Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 16 kwiecień 2019 14:38

Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

Czym jest lateks?

Lateks naturalny otrzymuje się z drzewa kauczukowego Hevea Brasiliensis oraz poprzez obróbkę soku mlecznego z dodatkiem substancji chemicznych. Produktu ostateczny, który jest wykorzystywany w przemyśle gumowym, na ostatnim etapie zostaje odpowiednio zagęszczony, w celu uzyskania właściwej konsystencji. Oprócz lateksu naturalnego wyróżniamy także lateks syntetyczny, będący produktem pośrednim lub też końcowym przy produkcji kauczuków syntetycznych. Zawiera on mniej mleczka kokosowego niż lateks naturalny.

Lateks znalazł swoje zastosowanie w wielu produktach użytku codziennego, takich jak obuwie, rękawice lateksowe, kalosze, opony samochodowe, pianka lateksowa do produkcji mebli, smoczki, odzież przeciwdeszczowa czy prezerwatywy.

Przyczyny uczulenia na lateks

Mimo szerokiego wykorzystania i zastosowania lateksu, to właśnie rękawice lateksowe są najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych. Najbardziej narażoną grupą są w tym przypadku pracownicy służby zdrowia, którzy w swojej pracy codziennie używają rękawic lateksowych, a także wielu innych produktów z domieszką lateksu. Skąd zatem bierze się reakcja alergiczna na te tworzywo?

Cząsteczki lateksu (traktowane jak antygeny) ulegają procesowi łączenia się z białkami skóry, czego następstwem jest wytworzenie substancji uczulających zapamiętywanych przez nasz układ odpornościowy. W ten sposób reakcja alergiczna występuje przy każdym następnym zetknięciu z tworzywem.

Objawy uczulenia na lateks

Pierwsze objawy uczulenia na lateks mogą pojawić się w różnych przedziałach czasowych. U jednych wystąpią natychmiast (maksymalnie po 30 minutach od kontaktu z lateksem), u innych pierwsze oznaki alergii będą zauważalne po 24-48 godzinach (alergiczny wyprysk kontaktowy), natomiast w niektórych przypadkach niepokojące symptomy pojawią się dopiero przy dłuższym narażeniu na kontakt z tym alergenem.
To najczęstszych i charakterystycznych objawów reakcji alergicznej na lateks zaliczamy:
• zmiany skórne na skórze (rumień oraz pokrzywka),
• suchą skóra dłoni, drobne pęknięcie
• łuszczącą się skórę między palcami,
• kichanie, katar,
• łzawienie i zaczerwienienie oczu,
• swędzenie miejsc, które miały kontakt z tworzywem,
• drapanie i swędzenie w gardle.
Jednym rozwiązaniem w przypadku zaobserwowania u siebie objawów świadczących o uczuleniu na lateks, gdy czynnikiem je powodującym są rękawice lateksowe jest zamiana ich na rękawice winylowe lub nitrylowe.

Czytany 462 razy

Artykuły powiązane

 • Codziennie w dobrej formie! Codziennie w dobrej formie!

  Co raz więcej mówi się o standardach wytwarzania suplementów diety, a właściwie o tym co składa się na tabletkę. W wielu przypadkach są to składniki, stosowane po to, aby obrała ona odpowiedni kształt, formę czy kolor.

 • Wesprzyj organizm na jesień Wesprzyj organizm na jesień

  Za oknami hula jesień, zimne wiatry przeplatają się z ciepłymi, słonecznymi promieniami. Ciężko przyzwyczaić się do tych ciągłych zmian. Nic więc dziwnego, że nasz organizm w tym czasie podupada na zdrowiu. Katar, kaszel, gorączka i ogólne złe samopoczucie sprawią, że w tym pięknym czasie spadających liści, większość spędzamy kurując się w łóżku.

 • Gdy dziecko wymaga korekcji wad postawy Gdy dziecko wymaga korekcji wad postawy

  Rozwój układu ruchu u dzieci odbywa się nieprzerwanie, jednak już u najmłodszych powinniśmy zwracać uwagę na prawidłowość postawy. Niemowlę, które rozwija się prawidłowo w okresie około dwunastego miesiąca życia powinno rozpocząć chodzenie.

 • Bezpieczny i skuteczny sposób na umiarkowane mdłości związane z ciążą Bezpieczny i skuteczny sposób na umiarkowane mdłości związane z ciążą

  Pierwszy trymestr ciąży to wyjątkowy czas! Doznajesz ekscytacji na wieść, że zostaniesz mamą, przygotowujesz się do nowej roli i poczyniasz pierwsze przygotowania, aby przywitać na świecie maluszka. Niestety początki bywają także trudne - doznajesz pierwszych, nieprzyjemnych symptomów ciążowych – najczęściej kobiety zaliczają do nich mdłości.

 • Blizna po cesarskim cięciu – przykra pamiątka po porodzie Blizna po cesarskim cięciu – przykra pamiątka po porodzie

  Poród to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Przyjście na świat długo wyczekiwanego maluszka zmienia życie bezpowrotnie. Zmiany zachodzą również w naszym ciele, ale większość tych „niemile widzianych” można całe szczęście odwrócić lub zminimalizować.