Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 07 styczeń 2019 16:10

Grzybica paznokci, objawy i leczenie

Czasami błahe choroby prowadzą do poważnych konsekwencji, z całą pewnością należy do nich grzybica paznokci.

 

GRZYBICA PAZNOKCI jest bardzo często diagnozowaną chorobą stóp którą można leczyć u podologów, dermatologów lub salonach kosmetycznych. Zaczyna się w łożysku paznokcia a następnie powoduje grubienie, deformację i zmianę koloru zakażonej płytki. Średnio 3-4% ludzi jest nosicielami grzybicy ale u osób powyżej 40 roku życia wzrasta to do 15% populacji. Kiedyś uważano że jest to tylko problem estetyczny przez co wiele osób ignorowało ją. Ale obecnie u osób z tą chorobą dochodzi to wielu zaburzeń nie tylko medycznych ale również i społecznych, bo wstyd przez zielone lub czarne paznokcie np. u rąk może być ogromny. W bardziej zaawansowanych stadiach dochodzi do bólów stóp i rozsiania grzybicy na dalsze części ciała.

Ogólny obserwowany jest spadek odporności spowodowany nowotworami, antybiotykami, chorobami cywilizacyjnymi jak np. cukrzyca tylko pogłębia zakarzenia grzybicą paznoki. A ponadto ciepłe i szczelne obówie obecnie produkowane tylko polepsza warunki rozowu grzybicu paznoki u stóp. Dlatego często pojawia się po okresie zimowym gdy skóra nóg nie może dobrze oddychać. Dodatkowo dużą niedogodnością jest przykry zapach który powstaję poprzez grzybicę paznokci.
Możliwości zakażenia jest wiele ale główne to kontakt z zakażoną powierzchnią, przedmiotem, osobą lub poprzez uszkodzenie płytki paznokcia i wniknięcia przez to uszkodzenie bakterii i grzybów do środka. Bardzo częstą przyczyną jest wykonywanie manicure niesterylnymi narzędziami u nieprofesjonalnych kosmetyczek. Brak autoklawu w takim miejscu to gwarancja uzyskania grzybicy paznokci.

Leczenie to nie wszystko co możemy zrobić w walce z grzybica paznokci. Ważne jest oczywiście dbanie o higienę aby po wyleczeniu nie doszło do nawrotu choroby. Wskazówki to:
- wygodne przewiewne obuwie
- ozonowanie butów
- pranie ręczników i skarpet w wysokich temperaturach
- posiadanie oddzielnych przyborów toaletowych przez wszystkich członków rodziny
- w miejscach publicznych jak baseny noszenie klapek
Przestrzeganie takich wytycznych na pewno pomoże w leczeniu i ponownym nie zarażeniu się.

Laser Look
ul. Głęboka 10/36
20-612 Lublin

Czytany 224 razy

Artykuły powiązane

 • Codziennie w dobrej formie! Codziennie w dobrej formie!

  Co raz więcej mówi się o standardach wytwarzania suplementów diety, a właściwie o tym co składa się na tabletkę. W wielu przypadkach są to składniki, stosowane po to, aby obrała ona odpowiedni kształt, formę czy kolor.

 • Wesprzyj organizm na jesień Wesprzyj organizm na jesień

  Za oknami hula jesień, zimne wiatry przeplatają się z ciepłymi, słonecznymi promieniami. Ciężko przyzwyczaić się do tych ciągłych zmian. Nic więc dziwnego, że nasz organizm w tym czasie podupada na zdrowiu. Katar, kaszel, gorączka i ogólne złe samopoczucie sprawią, że w tym pięknym czasie spadających liści, większość spędzamy kurując się w łóżku.

 • Gdy dziecko wymaga korekcji wad postawy Gdy dziecko wymaga korekcji wad postawy

  Rozwój układu ruchu u dzieci odbywa się nieprzerwanie, jednak już u najmłodszych powinniśmy zwracać uwagę na prawidłowość postawy. Niemowlę, które rozwija się prawidłowo w okresie około dwunastego miesiąca życia powinno rozpocząć chodzenie.

 • Bezpieczny i skuteczny sposób na umiarkowane mdłości związane z ciążą Bezpieczny i skuteczny sposób na umiarkowane mdłości związane z ciążą

  Pierwszy trymestr ciąży to wyjątkowy czas! Doznajesz ekscytacji na wieść, że zostaniesz mamą, przygotowujesz się do nowej roli i poczyniasz pierwsze przygotowania, aby przywitać na świecie maluszka. Niestety początki bywają także trudne - doznajesz pierwszych, nieprzyjemnych symptomów ciążowych – najczęściej kobiety zaliczają do nich mdłości.

 • Blizna po cesarskim cięciu – przykra pamiątka po porodzie Blizna po cesarskim cięciu – przykra pamiątka po porodzie

  Poród to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Przyjście na świat długo wyczekiwanego maluszka zmienia życie bezpowrotnie. Zmiany zachodzą również w naszym ciele, ale większość tych „niemile widzianych” można całe szczęście odwrócić lub zminimalizować.