sobota, 06 lipiec 2019 12:34

Implanty stomatologiczne - co musisz wiedzieć?

Implanty zębowe Implanty zębowe

Implanty stomatologiczne są potrzebne wtedy, gdy w naturalnym uzębieniu pacjenta pojawiają się ubytki. Jak powinien wyglądać idealny?

 

Przede wszystkim sprawować swoją funkcję, nie odróżniać się od pozostałych zębów oraz wykazywać się trwałością. Lepiej, żeby jego mocowanie wykonywać w sprawdzonym i rekomendowanym gabinecie. Poniżej krótki opis na czym polega tego usługa oraz ile kosztuje.

Czym są implanty zębowe?

 Implant to tak naprawdę sztuczny korzeń, wykonany z tytanu, którego wielkość jest taka sama jak prawdziwego korzenia. Dopiero na nim, jak na fundamencie, zakłada się koronę, czyli sztuczny ząb. Choć wydawać by się mogło, że ilość implantów odpowiada liczbie brakujących zębów, wcale nie musi tak być. Wystarczy przeprowadzić implantację w kilku punktach, na których zostaną oparte korony. 

Z kolei korona protetyczna to po prostu sztuczny ząb, który pełni rolę naturalnego. Przyczepiany jest właśnie do implantu lub pozostałych zębów. Można ją założyć nie tylko w celu wypełnienia ubytków, ale też ochrony uszkodzonych, słabych lub złamanych zębów. Współczesny gabinet dentystyczny oferuje kilka jej rodzajów: metalową, akrylową, metalową licowaną akrylem, ceramiczną, metalową licowaną porcelaną, cyrkonową. Różnią się między sobą tworzywem, z którego zostały wykonane, właściwościami, a także stopniem przenikania światła czy dopasowaniem do pozostałego uzębienia. Nie bez znaczenia jest również ich cena. Każda z nich wprowadzana jest na stałe przez stomatologa, dlatego jej usunięcie może się odbyć tylko pod jego nadzorem.

Jak przebiega zakładanie implantów?

Zakładanie implantów obejmuje trzy, kolejne etapy, z których pierwszym jest wszczepienie implantu, po wcześniejszym wywierceniu dziury dla korzenia. Kiedy implementacja przebiegła prawidłowo, zakładana jest śruba gojąca. Ostatnim etapem, wieńczącym proces, jest mocowanie korony, której odlew- w dwóch egzemplarzach- został wykonany już wcześniej.

Jaki jest koszt zabiegu ?

Samo wszczepienie sztucznego korzenia to koszt około 3500 złotych. Natomiast ostateczna wartość, na którą wpływa cena implantu, jak i korony, zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Stalowy łącznik oraz porcelanowa korona to koszt mniej więcej 600 złotych. Im lepszy materiał, tym wyższa cena. W przypadku korony cyrkonowej cena może sięgać nawet 2 tysięcy złotych i więcej.

Czytany 305 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.