Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 16 kwiecień 2019 12:38

Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

Czym jest lateks?

Lateks naturalny otrzymuje się z drzewa kauczukowego Hevea Brasiliensis oraz poprzez obróbkę soku mlecznego z dodatkiem substancji chemicznych. Produktu ostateczny, który jest wykorzystywany w przemyśle gumowym, na ostatnim etapie zostaje odpowiednio zagęszczony, w celu uzyskania właściwej konsystencji. Oprócz lateksu naturalnego wyróżniamy także lateks syntetyczny, będący produktem pośrednim lub też końcowym przy produkcji kauczuków syntetycznych. Zawiera on mniej mleczka kokosowego niż lateks naturalny.

Lateks znalazł swoje zastosowanie w wielu produktach użytku codziennego, takich jak obuwie, rękawice lateksowe, kalosze, opony samochodowe, pianka lateksowa do produkcji mebli, smoczki, odzież przeciwdeszczowa czy prezerwatywy.

Przyczyny uczulenia na lateks

Mimo szerokiego wykorzystania i zastosowania lateksu, to właśnie rękawice lateksowe są najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych. Najbardziej narażoną grupą są w tym przypadku pracownicy służby zdrowia, którzy w swojej pracy codziennie używają rękawic lateksowych, a także wielu innych produktów z domieszką lateksu. Skąd zatem bierze się reakcja alergiczna na te tworzywo?

Cząsteczki lateksu (traktowane jak antygeny) ulegają procesowi łączenia się z białkami skóry, czego następstwem jest wytworzenie substancji uczulających zapamiętywanych przez nasz układ odpornościowy. W ten sposób reakcja alergiczna występuje przy każdym następnym zetknięciu z tworzywem.

Objawy uczulenia na lateks

Pierwsze objawy uczulenia na lateks mogą pojawić się w różnych przedziałach czasowych. U jednych wystąpią natychmiast (maksymalnie po 30 minutach od kontaktu z lateksem), u innych pierwsze oznaki alergii będą zauważalne po 24-48 godzinach (alergiczny wyprysk kontaktowy), natomiast w niektórych przypadkach niepokojące symptomy pojawią się dopiero przy dłuższym narażeniu na kontakt z tym alergenem.
To najczęstszych i charakterystycznych objawów reakcji alergicznej na lateks zaliczamy:
• zmiany skórne na skórze (rumień oraz pokrzywka),
• suchą skóra dłoni, drobne pęknięcie
• łuszczącą się skórę między palcami,
• kichanie, katar,
• łzawienie i zaczerwienienie oczu,
• swędzenie miejsc, które miały kontakt z tworzywem,
• drapanie i swędzenie w gardle.
Jednym rozwiązaniem w przypadku zaobserwowania u siebie objawów świadczących o uczuleniu na lateks, gdy czynnikiem je powodującym są rękawice lateksowe jest zamiana ich na rękawice winylowe lub nitrylowe.

Czytany 394 razy

Artykuły powiązane

 • Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę? Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę?

  Dobrze zaaplikowany samoopalacz pozwala uzyskać efekt naturalnej opalenizny bez potrzeby zażywania kilkugodzinnych kąpieli słonecznych i narażania skóry na szkodliwe działania promieni UV. Czym są te kosmetyki, jaki rodzaj wybrać i jak je stosować aby osiągnąć zadowalający rezultat?

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści. 

 • Niacyna - zdrowotne konsekwencje jej niedoboru Niacyna - zdrowotne konsekwencje jej niedoboru

   Niacyna, inaczej określana jako witamina B3 lub witamina PP nie jest obojętna dla naszego organizmu, a jej niedobory mogą wywoływać negatywne dla zdrowia konsekwencje, takie jak m.in. pelagra. Jakimi właściwościami wyróżnia się niacyna oraz w jaki sposób można utrzymać jej prawidłowy poziom? 

 • Szampon micelarny - czym różni się od tradycyjnych szamponów do włosów? Szampon micelarny - czym różni się od tradycyjnych szamponów do włosów?

  Szampon jest jednym z podstawowych kosmetyków stosowanych w codziennej pielęgnacji. Jego głównym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z włosów. Niestety, niewłaściwie dobrany produkt może niezwykle mocno obciążać i niszczyć włosy oraz podrażniać wrażliwą skórę głowy.