Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 07 styczeń 2019 15:10

Grzybica paznokci, objawy i leczenie

Czasami błahe choroby prowadzą do poważnych konsekwencji, z całą pewnością należy do nich grzybica paznokci.

 

GRZYBICA PAZNOKCI jest bardzo często diagnozowaną chorobą stóp którą można leczyć u podologów, dermatologów lub salonach kosmetycznych. Zaczyna się w łożysku paznokcia a następnie powoduje grubienie, deformację i zmianę koloru zakażonej płytki. Średnio 3-4% ludzi jest nosicielami grzybicy ale u osób powyżej 40 roku życia wzrasta to do 15% populacji. Kiedyś uważano że jest to tylko problem estetyczny przez co wiele osób ignorowało ją. Ale obecnie u osób z tą chorobą dochodzi to wielu zaburzeń nie tylko medycznych ale również i społecznych, bo wstyd przez zielone lub czarne paznokcie np. u rąk może być ogromny. W bardziej zaawansowanych stadiach dochodzi do bólów stóp i rozsiania grzybicy na dalsze części ciała.

Ogólny obserwowany jest spadek odporności spowodowany nowotworami, antybiotykami, chorobami cywilizacyjnymi jak np. cukrzyca tylko pogłębia zakarzenia grzybicą paznoki. A ponadto ciepłe i szczelne obówie obecnie produkowane tylko polepsza warunki rozowu grzybicu paznoki u stóp. Dlatego często pojawia się po okresie zimowym gdy skóra nóg nie może dobrze oddychać. Dodatkowo dużą niedogodnością jest przykry zapach który powstaję poprzez grzybicę paznokci.
Możliwości zakażenia jest wiele ale główne to kontakt z zakażoną powierzchnią, przedmiotem, osobą lub poprzez uszkodzenie płytki paznokcia i wniknięcia przez to uszkodzenie bakterii i grzybów do środka. Bardzo częstą przyczyną jest wykonywanie manicure niesterylnymi narzędziami u nieprofesjonalnych kosmetyczek. Brak autoklawu w takim miejscu to gwarancja uzyskania grzybicy paznokci.

Leczenie to nie wszystko co możemy zrobić w walce z grzybica paznokci. Ważne jest oczywiście dbanie o higienę aby po wyleczeniu nie doszło do nawrotu choroby. Wskazówki to:
- wygodne przewiewne obuwie
- ozonowanie butów
- pranie ręczników i skarpet w wysokich temperaturach
- posiadanie oddzielnych przyborów toaletowych przez wszystkich członków rodziny
- w miejscach publicznych jak baseny noszenie klapek
Przestrzeganie takich wytycznych na pewno pomoże w leczeniu i ponownym nie zarażeniu się.

Laser Look
ul. Głęboka 10/36
20-612 Lublin

Czytany 174 razy

Artykuły powiązane

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści. 

 • Niacyna - zdrowotne konsekwencje jej niedoboru Niacyna - zdrowotne konsekwencje jej niedoboru

   Niacyna, inaczej określana jako witamina B3 lub witamina PP nie jest obojętna dla naszego organizmu, a jej niedobory mogą wywoływać negatywne dla zdrowia konsekwencje, takie jak m.in. pelagra. Jakimi właściwościami wyróżnia się niacyna oraz w jaki sposób można utrzymać jej prawidłowy poziom? 

 • Zgaga - skąd się bierze i jak z nią walczyć? Zgaga - skąd się bierze i jak z nią walczyć?

  Zgaga jest dolegliwością układu pokarmowego, która najczęściej pojawia się po obitym posiłku. Objawia się ona nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, dlatego też w takich przypadkach ratunkiem okazuje się odpowiedni lek na zgagę. Co powoduje tę dolegliwość oraz w jaki sposób możemy z nią walczyć? 

 • Najczęściej występujące nietolerancje pokarmowe u niemowląt Najczęściej występujące nietolerancje pokarmowe u niemowląt

  Nietolerancje pokarmowe u niemowląt to coraz częstszy problem, z którym borykają się świeżo upieczeni rodzice. Większość rodziców zadaje więc sobie pytania: Jakie są najczęstsze nietolerancje pokarmowe? W jaki sposób je wykryć? Czy testy na nietolerancje pokarmowe są miarodajne? Warto więc przyjrzeć się problemowi nietolerancji pokarmowych u niemowląt trochę bliżej.