poniedziałek, 07 styczeń 2019 16:10

Grzybica paznokci, objawy i leczenie

Czasami błahe choroby prowadzą do poważnych konsekwencji, z całą pewnością należy do nich grzybica paznokci.

 

GRZYBICA PAZNOKCI jest bardzo często diagnozowaną chorobą stóp którą można leczyć u podologów, dermatologów lub salonach kosmetycznych. Zaczyna się w łożysku paznokcia a następnie powoduje grubienie, deformację i zmianę koloru zakażonej płytki. Średnio 3-4% ludzi jest nosicielami grzybicy ale u osób powyżej 40 roku życia wzrasta to do 15% populacji. Kiedyś uważano że jest to tylko problem estetyczny przez co wiele osób ignorowało ją. Ale obecnie u osób z tą chorobą dochodzi to wielu zaburzeń nie tylko medycznych ale również i społecznych, bo wstyd przez zielone lub czarne paznokcie np. u rąk może być ogromny. W bardziej zaawansowanych stadiach dochodzi do bólów stóp i rozsiania grzybicy na dalsze części ciała.

Ogólny obserwowany jest spadek odporności spowodowany nowotworami, antybiotykami, chorobami cywilizacyjnymi jak np. cukrzyca tylko pogłębia zakarzenia grzybicą paznoki. A ponadto ciepłe i szczelne obówie obecnie produkowane tylko polepsza warunki rozowu grzybicu paznoki u stóp. Dlatego często pojawia się po okresie zimowym gdy skóra nóg nie może dobrze oddychać. Dodatkowo dużą niedogodnością jest przykry zapach który powstaję poprzez grzybicę paznokci.
Możliwości zakażenia jest wiele ale główne to kontakt z zakażoną powierzchnią, przedmiotem, osobą lub poprzez uszkodzenie płytki paznokcia i wniknięcia przez to uszkodzenie bakterii i grzybów do środka. Bardzo częstą przyczyną jest wykonywanie manicure niesterylnymi narzędziami u nieprofesjonalnych kosmetyczek. Brak autoklawu w takim miejscu to gwarancja uzyskania grzybicy paznokci.

Leczenie to nie wszystko co możemy zrobić w walce z grzybica paznokci. Ważne jest oczywiście dbanie o higienę aby po wyleczeniu nie doszło do nawrotu choroby. Wskazówki to:
- wygodne przewiewne obuwie
- ozonowanie butów
- pranie ręczników i skarpet w wysokich temperaturach
- posiadanie oddzielnych przyborów toaletowych przez wszystkich członków rodziny
- w miejscach publicznych jak baseny noszenie klapek
Przestrzeganie takich wytycznych na pewno pomoże w leczeniu i ponownym nie zarażeniu się.

Laser Look
ul. Głęboka 10/36
20-612 Lublin

Czytany 326 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.