłącznie do piersi mamy. Jeśli zrezygnowanie z karmienia naturalnego wiąże się z Twoim powrotem do pracy, na studia lub też wyjazdem koniecznie wprowadź zmiany w karmieniu z ok. 2 tygodniowym wyprzedzeniem, tak, aby już odpowiednio wcześniej przygotować i oswoić z nimi dziecko.

Wybierz odpowiedni smoczek oraz butelkę

Wybór pierwszego smoczka do butelki oraz samej butelki może odgrywać dużą rolę w reakcji dziecka. Smoczek powinien być dynamiczny (pracujący w buzi niemowlaka) oraz kształtem przypominający pierś matki. Ważne jest także, aby w zależności od wieku dziecka dobrać odpowiedni rozmiar. Zbyt duża dziurka może powodować zakrztuszenie, natomiast zbyt mała sprawi, że mleko będzie płynęło wolno, co tylko zdenerwuje i zmęczy maluszka. Pierwszym wyborem może być smoczek do butelki Lovi lub smoczek do butelki Medela. Są one odpowiednio wyprofilowane i kształtem przypominają brodawkę piersi. Z początku warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów smoczków, tak, aby dziecko mogło wybrać ten, który odpowiada mu najbardziej. Jeśli początki są trudne, pomocne będzie posmarowanie smoczka mlekiem matki.

W przypadku butelki do karmienia musi być ona oczywiście dostosowana do wieku dziecka oraz wygodna w trzymaniu, a ponadto atrakcyjna dla niemowlaka. Z pewnością zainteresują go barwne wzory, obrazki i żywe kolory.

Zaangażuj w karmienie tatę

Dziecko od swojej mamy spodziewa się karmienia piersią oraz przyzwyczaja się do tego, dlatego też jej obraz z butelką może nie zachęcić maluszka i spowodować odmowę jej przyjęcia. Warto poprosić wtedy o pomoc swojego partnera, jako osobę "nową". Ponadto, sama obecność mamy w tym samym pokoju podczas karmienia może powodować rozdrażnienie dziecka oraz przeszkadzać mu w nauce.

Wygodna pozycja do karmienia

Pozycja w jakiej karmisz ma być oczywiście wygodna i bezpieczna, jednakże powinna być również zależna od pozytywnej reakcji maluszka. Może zdarzyć się, iż wybierze on takie same ułożenie jak podczas karmienia piersią lub też zupełnie nowe, które zachęci do go korzystania z butelki.

Małymi krokami do celu

Podczas karmienia pamiętaj aby nie wpychać dziecku smoczka na siłę do buzi. Możesz przyłożyć go delikatnie w okolicach ust i poczekać, aż sam po niego sięgnie. Rozpoczynając karmienie z butelki należy również ograniczyć karmienie piersią do minimum. Najlepsze i zalecane pory do przystawiania niemowlaka do piersi mamy to poranek oraz wieczór, kiedy to dzieci potrzebują bliskiego kontaktu z mamą. Butelkę należy natomiast podawać w ciągu dnia.

Czytany 39 razy

Artykuły powiązane

 • Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę? Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę?

  Dobrze zaaplikowany samoopalacz pozwala uzyskać efekt naturalnej opalenizny bez potrzeby zażywania kilkugodzinnych kąpieli słonecznych i narażania skóry na szkodliwe działania promieni UV. Czym są te kosmetyki, jaki rodzaj wybrać i jak je stosować aby osiągnąć zadowalający rezultat?

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści. 

 • Niacyna - zdrowotne konsekwencje jej niedoboru Niacyna - zdrowotne konsekwencje jej niedoboru

   Niacyna, inaczej określana jako witamina B3 lub witamina PP nie jest obojętna dla naszego organizmu, a jej niedobory mogą wywoływać negatywne dla zdrowia konsekwencje, takie jak m.in. pelagra. Jakimi właściwościami wyróżnia się niacyna oraz w jaki sposób można utrzymać jej prawidłowy poziom? 

 • Szampon micelarny - czym różni się od tradycyjnych szamponów do włosów? Szampon micelarny - czym różni się od tradycyjnych szamponów do włosów?

  Szampon jest jednym z podstawowych kosmetyków stosowanych w codziennej pielęgnacji. Jego głównym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z włosów. Niestety, niewłaściwie dobrany produkt może niezwykle mocno obciążać i niszczyć włosy oraz podrażniać wrażliwą skórę głowy.