Polecane artykuły

 • 1

środa, 19 grudzień 2018 19:46

Jak oszczędzać energię?

W dobie rosnących kosztów energii warto pomyśleć o jej oszczędzaniu. Istnieje mnóstwo sposobów na zmniejszenie zużycia energii, np. izolacja rur, stosowanie termostatu do bojlera, grzejników elektrycznych i innych urządzeń (na przykład żelazka), wyłączanie wszystkich urządzeń i oświetleń na noc oraz na czas, gdy nikogo nie ma w domu.

 

Generalnie warto wyłączać wszelkie urządzenia pobierające energię, kiedy są nieużywane. Jeśli na przykład przebywamy w jednym pokoju, nie ma sensu oświetlać jednocześnie wszystkich pomieszczeń w domu. Jeśli gotujemy wodę w czajniku elektrycznym – wlewajmy tyle wody, ile naprawdę potrzebujemy i zwracajmy uwagę na to, żeby grzałka była całkowicie pokryta wodą. Nie zostawiajmy na noc telewizora ani innych urządzeń, które w nocy nie są używane, na czuwaniu.

Kupujmy energooszczędne urządzenia. Kupując sprzęt AGD zawsze mamy do wyboru urządzenia które zużywają mniej energii, a w razie wątpliwości możemy poradzić się sprzedawcy. Lepiej się upewnić, że kupimy dobry i energooszczędny sprzęt, niż później całymi latami płacić zawyżone rachunki za zużycie prądu. Tak samo kupując piec gazowy, lepiej zapłacić więcej i mieć lepszej klasy piec, niż kupić tanio i potem narzekać.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że ściany pokoju pomalowane na ciemno wymagają silniejszego oświetlenia, niż ściany jasne. Dlatego do malowania ścian opłaci się wybrać farbę w kolorze białym, żółtym, beżowym, czy morelowym, niż np. ciemnozielonym, fioletowym, czy na przykład brązowym.

W ciągu dnia warto jak najwięcej wykorzystywać światło dzienne, które jest przecież darmowe. Nie należy zastawiać okna żadnymi dużymi przedmiotami, ani zasłaniać bez potrzeby zasłonami, czy roletami. Rolety są bardzo przydatne, gdy słońce razi nas w oczy lub odbija się na błyszczących powierzchniach w mieszkaniu. Jednak to nie znaczy, że okna muszą być zasłonięte o każdej porze dnia.
Bez potrzeby nie zostawiajmy włączonych lamp, ani innych urządzeń elektrycznych, czy gazowych. Żarówki warto wymienić na energooszczędne. Lampy najlepiej ustawiać w takich miejscach, gdzie są najbardziej potrzebne – na przykład w miejscach pracy, na biurku, nocnym stoliku oraz w ciemnych kątach pokoju.
W przedpokoju, na korytarzu, czy na zewnątrz budynku warto zainstalować oświetlenie z czujnikiem ruchu. Wtedy światło będzie się zapalało tylko wtedy, gdy naprawdę go potrzebujemy, a nie będzie pobierać energii całymi godzinami.

Zasady oszczędzania energii można wprowadzić do użytkowania wszystkich domowych urządzeń. Na przykład podczas ładowania laptopa, czy tableta, staraj się, by urządzenie było w tym czasie wyłączone.
Regularnie rozmrażaj lodówkę i zamrażarkę. Zarówno jedna, jak i druga - powinny stać jak najdalej od źródeł ciepła. Nie należy do nich wkładać ciepłych ani gorących potraw. Lodówkę i zamrażarkę należy otwierać na krótko.
Płyty grzejne kuchenki elektrycznej powinny być utrzymywane w idealnej czystości. Średnica garnków powinna być dostosowana do średnicy paleniska kuchenki, bez względu na to, czy będzie to kuchenka elektryczna, czy gazowa.

Regularnie należy wymieniać worki odkurzacza oraz wymieniać filtry. Oszczędność energii może być skuteczna także w przypadku prania. Nie pierz w najwyższych temperaturach, jeśli nie ma takiej potrzeby – a z reguły rzeczywiście jej nie ma. Ubrania mają wszytą metkę z informacją, w jakiej temperaturze powinny być prane – z reguły jest to temperatura 30-40 stopni. Jaki więc jest sens używać wyższych temperatur? Używając niskich temperatur prania nie tylko oszczędzamy energię, ale i przedłużamy żywot tkanin. Jeśli chodzi o prasowanie, również należy dostosować temperaturę żelazka do rodzaju tkaniny.

W przypadku ogrzewania podłogowego, nie należy ustawiać mebli na ogrzewanej powierzchni. Bojler nie musi ogrzewać wody przez całą dobę. Wystarczy go włączać tylko wtedy, gdy ciepła woda jest nam potrzebna.

Można wymienić jeszcze wiele innych sposobów oszczędzania energii. Ważne, żeby zachować w tym zdrowy rozsądek. Oszczędność nie musi oznaczać, że mamy chodzić w domu po ciemku, bo to może spowodować wypadek i kłopoty. Tak samo miejsce pracy powinno być dobrze oświetlone, zwłaszcza gdy używamy ostrych narzędzi – musimy dobrze widzieć, co i jak robimy, żeby nie zrobić sobie albo komuś innemu krzywdy. Nie oszczędzajmy więc kosztem bezpieczeństwa. Róbmy oszczędności tam, gdzie jest to zalecane i gdy ma to naprawdę sens.

Czytany 203 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.